Labrīt

Jānis Baltvilks. ''Kad esmu apdzīvots''

Labrīt

Olafs Stumbrs. Dzejas izlase "Rokāde"

ASV gaidāms spriedums Maiklam Flinnam par melošanu FIB

ASV gaidāms spriedums Maiklam Flinnam par melošanu FIB

Sagaidāms, ka otrdien tiks pasludināts spriedums lietā pret bijušo ASV prezidenta Donalda Trampa nacionālās drošības padomnieku Maiklu Flinnu. Viņš tiek apsūdzēts par melošanu Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) aģentiem par savu saistību ar Krievijas diplomātiem 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā. Flins savu vainu ir atzinis, taču, ļoti iespējams, viņam par nodarīto reāls cietumsods nebūs jāizcieš.

Maikls Flinns bija pirmais ASV prezidenta Donalda Trampa nacionālās drošības padomnieks, taču šajā amatā noturējās vien nedaudz vairāk kā trīs nedēļas. Viņš tika atlaists 24. darbības dienā pēc tam, kad atklātībā nonāca ziņas par viņa sarunām ar Krievijas vēstnieku Savienotajās Valstīs Sergeju Kisļaku.

Flinns prezidenta administrācijai un viceprezidentam Maikam Pensam bija paziņojis, ka starp Trampa ievēlēšanu un stāšanos amatā notikušās sarunas ar Kisļaku bijušas vienīgi apmainīšanās ar laipnībām. Taču vēlāk atklājās, ka šo sarunu laikā apspriestas arī prezidenta Baraka Obamas ieviestās sankcijas pret Krieviju, atbildot uz Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās, kā arī diskutēts par gaidāmo ANO Drošības padomes balsojumu par to, vai nosodīt Izraēlas kolonistu apmetņu celtniecību. Pārejas periodā Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu bija aicinājis Trampa komandu izdarīt spiedienu uz citām valstīm, aicinot tās atbalstīt Izraēlu.

Pagājušajā piektdienā īpašā prokurora Roberta Millera birojs, kas atbildīgs par Krievijas iejaukšanās izmeklēšanu, publiskoja Federālā izmeklēšanas biroja darba dokumentus, kuros atklāts, ka īsi pirms atstādināšanas Maiklu Flinnu ir intervējuši divi FIB aģenti. Jau tobrīd esot bijis zināms, ka Flinna publiski paustais atšķiras no patiesajās sarunās ar Kisļaku apspriestā. Tāpēc aģenti nacionālās drošības padomnieku esot konfrontējuši, un jau nedaudz vēlāk Tieslietu departaments par notikušo informēja arī Balto namu.

Pats Flinns vēlāk atzina, ka ir melojis. Un jau pavisam neilgi pēc tam Flinns sāka aktīvi sadarboties ar īpašā prokurora Roberta Millera komandu.

Ar izmeklētājiem sarīkotas 19, kopumā vairāk nekā 60 stundas garas, intervijas, kuru laikā ir sniegta nozīmīga informācija par Trampa kampaņas pārstāvju iespējamo saistību ar Krieviju, kā arī par citiem aktuāliem jautājumiem.

Ņemot vērā, ka pavisam nesen trīs gadu cietumsods tika piespriests bijušajam Trampa advokātam Maiklam Koenam, kurš palīdzēja slēpt informāciju par nelikumīgiem Trampa maksājumiem vairākām sievietēm, spriedums Maiklam Flinnam tiek gaidīts ar ne mazāku pacietību.

Taču vēl pirms šī sprieduma Flinna advokāti spēruši vairākus soļus, lai pēc iespējas mazinātu savam klientam piespriesto sodu. Tā, piemēram, advokāti cenšas apgalvot, ka FIB aģentu intervija ir bijusi nepareizi organizēta, Flinns nav iepazīstināts ar sekām, kādas gaidāmas melošanas gadījumā, turklāt viens no bijušajiem aģentiem nav bijis politiski neitrāls. Tāpat tiek apgalvots, ka aģenti ar savu darbību ir likuši viņam melot. Tāpēc, ņemot vērā šos faktus, kā arī Flinna pausto nožēlu, ilgo militāro dienestu un vēlmi sniegt palīdzību Roberta Millera izmeklēšanai, sods būtu jāmīkstina vai jāaizstāj tikai ar pārbaudes laiku.

Kā norāda amerikāņu prese, par melošanu izmeklētājiem un amatpersonām Maikls Flinns var saņemt līdz sešiem mēnešiem cietumā, taču vairums ekspertu atzīst, ka šāds spriedums ir mazticams. Arī prokurori Kolumbijas apgabala tiesnesim Emetam Salivanam norādījuši, ka Flinns ir pelnījis mazu vai pat nekādu cietumsodu.

Roberts Millers savā paziņojumā aicinājis Flinnam nepiemērot reālu cietumsodu, uzsverot viņa ieguldījumu gan Krievijas izmeklēšanā, gan citos procesos.

Tomēr Millers arī norādījis, ka nacionālās drošības padomniekam, bijušajam izlūkošanas aģentūras vadītājam, atvaļinātam ģenerālleitnantam un 33 gadus bruņotajos spēkos nodienējošam veterānam jau nu gan pilnīgi noteikti vajadzēja saprast, ka federālajiem aģentiem melot nedrīkst un kādas varētu tam būt sekas.

Roberta Millera veikto izmeklēšanu ASV prezidents Donalds Tramps joprojām sauc par raganu medībām un demokrātu sazvērestību. Savukārt Trampa tagadējais advokāts Rūdijs Džuliāni paziņojis, ka, redzot, kā uz priekšu virzās Flinna lieta, viņš varot pateikt tikai vienu: pats prezidents Tramps personisku interviju Millera komandai sniegšot tikai pār viņa līķi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti