Armēnijā ieradušies vairāk nekā 100 000 bēgļu no Kalnu Karabahas

Armēnija paziņojusi, ka tās teritorijā ieradušies jau vairāk nekā 100 000 bēgļu no Kalnu Karabahas. Tas nozīmē, ka gandrīz visi etniskā armēņu anklāva iedzīvotāji ir pametuši Kalnu Karabahu. Izceļošana notiek pēc tam, kad Armēnijas anklāvā, kurā dzīvo aptuveni 120 000 iedzīvotāju, ofensīvu uzsāka Azerbaidžānas armija, pārņemot tur varu. Bijušais separātistu ierēdnis Artaks Beglarjans sacīja, ka saskaņā ar neoficiālu informāciju sestdien ceļu uz Armēniju mēro pēdējās Kalnu Karabahas iedzīvotāju grupas.

Armēnijā ieradušies vairāk nekā 100 000 bēgļu no Kalnu Karabahas
00:00 / 00:27
Lejuplādēt

Erevāna ir apsūdzējusi Azerbaidžānu "etniskās tīrīšanas" kampaņas veikšanā, lai atbrīvotu Kalnu Karabahu no armēņu iedzīvotājiem. Tikmēr Baku ir noraidījusi šos apgalvojumus un publiski aicinājusi armēņu iedzīvotājus palikt Kalnu Karabahā un "reintegrēties" Azerbaidžānā. ANO šajā nedēļas nogalē nosūtīs misiju uz Kalnu Karabahu, galvenokārt, lai novērtētu humānās palīdzības vajadzības. ANO pēdējo aptuveni 30 gadu laikā nav bijusi piekļuve šim reģionam.

KONTEKSTS:

Armēnijas un Azerbaidžānas konflikts par Kalnu Karabahu jau prasījis vairākus desmitus tūkstošu dzīvību. Kalnu Karabaha (armēņu valodā – Arcaha) starptautiskā likuma acīs ir atzīta par Azerbaidžānas teritoriju, lai gan to pārsvarā apdzīvo armēņi.

1923. gadā Padomju Savienība iekļāva Kalnu Karabahas Autonomo apgabalu Azerbaidžānas Sociālistiskās republikas sastāvā, lai gan līdz pat 90% reģiona iedzīvotāju bija armēņi.

Konflikts saasinājās PSRS norieta posmā, 80. gadu beigās, kad izcēlās pirmais Kalnu Karabahas karš, kurā uzvarēja Armēnija. Tā rezultātā kontroli pār Kalnu Karabahas teritoriju pārņēma Erevānas atbalstīta etnisko armēņu valdība separātiskā apgabala galvaspilsētā Stepanakertā.

2020. gada septembrī uz Kalnu Karabahas faktiskās robežas atkal sākās smagas kaujas, Azerbaidžānas armijai izdevās atkarot apmēram piekto daļu armēņu spēku iepriekš kontrolētās teritorijas. Bruņotais konflikts ilga sešas nedēļas un beidzās 2020. gada novembrī, kad Armēnija un Azerbaidžāna ar Krievijas atbalstu noslēdza vienošanos par uguns pārtraukšanu, ko Armēnijā daudzi uzskata par kapitulāciju.

2023. gada 19. septembrī Azerbaidžānas karaspēks sāka plaša mēroga militāro operāciju Kalnu Karabahā. Pēc nepilnas diennakts tika paziņots par pamieru, kas faktiski nozīmē Kalnu Karabahas kapitulāciju un šī reģiona atgriešanos Azerbaidžānas kontrolē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti