Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Streiks lidostās rīt un parīt traucēs gaisa satiksmi Vācijā

Atsāks kontrolētu Ukrainas graudu eksportu caur Poliju

Atsāks kontrolētu Ukrainas graudu eksportu caur Poliju 

Panākta vienošanās par Ukrainas lauksaimniecības produktu eksporta atsākšanu caur Poliju. Tas tika pārtraukts pēc Polijas zemnieku protestiem, kuri bija nobažījušies par lētākā kaimiņvalsts importa negatīvo ietekmi uz savu biznesu. 

Abu valstu vienošanās paredz, ka graudu un citu lauksaimniecības preču pārvadājumus atsāksies 21. aprīļa pusnaktī. Ukrainas kravas tiks konvojētas, kā arī izmantos īpašas transporta izsekošanas sistēmas. 

Polijas lauksaimniecības ministrs Roberts Teluss pēc sarunām pauda gandarījumu, ka izdevies atrast risinājumus, kas pilnībā izslēgs iespēju, ka tranzītā pārvadātie produkti varētu palikt viņa valstī. 

"Tieši pēc robežu slēgšanas importam un pat iepriekš turpinājām sarunas ar Ukrainas pusi par to, nodrošināt tranzītu caur Poliju. Bet ar simt procentu garantiju, ka šie produkti, īpaši graudi, netiks uzglabāti Polijā," uzsvēra Teluss.

Līdzīgu ekonomisku iemeslu dēļ graudu un citu produktu importu no Ukrainas uz laiku pārtraukusi arī Ungārija un Slovākija, un aizliegums varētu būt spēkā līdz 30. jūnijam. Oficiālā Budapešta paziņoja, ka šajā laika periodā sagaida konkrētu Eiropas Savienības lēmumu un risinājumu. Tā bija reakcija uz Eiropas Komisijas kritiku, ka tirdzniecības politika ir bloka kompetencē un tāpēc vienpusējas darbības nav pieņemamas. 

KONTEKSTS:

Pagājušajā mēnesī Polija un četras citas Centrāleiropas valstis lūdza Eiropas Savienības palīdzību, lai novērstu Ukrainas lēto graudu ietekmi.

Kopš Krievijas pilnā mēroga iebrukuma Ukrainā, kas sākās 2022. gada 24. februārī pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina pavēles, Ukrainas graudu un citas produkcijas eksports caur ostām bija apgrūtināts, tika meklēt citi alternatīvie ceļi.

Ukrainas graudu eksports turpinājās caur Eiropas Savienību tranzītā uz citām valstīm, taču loģistikas problēmu dēļ graudi bija uzkrājušies un samazinājuši vietējās produkcijas cenas, kas izraisīja lauksaimnieku protestus un Polijas lauksaimniecības ministra atkāpšanos.

Pērn arī tika panākta vienošanās par Ukrainas graudu eksportu no Melnās jūras ostām, kas kopš jūlija ļāvusi eksportēt vairāk nekā 27 miljonus tonnu graudu un lauksaimniecības produktu. Vienošanās jau divreiz pagarināta, taču Krievija tagad izvirza prasības Rietumiem Ukrainas graudu eksporta vienošanās pagarināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti