Arvien vairāk rietumvalstu paaugstina terora draudu līmeni

Teroristiskā organizācija “Daīš” izplatījusi video materiālu, kurā draud ar nenovēršamu uzbrukumu Ņujorkai. Paaugstinātu terorisma draudu līmeni izsludinājusi Zviedrija un Dānija, bet Francijas valdības vadītājs brīdinājis par ķīmiska vai bioloģiska uzbrukuma draudiem. 

Baiļu sajūta šobrīd vērojama lielā daļā Rietumu pasaules metropoļu. Jaunākajā video vēstījumā teroristi draud Ņujorkai. Videomateriālā redzama sprāgstviela, kas tiek paslēpta jakā, un dažādas Ņujorkas vietas. Pilsētā, kura piedzīvojusi mūslaiku lielāko terora aktu – 2001.gada 11.septembri -, kas aiznesa gandrīz trīs tūkstošus dzīvību – šādi draudi tiek uztverti ļoti nopietni. Tomēr vienlaikus varas iestādes steidz mierināt – nav runas par konkrēta uzbrukuma draudiem.

Ņujorkas mērs Bils de Blazio uzrunā pauda, ka vēlas “iedrošināt visus ņujorkiešus turpināt savas dzīves un darbu ierastā kārtā”.

“Svarīgi ievērot, ka šajā gadījumā nav ticamu un konkrētu draudu Ņujorkas pilsētai. Ņujorkas policijas departaments cieši sadarbojas ar Federālo izmeklēšanas biroju un citiem mūsu federālajiem partneriem. Un es vēlreiz atkārtoju – nav konkrētu un ticamu draudu Ņujorkai,” uzsvēra mērs.

Teroristu video vēstījumā redzams Ņujorkas Taimskvērs. Tiek veikti drošības pasākumi. Tomēr arī ļaudis, ko sastop mediji, saka, ka izteiktie draudi viņu plānus neietekmē.

Piemēram, tūriste no Čikāgas Katerina Papas atzina, ka drošības dienesti “dara savu darbu, tādēļ jau viņi ir, un viņi zina, uz ko parakstījušies; kā ASV pilsoņi zinām, ka viņi mūs aizsargās, lai kas arī notiktu, tādēļ jūtamies droši”.

“Kam jānotiek, notiks. Tādēļ tas nemainīs mūsu plānus vai nodomus,” piebilst tūriste no Čikāgas Keilī Ārnolda.

Vienlaikus gan Ņujorkas pilsētas, gan ASV federālās valdības amatpersonas un drošības eksperti atzīst, ka Amerika ir pirmajās vietās potenciālo draudu sarakstā. Arī sīriešu kopienas pārstāvis Amerikā publiski atzinis, ka šajā valstī jau atrodas “Daīš”  kaujinieki.

“Daīš” – apzīmējums teroristiskajam grupējumam, kas Rietumu pasaulē sevi dēvē par “Islāma valsti”. Apzīmējumam izmantota abreviatūru arābu valodā.

Pēc teroraktiem Parīzē eksperti un amatpersonas mudināja attiekties no apzīmējuma “Islāma valsts” un  lietot “Daīš”, parādot, ka teroristi pat nosaukumā nedrīkst izvirzīt pretenzijas ne uz kādu valstisku formējumu. 

Šāda problēma ir arī citām Rietumu valstīm gan tādēļ, ka daļa kaujinieku atgriezušies mājup no kara zonas Tuvajos Austrumos, gan arī tādēļ, ka teroristi veic rekrutēšanu arī ar interneta starpniecību. Turklāt organizācijas rīcībā ir visai ievērojami finanšu līdzekļi.

Līdz šim augstāko terora draudu līmeni savas valsts vēsturē noteikusi Zviedrija. Drošības dienests dzen pēdas aizdomās turētam teroristam. Ceturtais draudu līmenis nozīmē augstu iespēju, ka noteiktām personām ir gan nodoms, gan varēšana īstenot uzbrukumu.

Terora draudu līmeni pēc Parīzes uzbrukumiem pacēlusi arī Itālija, Beļģija un Dānija. Šādos gadījumos amatpersonas vienlaikus aicina iedzīvotājus nemainīt savas ikdienas dzīves un plānus, tomēr mudina būt īpaši modriem. Tiesa, Dānijas kārtības sargi arī atzīst, ka ne tikai valda paaugstināts draudu risks, bet stāvoklis kļūst arvien sarežģītāks.

Par spīti augstākam draudu līmenim citviet, stāvoklis Latvijā tradicionāli tiek vērtēts mēreni optimistiski.

Starptautisko attiecību eksperte, Latvijas Universitātes profesore Žanete Ozoliņa norādīja, ka “Latvijas gadījumā tā situācija tāda, ka pagaidām esam drošībā, bet, skatoties to, kā attīstās notikumi pasaulē, pašiem aktīvāk jādomā, jādiskutē un jāveic kādas konkrētas darbības, lai sevi padarītu vēl drošāku, nekā esam šobrīd”.

Bet ceturtdien agrā rīta stundā Polijas pasažieru lidmašīna, kas bija atceļā no Ēģiptes, veica ārkārtas nosēšanos Bulgārijā. Tiesa, pasažieris, kas sacēla trauksmi, vēlāk atzinās, ka bijis reibuma stāvoklī. Ņemot vērā Rietumos valdošo draudu atmosfēru, lidmašīna tomēr tika pārmeklēta, ievērojot visas šādos gadījumos noteiktās procedūras.  

Jau ziņots, ka 13.novembra vakarā Parīzi satricināja teroraktu vilnisseši atsevišķi uzbrukumi stadionam, klubam “Bataclan” un bāriem un restorāniem. Bojāgājušo skaits sasniedzis 132, tai skaitā arī daudzu citu valstu pilsoņi. Ievainoti 350 cilvēki.

Latvijas valstspiederīgie teroraktos nav cietuši.

Izmeklētāji noskaidroja, ka uzbrukumus īstenoja trīs savstarpēji saistīti un koordinēti grupējumi, tie gatavoti ārvalstīs ar atbalstu no personām Francijā un Beļģijā. Atbildību par uzbrukumiem uzņēmies grupējums "Daīš" jeb tā sauktā “Islāma valsts". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt