Gruzija var zaudēt bezvīzu režīmu ar ES, ja stāsies spēkā «ārvalstu aģentu» likums

Četras Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis – Čehija, Igaunija, Nīderlande un Zviedrija – aicina bloku atcelt bezvīzu režīmu Gruzijas pilsoņiem, ja tur tiks galīgi pieņemts un stāsies spēkā likums par "ārvalstu aģentiem".

Šīs četras ES valstis arī mudina iesaldēt eirofondu līdzekļu piešķiršanu un noteikt mērķsankcijas, vēsta laikraksts "Financial Times".

Ierobežojošos pasākumus plānots apspriest ES ārlietu ministru sanāksmē maija beigās, laikrakstam apliecināja avots.

2006. gadā Gruzija atcēla vīzu režīmu ES valstu pilsoņiem, savukārt 2017. gadā ES atcēla vīzu režīmu Gruzijas pilsoņiem.

Jau ziņots, ka Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili sestdien noteica veto likumam par "ārvalstu ietekmi", kas izraisījis valstī bezprecedenta protestus un Briseles brīdinājumus, ka likums var kaitēt Gruzijas centieniem pievienoties ES.

Tiesa, valdošajai partijai "Gruzijas sapnis" parlamentā ir pietiekams vairākums, lai pārvarētu prezidentes veto.

Ja arī pēc tam prezidente atteiksies likumu parakstīt, to var parakstīt un izsludināt parlamenta priekšsēdētājs.

Konstitūcijā nav noteikts termiņš, kādā parlamentam ir jāpārvar veto, taču gaidāms, ka tas notiks jūnijā. Valdība gan norādījusi, ka veto mehānisma ietvaros varētu ņemt vērā Rietumu partneru "saturīgās rekomendācijas".

KONTEKSTS:

Gruzijā plašus protestus izraisījis valdības iecerētais likumprojekts par "ārvalstu aģentiem". Tas paredz iekļaut "ārvalstu aģentu" sarakstā nevalstiskās organizācijas un medijus, kas vismaz 20% finansējuma saņem no ārvalstīm.

14. maijā likums tika pieņemts trešajā un galīgajā lasījumā.

Gruzijas valdošā partija "Gruzijas sapnis" aizstāv šo likumprojektu un uzsver, ka Gruzijas sabiedrībai jāzina, kuras organizācijas saņem ārvalstu finansējumu.

Taču likumprojekts izpelnījies salīdzinājumus ar Krievijas 2012. gadā pieņemto "ārvalstu aģentu" likumu, ko Kremlis izmantojis opozīcijas apspiešanai un neatkarīgo mediju slēgšanai.

Pret likumprojektu iebilst arī Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kas nolēmusi uzlikt tam veto. Taču valdošā partija to var apiet ar balsu vairākumu parlamentā.

Līdzīgu likumprojektu "Gruzijas sapnis" centās pieņemt jau pagājušogad, bet pēc plašiem protestiem Gruzijas parlaments apturēja tā izskatīšanu.

Rietumvalstis brīdina Gruzijas valdību, ka likumprojekta pieņemšana būs nopietns šķērslis Gruzijas ceļā uz pievienošanos Eiropas Savienībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti