Pasaules panorāma

Aprit 12 gadi kopš kara sākuma Sīrijā

Pasaules panorāma

Ģeopolitiskā līdzsvara pārbīdes Klusajā okeānā

ASV, Austrālijas un Lielbritānijas kodolzemūdeņu vienošanās

Austrālija ar ASV atbalstu cenšas radīt pretsparu Ķīnas varenības pieaugumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

ASV, Lielbritānija un Austrālija atklājušas jaunas detaļas par kopīgajiem plāniem izveidot jaunu kodolzemūdeņu floti, kas stiprinātu drošību Indijas un Klusā okeāna reģionā.

Austrālija desmit gadu laikā plāno iegādāties līdz piecām ASV kodolzemūdenēm, un pēc tam alianses valstis ķersies pie pavisam jauna kodolzemūdens modeļa izstrādes. Šī vienošanās izsaukusi asu Pekinas nosodījumu un iezīmē arvien lielāku saspīlējumu Ķīnas attiecībās ar Rietumiem.

ASV desmitiem gadu sargājusi stabilitāti Indijas un Klusā okeāna reģonā, un šī vienošanās to nostiprinās arī nākamajām desmitgadēm. Ar šādiem vārdiem ASV prezidents Džo Baidens šonedēļ Sandjego sagaidīja savus sabiedrotos - Lielbritānijas un Austrālijas premjerministrus, lai turpinātu runāt par iespējām attīstīt jaunu kodolzemūdens floti. Tagad šis jautājums kļuvis vēl aktuālāks nekā pirms pusotra gada, kad šī partnerība tika izveidota.

"Pirms 60 gadiem šeit, Sandjego, prezidents Kenedijs runāja par augstāku mērķi - miera, brīvības un drošības noturēšanu. Šodien mēs stāvam šeit, šī paša mērķa vienoti, un saprotam, ka, lai to izdarītu, ir jāveido jaunas partnerības. Pēdējā pusotra gada laikā izaicinājumi drošības jomā tikai auguši," secina Lielbritānijas premjers Riši Sunaks.

Austrālijas, ASV un Lielbritānijas līderi tikšanās laikā Sandjego
Austrālijas, ASV un Lielbritānijas līderi tikšanās laikā Sandjego

Vienošanās paredz, ka no 2027. gada ASV un Lielbritānija Austrālijā izvietos nelielu skaitu savu kodolzemūdeņu, bet vēlāk Austrālija iegādāsies vismaz trīs šādas zemūdenes no ASV. Bet pēc tam sabiedrotie izstrādās pavisam jaunu kodolzemūdeni, kas galvenokārt tiks balstīta britu dizainā, bet iekļaujot tehnoloģijas no visām trim valstīm.

Austrālijas premjers atzinis, ka šis darījums ir viens no lielākajiem ieguldījumiem Austrālijas aizsardzībā valsts vēsturē.

Turklāt norāda - par šiem militārajiem plāniem, atšķirībā no citām valstīm, tiek runāts atklāti.

"Mēs investējam savā aizsardzībā un palielinām savas militārās spējas. Darot to, gribam būt pilnībā caurskatāmi saviem kaimiņiem un pārējai pasaulei - ko mēs darām, kāpēc un kāds ir stratēģiskais mērķis," norāda Austrālijas aizsardzības ministrs Ričards Mārlzs.

"Mūsu bažas par citu valstu militāro ekspansiju rodas tādēļ, ka šie procesi ir necaurredzami, kas kaimiņvalstīm rada bažas par to, kāpēc tas tiek darīts. Tāpēc mēs esam skaidri paziņojuši par mūsu soļiem."

ASV, Lielbritānijas un Austrālijas stratēģiskā alianse ierobežos Ķīnas ietekmi
ASV, Lielbritānijas un Austrālijas stratēģiskā alianse ierobežos Ķīnas ietekmi

2021. gada rudenī starp trim valstīm izveidoto aliansi, sauktu par AUKUS, eksperti nodēvējuši par lielāko drošības vienošanos starp trim valstīm kopš Otrā pasaules kara. Austrālija ir otrā valsts aiz Lielbritānijas, kurai dota piekļuve ASV jūras spēku kodoltehnoloģijām.

Kodolzemūdenes spēs darboties ilgāk un jaudīgāk, kā šobrīd valsts rīcībā esošās dīzeļzemūdenes. Vienošanās arī paredz, ka tās tiks aprīkotas ar amerikāņu spārnotajām raķetēm, kas darbojas tālā rādiusā. Lai apgūtu kodolzemūdeņu izmantošanu, Austrālijas jūrnieki dosies apmācībās uz ASV un Lielbritāniju.

Lai arī tas netiek atklāti pieteikts, ir skaidrs, ka partnerība radīta ar mērķi iegrožot Ķīnas ietekmi reģionā.

Ķīna, kurai jau tā ir pasaulē lielākā armija un jūras kara flote, paziņojusi, ka turpinās palielināt aizsardzības tēriņus.

"Mēs piedzīvojam sava veida Auksto karu. Un to saprot arī ASV administrācija, kaut arī viņi izvairās no šī termina. Tāpēc ir labi, ka speram konkrētus diplomātiskus un militārus soļus," norāda militārais vēsturnieks Nīls Fergusons.

"Jo izskatās, ka Pekina ir uz kara takas, izmantojot arvien agresīvāku taktiku - ne tikai būvējot militārās bāzes Dienvidķīnas jūrā, bet arī draudot Taivānai un apgalvojot, ka tās mērķis ir pakļaut Taivānu Pekinas kontrolei. Tāpēc ir nepieciešama atturēšanas stratēģija, un tajā jābūt arī militārajam elementam. "

Jau kopš pirmoreiz tika paziņots par šo partnerību, sekoja ass Pekinas nosodījums. Un arī tagad Ķīna neklusē.

"Ķīna vairākkārt uzsvērusi, ka AUKUS vienošanās parāda tipisku Aukstā kara mentalitāti. Tas tikai veicinās bruņošanās sacensību un iedragās kodolieroču neizplatīšanas centienus," brīdina Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Vans Venbiņs.

Baidens gan atgādināja, ka zemūdenes darbosies ar kodolreaktoriem, bet nebūs aprīkotas ar kodolieročiem. Līdz ar to šī vienošanās neapdraud Austrālijas apņemšanos būt no kodolieročiem brīvai valstij. Taču šī vienošanās nostāda Austrāliju sarežģītā diplomātiskā situācijā ar Ķīnu, kura ir tās lielākais tirdzniecības partneris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti