Panorāma

Ielūdz Kristers – dārza svētki īpašiem cilvēkiem

Panorāma

Panorāma

Volodimirs Zelenskis apmeklē Harkivu

Ukraina apturējusi Krieviju Harkivas apgabalā un īsteno pretuzbrukumus

Ukrainas armijas spēki apturējuši Krievijas karaspēku Harkivas sektorā un veic pretuzbrukumus. Par to žurnālistiem šodien pavēstīja Ukrainas Ģenerālštāba Galvenās operatīvās pārvaldes pārstāvis Ihors Prohorenko.

"Situācija ir sarežģīta. Aizsardzības spēki turpina aizsargāties mūsu valsts austrumos un dienvidos (..). Galvenās darbības notiek Harkivas apgabalā, Doneckas apgabalā. Kas attiecas uz Harkivas virzienu – ienaidnieks veic uzbrukuma operācijas ar mērķi izveidot buferzonu. Tagad ienaidnieks ir apturēts, situācija tiek kontrolēta, tiek veiktas pretuzbrukuma darbības," piektdien Kijivā paziņoja Prohorenko.

Krievija 10. maijā sāka jaunu ofensīvu Harkivas apgabala ziemeļos. Iebrucēja spēki apgabalā bija spējuši iespiesties līdz 10 kilometru dziļumā, taču tos apturēja pirmā aizsardzības līnija.

Harkivas apgabalā, no kura evakuēti vairāk nekā 10 000 cilvēku, piektdien viesojās arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Harkivā prezidents Zelenskis apmeklēja dažādas kara skartās teritorijas, taču kā pirmo – Harkivas tipogrāfiju. Uzņēmums liels, zināms visā valstī. Tagad ražošanas komplekss pilnībā sagrauts, sadegušas desmitiem tūkstošu grāmatu un bojā gājuši septiņi cilvēki, bet 21 guvis ievainojumus. To visu Harkiva piedzīvoja vēl vakar. Šī nakts – par laimi – bez upuriem, bet arī pavadīta, nemitīgi gaudojot sirēnām.

"Harkivas apgabals, tā iedzīvotāji un aizstāvji pelnījuši visas Ukrainas un brīvās pasaules atbalstu, pateicību un cieņu," teica Zelenskis. Ukrainas līderis ieradās otrajā lielākajā Ukrainas pilsētā, ko Krievija pēdējās dienās intensīvi apšauda, lai noskaidrotu situāciju frontē un apspriestu iespējas atjaunot bojāto infrastruktūru.

Īpaši prezidents izcēla enerģētikas uzņēmumu atjaunošanu, lai sagatavotu Harkivu nākamajai apkures sezonai.

Prezidents arī apsprieda mājokļu nodrošināšanu vairāk nekā 20 tūkstošiem Ukrainas iekšienē pārvietoto Harkivas apgabala iedzīvotāju. Viņi zaudējuši savas mājas uzbrukumos, vai arī tās ir okupējis Krievijas karaspēks.

Situāciju frontē armijnieki Zelenskim raksturoja kā stabilu. 

Ukrainas armija vēstīja, ka šobrīd Krievijas karaspēks ir pilnībā iestrēdzis ielu kaujās par Vovčanskas pilsētu Harkivas apgabalā un izvieto savas rezerves no dažādiem sektoriem.

Prohorenko sacīja, ka Harkivas un Doneckas apgabalos kaujas ir ir visintensīvākās. Aizsardzības spēki iebrucējam nodara smagus zaudējumus, aktīvi strādājot artilērijai, bezpilota sistēmām un aviācijai.

Komentējot situāciju Sumu un Čerņihivas apgabalos, Prohorenko teica, ka tā tiek kontrolēta.

Viņš norādīja, ka Krievija savā teritorijā pulcē karaspēku, katru dienu veic gaisa un artilērijas triecienus apdzīvotajām vietām pierobežā, izmanto bezpilota lidaparātus, cenšas iznīcināt kritisko infrastruktūru, uzbrūk ar raķetēm un droniem "Shahed".

"Aizsardzības spēki ir informēti par ienaidnieka plāniem un dara visu, lai tos sagrautu. Tiek veikti pasākumi, lai (..) pārtvertu iniciatīvu kaujas laukā," viņš sacīja.

Harkiva neplāno evakuēt iedzīvotājus no pilsētas, paziņojis Harkivas mērs Ihors Terehovs, piebilstot, ka, gluži pretēji, cilvēki plūst uz pilsētu no citām vietām, kur notiek aktīvas kaujas.

"Gaisa trauksme turpinās jau ilgāk nekā astoņas stundas, taču mēs šo nakti pārdzīvojām mierīgi. Diennakts laikā tika veikti uzlidojumi dzīvojamām ēkām. Ienaidnieks izmanto cilvēku iebiedēšanas taktiku, lai cilvēki pamestu pilsētu," sacīja Terehovs.

Neskatoties uz to, pilsētā jau ir ieradušies vairāk nekā 6000 cilvēku. Viņi ir izmitināti kopmītnēs un nodrošināti ar "visu iespējamo, lai viņi justos vairāk vai mazāk pasargāti", norādīja Harkivas mērs.

Terehovs sacīja, ka pilsētā ir pietiekami daudz mantu evakuētajiem, taču ir problēmas ar elektroapgādi.

"Pēc apšaudes 23. martā, kad tika iznīcinātas visas termoelektrocentrāles un transformatoru apakšstacijas, mums šodien nav savas elektroenerģijas ražotnes. Protams, tā dēļ ir izstrādāti elektrības atslēgšanas grafiki gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām. Situācija ir saspringta," skaidroja mērs.

Krievijas karaspēks 10. maijā sāka ofensīvu Harkivas apgabalā, un tam izdevies sagrābt savā kontrolē vairākus ciematus.

KONTEKSTS:

Krievijas nepamatotais un Kijivas neizprovocētais plaša mēroga iebrukums Ukrainā sākās 2022. gada 24. februārī. Kremļa propaganda bravūrīgi solīja ieņemt Kijivu trīs dienās, taču ukraiņu pašaizliedzīga un spēcīga pretestība neļāva Kremlim realizēt savus plānus.

Pēc neveiksmēm Kremlis izveda armiju no Kijivas apgabala, bet turpināja ofensīvu citos reģionos. 2022. gada rudenī ukraiņu armijai izdevās veiksmīgajās operācijās atbrīvot Harkivas apgabalu un daļu Hersonas apgabala, vairojot cerības uz iespēju sakaut pretinieku.

Taču 2023. gada vasarā sāktais Ukrainas pretuzbrukums nebija tik veiksmīgs, ko Ukrainas armija skaidro gan ar nepietiekamu ieroču nodrošinājumu no Rietumu sabiedrotajiem, gan ar Krievijas armijas izveidoto pamatīgo aizsardzības līniju un plašajiem mīnu laukiem. Tagad izskan atziņas, ka frontē sācies pozīciju karš ar nogurdinošajām kaujām un jāgatavojas ilgstošam atbalstam Ukrainai.

Tikmēr Krievija regulāri uzbrūk Ukrainas civilajiem objektiem un mērķtiecīgi cenšas iznīcināt Ukrainas enerģētikas infrastruktūru.

2024. gada maijā Krievija sākusi ofensīvu Harkivas apgabalā, mēģinot pārraut Ukrainas aizsardzības līnijas, bet ukraiņi cenšas noturēt pozīcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti