ANO kritizē Itāliju par vēršanos pret bēgļu glābējiem Vidusjūrā

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Bēgļu lietu aģentūra asi kritizējusi Itālijas varas iestāžu virzīto likumprojektu, kas paredz ievērojami palielināt sodus nevalstiskajām organizācijām (NVO), kas Vidusjūrā glābj bēgļus un migrantus. Arī Eiropas Savienība (ES) solījusi pārbaudīt šo likumu atbilstību ES likumiem. Tikmēr NVO par spīti ierobežojumiem ir apņēmības pilnas savu misiju turpināt.

ANO kritizē Itāliju par vēršanos pret bēgļu glābējiem VidusjūrāUģis Lībietis
  Šīs nedēļas sākumā Itālijas valdība izturēja uzticības balsojumu valsts Senātā par jauno likumprojektu, kas paredz asi vērsties pret labdarības organizācijām, kuras Vidusjūrā glābj migrantus. Itālijas iekšlietu ministra Mateo Salvīni izstrādātais likumprojekts, kas iepriekš jau bija apstiprināts parlamenta apakšpalātā, pastiprina sankcijas pret šādiem palīdzības kuģiem, palielinot tiesības bloķēt to ienākšanu Itālijas ostās.

   

  NVO pārvaldītos kuģus, kas nodarbosies ar meklēšanas un glābšanas operācijām, turpmāk varēs konfiscēt, bet to kapteiņiem varēs piemērot līdz vienam miljonam eiro lielu soda naudu līdzšinējo 50 000 eiro vietā.

  Lai šis likums stātos spēkā, tas vēl jāparaksta Itālijas prezidenta Serdžio Matarellam.

  Itālijas valdības ierosinājums izpelnījies asu nosodījumu no ANO puses. Kā norādīts ANO Bēgļu aģentūras paziņojumā, finansiālu un cita veida sodu piemērošana kapteiņiem var apdraudēt privāto kuģu glābšanas operācijas laikā, kad ES valstis ir ievērojami samazinājušas savus glābšanas centienus Vidusjūras centrālajā daļā. Pēc aģentūras vārdiem, NVO spēlē nenovērtējamu lomu, glābjot grūtībā nonākušos bēgļus un migrantus, kuri ir devušies bīstamajā ceļā ar mērķi sasniegt Eiropu. Tāpat ANO Bēgļu aģentūra izteikusies, ka glābšanas laivas nevajadzētu nosūtīt atpakaļ uz Lībiju, ņemot vērā ārkārtīgi nestabilo drošības situāciju šajā valstī. To apstiprinot daudzie ziņojumi par cilvēktiesību pārkāpumiem un piespiedu aizturēšanu atpakaļ nogādātajiem cilvēkiem. Paziņojumā arī uzsvērts, ka humāno darbu nedrīkst kriminalizēt vai stigmatizēt.

  Arī ES jau ir paziņojusi, ka tā gatavojas izanalizēt, vai jaunā Itālijas likumdošana atbilst ES likumiem.

  Lai arī migrācijas jautājums Itālijā joprojām ir ļoti aktuāls, jaunajam likumprojektam nav pilnīgs deputātu atbalsts. To neatbalsta arī visi koalīcijā esošās Piecu zvaigžņu kustības politiķi.  Taču uzticības balsojumu izdevās pārliecinoši uzvarēt, pateicoties tam, ka balsojumā nepiedalījās opozīcijā esošā partija centriski labējā partija "Forza Italia", kas jaunā likumprojekta mērķus kopumā gan atbalstot. Kā norāda izdevums "Euractiv", Itālijas valdības šādus uzticības balsojumus rīko ļoti bieži, tādējādi paātrinot likuma pieņemšanu parlamentā, samazinot debates un liedzot opozīcijai iesniegt savus labojumus. Ja uzticības balsojums tiktu zaudēts, valdībai nāktos atkāpties.

  Taču nedēļas sākumā notikušais balsojums ir kļuvis par kārtējo pašreizējās valdības uzvaru. Un par vislielāko uzvarētāju tiek uzskatīts tieši iekšlietu ministrs un vicepremjers Salvīni.

  Viņa nemainīgi stingrā pret migrāciju vērstā nostāja ir veicinājusi viņa popularitātes strauju kāpumu, padarot viņa vadīto partiju "Līga" par neapstrīdami populārāko politisko spēku valstī.

  Tikmēr Spānijas labdarības organizācija "Proactiva Open Arms", kas pagājušajā nedēļā Vidusjūrā izglāba 121 cilvēku, ir paziņojusi, ka turpinās savas glābšanas operācijas līdz brīdim, kamēr ES nemainīs savu migrācijas politiku. Savas operācijas pēc septiņu mēnešu pārtraukuma ir atsākusi arī humānā grupa "SOS Mediterranee", kas leģendārā glābšanas kuģa "Aquarius", ar kuru izglābti 30 000 cilvēku, vietā tagad darbosies ar kuģi "Ocean Viking".

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti