Panorāma

Lēmums pieņemts – sabiedriskos medijus apvienos

Panorāma

Panorāma

Irāna un Pakistāna apmainās raķešu triecieniem

Pakistānas atbildes triecienos Irānai jau deviņi bojāgājušie

Pakistānas atbildes triecienos Irānai bojāgājušo skaits pieaudzis līdz deviņiem cilvēkiem. Reaģējot uz Irānas gaisa triecieniem Pakistānas teritorijā, Islambada trešdien izraidīja Irānas vēstnieku un atsauca savu vēstnieku no Teherānas. Savukārt naktī uz ceturtdienu Pakistānas armija veikusi triecienus kaujinieku grupējumiem Irānā, ceturtdien paziņoja Pakistānas izlūkdienesta amatpersona.

Irāna un Pakistāna regulāri apmainās pārmetumiem par patvēruma došanu kaujiniekiem savā teritorijā, taču šādos konfliktos valstu armijas iesaistās reti.

Pakistānas atbildes trieciens ir pirmais šāda veida ārējs uzbrukums Irānai kopš 80. gadiem, kad izcēlās astoņus gadus ilgs karš starp Irānu un Irāku.

"Šorīt raķešu uzbrukumā vienā no pierobežas ciematiem Saravanā tika nogalināti arī divi vīrieši, līdz ar to bojāgājušo skaits sasniedzis deviņus," pavēstīja Irānas oficiālā ziņu aģentūra IRNA, atsaucoties uz Irānas Sīstānas un Beludžistānas provinces gubernatora vietnieka Alireza Marhamati teikto.

Marhamati iepriekš bija paziņojis, ka triecienos nogalinātas trīs sievietes un četri bērni.

Irānas iekšlietu ministrs Ahmads Vahidi intervijā televīzijā sacīja, ka visi bojāgājušie "bija ārzemju pilsoņi". Līdz šim izskanējuši pieņēmumi, ka nogalinātie, iespējams, ir bijuši Pakistānas pilsoņi.

Sīstānas un Beludžistānas province ir viena no nedaudzajām galvenokārt sunnītu musulmaņu provincēm šiītu dominētajā Irānā. Tā ir pieredzējusi pastāvīgus nemierus, kuros iesaistīti narkotiku kontrabandisti, etniskās mazākumtautības baluči nemiernieki, kā arī džihādisti, skaidroja ziņu aģentūra AFP.

Pēc otrdienas triecieniem Pakistānai Irāna apgalvoja, ka triecieni bijuši vērsti tikai pret etnisko beluču sunnītu musulmaņu grupu, kas ir veikusi uzbrukumus Irānā, nevis pret Pakistānas pilsoņiem. Līdzīga reakcija arī no Pakistānas – pēc nakts triecieniem Islāmābāda uzsver, ka mērķis bijuši tikai teroristi un ka pilnībā respektē Irānas suverenitāti un teritoriālo integritāti.

Uzbrūk teroristu slēptuvēm

"Šorīt Pakistāna veica virkni ļoti koordinētu un specifiski mērķētu precīzu militāru triecienu teroristu slēptuvēm Irānas Sīstānas un Beludžistānas provincē," paziņoja Pakistānas Ārlietu ministrija, piebilstot, ka "vairāki teroristi tika nogalināti".

"Pasākumi šorīt tika veikti, ņemot vērā ticamus izlūkdatus par gaidāmajām plaša mēroga teroristu aktivitātēm," norādīja ministrija.

Arī augsta ranga izlūkošanas amatpersona ziņu aģentūrai AFP apstiprināja, ka veikti uzbrukumi Irānā bāzētiem kaujinieku grupējumiem, kas noskaņoti pret Pakistānu.

"Pakistāna pilnībā respektē Irānas Islāma Republikas suverenitāti un teritoriālo integritāti. Šodienas rīcības vienīgais mērķis bija Pakistānas drošības un nacionālo interešu nodrošināšana," uzsvēra Pakistānas Ārlietu ministrija.

Pakistāna izraida Irānas vēstnieku 

Attiecības starp abām valstīm ir saspīlētas pēc Irānas otrdien veiktajiem gaisa triecieniem, kuros nogalināti divi bērni un ievainotas trīs meitenes. 

Pakistānas Ārlietu ministrija trešdien nosodīja "neizprovocēto un acīmredzamo Pakistānas suverenitātes pārkāpumu" un atsauca savu vēstnieku no Irānas, kā arī bloķēja pašlaik Irānā esošā Teherānas sūtņa atgriešanos.

Pakistānas Ārlietu ministrijas paziņojumā teikts, ka Irānas valdība ir informēta, Irānas vēstnieks Pakistānā pašlaik atrodas Irānā un viņam netiks atļauts atgriezties Pakistānā. Tāpat Pakistānas valdība nolēmusi "apturēt visas augsta līmeņa vizītes, kas notikušas vai bija plānotas starp Pakistānu un Irānu tuvāko dienu laikā".

"Atbildība par sekām gulstas tikai uz Irānu," teikts Pakistānas Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Irānas valdības ziņu aģentūra "Nour" otrdienas vakarā vēstīja, ka gaisa triecienā Beludžistānas provincē Pakistānas dienvidrietumos iznīcināti džihādistu grupējuma "Jaish al-Adl" ("Taisnīguma armija") Pakistānas štābi. Trieciens veikts "ar raķetēm un droniem", norādīja "Nour".

Raķetes trāpīja apmēram 45 kilometrus Pakistānas teritorijā, vēršoties pret kompleksu blakus mošejai Pandžguras apriņķī.

"Pakistāna vienmēr ir teikusi, ka terorisms ir kopīgs drauds visām valstīm reģionā, kuram vajadzīga koordinēta rīcība," teikts Pakistānas Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Tajā arī teikts, ka šādas vienpusējas darbības neatbilst labām kaimiņattiecībām un var nopietni graut divpusējo uzticēšanos.

Irāna aizstāvēja savus uzbrukumus.

"Mēs respektējam Pakistānas suverenitāti un teritoriālo integritāti," trešdien Pasaules Ekonomikas forumā Davosā sacīja Irānas ārlietu ministrs Hoseins Amirabdollahjans. "Bet mēs neļausim viņiem spēlēties ar mūsu valsts nacionālo drošību."

Ministrs arī sacīja, ka Irānas uzbrukumi nebija vērsti pret civiliedzīvotājiem.

Pagaidām izskan cerības, ka šie triecieni bijuši ierobežoti un tālāka eskalācija nesekos. Taču iespējams ir viss.

"Irāna cenšas izvairīties no tiešas konfrontācijas ar ASV un Izraēlu, taču turpina atbalstīt kaujiniekus kā "Hezbollah" Libānā, hutiešus Jemenā, kas veikuši uzbrukumus "Hamās" atbalstam," norāda ziņu aģentūras "Associated Press" Persijas līča un Irānas ziņu nodaļas vadītājs
Džons Gambrels.

"Irānā pieaug iekšējais spiediens kaut kā rīkoties, tāpēc Irāna veikusi triecienus.

Abas puses gan saka, ka centīsies situāciju deeskalēt. Bet tas parāda, cik bīstama ir situācija plašākā Tuvo Austrumu reģionā."

"Problēma ar hutiešiem, kas uzbrūk visiem kuģiem Sarkanajā jūrā, kas dodas Izraēlas virzienā, ir tā, ka viņi uzbrukuši arī Pakistānas kuģiem," spriež Pakistānas Drošības pētniecības institūta analītiķis Abudlla Hans.

"Tāpēc izskanēja baumas, ka Pakistāna varētu pievienoties amerikāņu koalīcijai pret hutiešiem, bet tā nav tiesa.

Iespējams, Irāna gribēja nodot vēstījumu – ja Pakistāna pievienosies rietumu koalīcijai, tad būs problēmas. [..] Un izskatās, ka Irāna šādi centās atbalstīt Hamās, bet iešāva sev kājā, jo tagad ir uzbrukusi trīs musulmaņu valstīm."

KONTEKSTS:

Kopš 7.oktobra "Hamās" uzbrukumiem Izraēlai  vardarbība uzliesmojusi vairākos punktos Tuvo Austrumu un plašākā reģionā.

Turpinās Izraēlas un Libānas pārrobežu apšaudes, hutiešu uzbrukumi Sarkanajā jūrā, Irānas triecieni Irākai, Sīrijai, tagad arī Pakistānai.

Tikmēr ASV turpina izvērst operācijas pret hutiešiem Jemenā. Kaut arī šiem konfliktiem ir krietni senākas saknes, oktobra notikumi nospēlējis kā katalizators, un katra pārrēķināšanās riskē ar reģionālu karu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti