Panākta vienošanās pagarināt Ukrainas graudu eksportu pa Melno jūru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Turcija un Ukraina šodien paziņoja, ka tiks pagarināta starptautiskā vienošanās, kas ļauj kara plosītajai Ukrainai pa Melno jūru eksportēt labību, apejot Krievijas blokādi. Vienošanās ir jāpagarina ik pēc četriem mēnešiem, un šovakar noslēdzas novembrī panāktais darījuma pagarinājums. Ja "labības vienošanās" pārtrauktu darboties, tad pasaulē atkal strauji pieaugtu pārtikas cenas, kas vissmagāk ietekmētu nabadzīgos reģionus. 

Panākta vienošanās pagarināt Ukrainas graudu eksportu pa Melno jūru
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans šodien paziņoja, ka pēc Ankaras sarunām ar Ukrainu un Krieviju ir panākta vienošanās pagarināt Turcijas un ANO izstrādāto iniciatīvu, kas ļauj no Ukrainas Melnās jūra ostām izbraukt kuģiem ar labību un citiem lauksaimniecības produktiem. To apstiprināja arī Ukrainas vicepremjers Oleksandrs Kubrakovs, kurš informēja, ka darījums ir pagarināts vēl uz 120 dienām.

Pagājušajā vasarā izveidotais Ukrainas graudu eksporta koridors Melnajā jūrā ļauj apiet Krievijas karakuģu īstenoto Ukrainas ostu blokādi, ko Krievijas uzsāka pēc pilna apmēra iebrukuma pagājušā gada 24.februārī.

Ukraina ir viena no pasaulē vadošajām labības piegādātājām, taču pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma graudu eksports apstājās. Krievijas īstenotās blokādes dēļ no Ukrainas Melnās jūras ostām mēnešiem nevarēja izbraukt kuģi ar simtiem tūkstošiem tonnu graudu un citiem lauksaimniecības produktiem. Savukārt tas izraisīja pārtikas cenu pieaugumu pasaulē.

Ukrainas graudu eksports atsākās tikai jūlijā pēc tam, kad Kijiva un Maskava piekrita ANO un Turcijas izstrādātajai iniciatīvai, kas ļauj kravas kuģiem no Ukrainas ostām netraucēti nokļūt līdz Bosfora šaurumam Turcijā, bet pēc tam doties tālāk. Vienošanās nosacījumi paredz, ka tā ir jāpagarina ik pēc 120 dienām.

Šodien pusnaktī pēc Turcijas laika jeb pulksten 23.00 pēc Latvijas laika noslēgsies iniciatīvas pašreizējais darbības termiņš, taču vēl līdz pēcpusdienai nebija skaidrs, vai to pagarinās. Maskava šonedēļ paziņoja, ka piekrīt tikai 60 dienu pagarinājumam, to pamatojot ar rietumvalstu sankcijām, kas traucējot Krievijai eksportēt pārtiku un minerālmēslus. Savukārt Ukraina, Turcija un ANO uzstāja, ka darījums atkal ir jāpagarina uz 120 dienām.

Vakar šo jautājumu apsprieda ANO Drošības padomes sēdē Ņujorkā. ANO ģenerālsekretāra vietnieks humānās palīdzības jautājumos Mārtins Grifitss sacīja, ka Ukrainas graudu eksporta vienošanās pilnīgi noteikti ir jāpagarina, jo tā palīdz pasaules nabadzīgākajām valstīm.

"Melnās jūras graudu iniciatīvas darbības laikā kopš pagājušā gada augusta no Ukrainas ir eksportēti aptuveni 25 miljoni tonnu lauksaimniecības produkcijas. ANO Pasaules pārtikas programma humānās palīdzības nolūkos varēja nosūtīt vairāk nekā pusmiljonu tonnu kviešu uz Afganistānu, Etiopiju, Keniju, Somāliju un Jemenu. Lai veicinātu globālās pārtikas drošību, ir ļoti nepieciešams turpināt šo vienošanos un pilnībā to ievērot," teica Grifitss.

Arī ASV vēstniece ANO Linda Tomasa-Grīnfīlda uzsvēra, ka šī iniciatīva ir globāli nozīmīga.

"Melnās jūras graudu iniciatīva samazina pārtikas cenas pasaulē. Tā mazina tirgus nestabilitāti. Tā uzlabo globālo pārtikas drošību. Tā glābj cilvēku dzīvību. Tai ir jāturpinās uzticami un ilgtspējīgi. Iniciatīvai ir jāļauj darboties efektīvi. Tai ir jādarbojas tempā, kas ļauj apmierināt globālo pieprasījumu. Kavēšanās, ko ir izraisījusi Krievija, ir samazinājusi no ostām izbraukušo kuģu skaitu un palielinājusi transportēšanas izmaksas," sacīja Tomasa-Grīnfīlda.

Kijiva ziņo, ka kopš pagājušā gada 1. augusta no Ukrainas Melnās jūras ostām ir uzbraukuši vismaz 814 kravas kuģi ar 24,4 miljoniem tonnu labības un citiem lauksaimniecības produktiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti