Dienas notikumu apskats

“Latvenergo” padomi raksturo kā neatkarīgu, profesionālu un ar starptautisku pieredzi

Dienas notikumu apskats

ES valstu līderi apstiprina Asociācijas līgumu ar Ukrainu

Alepo evakuācija apturēta – tūkstošiem iedzīvotāju joprojām slazdā

Alepo evakuācija apturēta – tūkstošiem iedzīvotāju joprojām slazdā

Sīrijas valdība apturējusi civiliedzīvotāju evakuēšanu no kara plosītās Alepo pilsētas daļas, kura joprojām ir nemiernieku kontrolē. Rezultātā tūkstošiem cilvēku joprojām ir iesprostoti pilsētā un ir neziņā par savu likteni, ziņo AFP.

 

Vienošanās par evakuāciju apturēta drīz pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina paziņojuma, ka Krievija pašlaik aktīvi turpina sarunas ar opozīciju un cenšas panākt visu valsti aptverošu pamieru.

Valdībai lojālie kaujinieki bloķējuši ceļu no Alepo, kuru izmantoja humānais konvojs.

Tikmēr Krievijas militārpersonas paziņoja, ka nemiernieku evakuācija no Alepo ir pabeigta, vēsta AFP.

Pasaules Veselības organizācija gan informē, ka tās darbiniekiem Krievijas spēki pavēlējuši pārtraukt evakuāciju, iemeslu nepaskaidrojot. Savukārt Bašara al Asada režīma kontrolētajos medijos izskanējis, ka tas darīts, jo nemiernieki centušies izvest ieročus. 

Civiliedzīvotāju un nemiernieku evakuācija no Alepo sākās ceturtdien, 15.decembrī, tūkstošiem cilvēku autobusos aizvedot no pilsētas. Piektdienas rītā evakuācija negaidīti apturēta, un Sīrijas prezidentam Bašaram al Asadam lojālie spēki apgalvo, ka nemiernieki pārkāpj vienošanos par pamieru.

Sīrijas valsts televīzija ziņoja, ka “teroristu grupa pārkāpa vienošanos un mēģināja slepeni izvest smagos ieročus no austrumu Alepo”.

Evakuācijas apturēšanu apstiprināja arī Starptautiskais Sarkanais Krusts.

Aģentūra "France Press", atsaucoties uz nemierniekiem, ziņo, ka evakuācijas apturēšanas iemesli varētu būt pavisam citi. Proti, valdības spēki un to sabiedrotā Irāna vēloties evakuācijas noteikumus attiecināt arī uz vairākiem šiītu apdzīvotiem ciematiem Idlibas provincē, kas ir nemiernieku aplenkumā, bet uz ko neatteicas vienošanās par Alepo evakuāciju.  

Šādus pieņēmumus apstiprinājusi arī Londonā bāzētā novērotāju organizācija ''Sīrijas cilvēktiesību observatorija''.

Visai atšķirīgi notiekošo komentē Krievija, kas jau paziņojusi, ka evakuācija ir pabeigta un Sīrijas armija nodarbojoties ar pēdējo kaujinieku šūniņu likvidāciju.

Krievijas pastāvīgais pārstāvis ANO Ženēvas birojā Aleksejs Borodavkins paziņojis, ka visi 3000 evakuētie kaujinieki esot piederējuši teroristu grupējumam "Džabhat al Nusra". Pēc Borodavkina vārdiem, amerikāņu puse bija apgalvojusi, ka Alepo austrumos esot tikai 200 grupējuma kaujinieku. Tas, ka kaujinieki labprātīgi esot izlēmuši doties uz Idlibu, ko joprojām kontrolē minētais grupējums, tikai apstiprinot viņu piederību tam. 

Vēl ceturtdien Sīrijas prezidents Bašars al Asads televīzijas uzrunā Alepo atbrīvošanu nosauca par vēstures radīšanu. Savukārt piektdien ASV Valsts sekretārs Džons Kerijs pilsētā notikušo raksturojis kā pārmērīgu agresiju, vienlaicīgi paužot satraukumu par desmitiem tūkstošiem cilvēku, kas tagad sakoncentrēti ļoti nelielā Alepo daļā.

Sagaidāms, ka jau piektdien vakarā uz tikšanos pulcēsies ANO Drošības padome, lai apspriestu Francijas ierosinājumu nosūtīt uz Alepo starptautiskos novērotājus, kuri uzraudzītu gan pašu evakuāciju, gan palīdzības piegādes. Nevienam gan nav skaidru datu par to, cik cilvēku Alepo joprojām ir.

Nevalstiskās organizācijas ziņoja, ka pilsētā vēl palika aptuveni 8500 cilvēku, tajā skaitā 3000 nemiernieku. Sīrijas valdības mediji ziņoja par 8000.

Turpinot savu vizīti Japānā, notikumus Sīrijā piektdien komentējis arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Viņš paziņojis, ka Maskava ar Turcijas starpnieku palīdzību ir iesaistījusies aktīvās sarunās ar sīriešu nemierniekiem. Pēc viņa vārdiem, nākamajam solim pēc Alepo atbrīvošanas būtu jābūt lēmumam par visaptverošu pamieru visā Sīrijā. Putins arī norādījis, ka puses esot izteikušas vēlmi sarīkot jaunas miera sarunas, iespējams, Kazahstānā.

Jau ziņots, ka ceturtdien Alepo tomēr ir sākusies cilvēku evakuācija un pirmās automašīnas ar ievainotajiem ir ieradušās pilsētas rietumos.

Bašara al Asada spēkiem, palīdzot Krievijas aviācijai, Irānas un kustības ''Hezbolah'' kaujiniekiem, izdevās atkarot Alepo. Otrdien izskanējis, ka Asada spēki nogalinot mierīgos iedzīvotājus, tostarp redzamāko nemiernieku vadoņu ģimenes. Krievijā šo informāciju noliedza, apgalvojot, ka civiliedzīvotājus slaktējuši bēgošie nemiernieki, kuru vidū ir vairāki savās starpā konkurējoši grupējumi.

Infografika: Sīrijas konflikts – kas, par ko un ar kādu atbalstu karo

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti