Latvijas Radio Ungārijā: Jaunais opozicionārs Pēters Maģars mēģina piesaistīt protesta vēlētājus

Šā gada pavasarī uz Ungārijas politiskās skatuves negaidīti parādījās jauns spilgts spēlētājs – Pēters Maģars. Vēl nesen viņš bija valdošās partijas "Fidesz" biedrs un ieņēma ērtus amatus vairāku valsts uzņēmumu vadībā. Maģars bija precējies ar sabiedrībā labi zināmo tieslietu ministri Judīti Vargu, un abu izskatīgā ģimene regulāri parādījās glancētajos žurnālos. Tagad Maģars ir šķīries un pulcē tūkstošiem cilvēku demonstrācijās, kurās apgalvo, ka premjera Viktora Orbāna radītā sistēma ir korumpēta un tai ir jāpieliek punkts.

Latvijas Radio Ungārijā: Jaunais opozicionārs Pēters Maģars mēģina piesaistīt protesta vēlētājus
00:00 / 09:21

Latvijas Radio nesen devās uz vienu no šiem protestiem, lai savām acīm ieraudzītu, kādēļ daļa ungāru ir gatava atbalstīt šī jaunā politiķa saukļus.

Ir svētdiena, 5. maijs un Ungārijas otras lielākās pilsētas Debrecenas centrālajā laukumā pamazām sanāk cilvēki. Daudziem rokās ir Ungārijas karogi un dažādi plakāti. Šeit ir paredzēta jaunā Ungārijas opozicionāra Pētera Maģara rīkotā protesta akcija, ko viņa sabiedrotie jau ir nodēvējuši par desmitgades lielāko politisko pasākumu ārpus galvaspilsētas.

Maģars neliek saviem atbalstītājiem gaidīt. Pulksten 14.00 viņš kopā ar saviem domubiedriem uznāk uz skatuves. Seko dažādas uzrunas un dziesmas.

Tā kā pasākums notiek maija pirmajā svētdienā, kad Ungārijā tiek atzīmēta Mātes diena, Maģars savā uzrunā pievērsās problēmām izglītībā un veselības aprūpē.

"Kādā pasaulē, kādā valstī dzimst mūsu bērni? Vai mēs varam viņiem dot ne tikai beznosacījuma mīlestību un rūpes, bet arī materiālo nodrošinājumu? Vai mēs varam viņiem dot labāko izglītību? Vai ir pieejams kāds, kurš var izārstēt mūsu bērnus, ja mēs nespējam viņiem palīdzēt? Vai viņi saņems tādu pašu aprūpi, kādu mēs viņiem dotu?" no skatuves vaicāja Maģars.

Viņš runāja arī par korupciju un to, ka pārāk daudz naudas aizplūst premjera Viktora Orbāna pietuvināto kabatās. 

Politiķa vēstījums rezonē ar daudziem sanākušajiem, kaut gan ne visi vēl ir gatavi balsot par Maģara partiju.

"Es gribētu redzēt pārmaiņas. Tā ir arī mana, nevis tikai valdošās partijas dzimtene. Tas ir galvenais iemesls, kādēļ esmu šeit," sacīja kāds vīrietis, kurš apmeklēja mītiņu. "Es jūtu, ka pašreizējā sistēma ir netaisnīga, tā ir korumpēta, tajā valda nepotisms. Tādēļ ir pienācis laiks pārmaiņām."

"Savā ziņā es viņam ticu. Bet es vēl neesmu līdz galam pārliecināts," tikmēr vērtēja kāds cits.

"Es domāju, ka pašreiz viņš ir labākais iespējamais variants. Viņa runas ir ļoti patiesas," savukārt pauda vēl kāda mītiņa apmeklētāja.

Debrecena tiek uzskatīta par konservatīvu pilsētu, kur valdošā partija "Fidesz" joprojām ir diezgan populāra. Tāpēc savākt tajā ap 10 000 protestētāju nav viegls uzdevums.

"Man bija šķitis, ka šeit, Debrecenā, cilvēki ir atmetuši ar roku politikai. Bet kā par pārsteigumu ir sanācis pietiekami daudz cilvēku un runas bija pietiekami labas. Mēs jau 14 gadus mokāmies ar pašreizējo vadību. Viņi vienmēr uzvedas tā, it kā zina labāk par mums, kas mums ir nepieciešams. Viņi nav spējīgi sarunāties. Viņi vienkārši uzspiež lietas. Mēs no tā esam noguruši," pauda Debrecenas iedzīvotājs un Maģara atbalstītājs.

Pēters Maģars nav ierasta opozīcijas figūra. Vēl pirms dažiem mēnešiem šis 43 gadus vecais jurists bija daļa no Orbāna izveidotās sistēmas. Bet tagad viņš ir nostājies pretējā pusē. Tas izraisa cilvēkos interesi.

Tomēr, kā norādīja Ungārijas laikraksta "Nepszava" Briseles korespondente Katalina Halma, pašlaik viņam vairāk ir gatavi noticēt tie, kas līdz šim balsoja par opozīciju, nevis valdošo partiju.

"Manuprāt, viņš piesaista vēlētājus no abām nometnēm. Tomēr pašlaik diemžēl izskatās, ka vairāk cilvēku pamet opozīcijas nometni nekā valdības pusi. Viņš ir interesants cilvēks, jo viņš nāk no "Fidesz" partijas aprindām. Līdz šim mēs neko tādu vēl neesam pieredzējuši. Ļoti maz cilvēku ir pametuši valdošo partiju un pēc tam ir mēģinājuši pret to vērsties. Tas rada zināmas problēmas "Fidesz" un piesaista cilvēku uzmanību, jo viņš ir viens no tiem, kas vēl nesen ir bijis Orbāna tuvumā. Tādēļ cilvēkus ļoti interesē, ko viņš var pateikt par lietām, kas tajās aprindās notiek," sacīja Halma.

Savs viedoklis par Pēteru Maģaru ir arī bijušam Ungārijas premjeram Pēteram Medģeši.

"Viņš ir jauns cilvēks. Viņš nāk no konservatīvā spārna un ir konservatīvs politiķis. Esmu pārliecināts, ka Ungārijā ir vieta konservatīviem politiķiem. Orbāns sāk sliekties galēji labējo virzienā. Viņš nav galēji labējs, bet sāk sliekties tajā virzienā. Tāpēc es domāju, ka šis jaunais cilvēks ir īsts konservatīvais. Viņš ir labs cilvēks. Es nedomāju, ka viņš spēs uzvarēt nākamajās vēlēšanas. Bet viņam ir sava vieta politikā," vērtēja Medģeši.

Medģēši bija pie varas pirms 20 gadiem, kad Ungārija tāpat kā Latvija pievienojās Eiropas Savienībai (ES). Arī viņš nav apmierināts ar Orbāna īstenoto "neliberālo demokrātiju", bet uzskata, ka par Ungārijas izstāšanos no bloka nevar būt ne runas.

"Manuprāt, ir kļūdaini domāt, ka Orbāns vēlas izstāties no Eiropas Savienības. Viņš ir pietiekami gudrs, lai zinātu, ka ES nāk par labu Ungārijai un Ungārijas iedzīvotājiem. Arī Eiropai nāk par labu tas, ka tās sastāvā ir Ungārija. Jā, viņam ir zināmas domstarpības, bet Orbāns neplāno pamest Eiropas Savienību," norādīja Medģēši.

Ungārijas valdošie politiķi līdz šim publiski ir mēģinājuši norakstīt Maģaru kā maznozīmīgu politiķi, par kuru būtu gatava balsot niecīga vēlētāju daļa.

Uz Latvijas Radio aicinājumiem sniegt interviju "Fidesz" partijas eiroparlamentārieši neatbildēja. Tomēr debatēs Eiropas Parlamentā par demokrātiju Ungārijā viens no vadošajiem "Fidesz" politiķiem Tamāšs Doičs izklāstīja savu redzējumu.

"Mēs, ungāri, esam lepni par savu valsti, mēs mīlam Ungāriju. Mēs nepadosimies politiskajai šantāžai. Lai cik ļoti tas durtu Briseles birokrātu acīs, mēs vienmēr esam par mieru. Nepieciešams tūlītējs pamiers un miera sarunas, nevis Ukrainas kara finansēšana. Tikai mēs, ungāri, izlemjam, ar ko mēs vēlamies dzīvot kopā savā valstī. Mēs noraidīsim nelegālo migrāciju un aizsargāsim savas robežas. Pat ja katru nedēļu Briselē notiks debates par Ungāriju, pat ja katru mēnesi tiks pieņemtas Eiropas Parlamenta rezolūcijas, kas kritizē Ungāriju, mēs joprojām aizstāvēsim savu brīvību un nacionālo suverenitāti," teica Doičs.

Gada sākumā Ungāriju satricināja vairāki skandāli. Vispirms no amata bija spiesta atkāpties Ungārijas prezidente Katalina Novāka, jo kļuva zināms, ka viņa kopā ar Maģara bijušo sievu, tieslietu ministri Judīti Vargu, apžēloja vīrieti, kas tika notiesāts par pedofilijas piesegšanu kādā bērnunamā.

Vēlāk Maģars publicēja sarunas ierakstu ar savu bijušo sievu, kurā toreizējā tieslietu ministre atzīst, ka valdošajiem politiķiem ir bijusi iespēja ietekmēt izmeklēšanu kādā citā skaļā korupcijas gadījumā. Uz šī ieraksta parādīšanos Varga atbildēja, ka vīrs pret viņu ir bijis vardarbīgs un tāpēc viņa pateica to, ko viņš esot gribējis dzirdēt, lai pēc iespējas ātrāk izbeigtu sarunu.

Lai gan tūkstošiem cilvēku piedalās Maģara rīkotajos protestos, ir grūti spriest cik daudz informācijas par varas politiķu iespējamiem pārkāpumiem spēj sasniegt Ungārijas iedzīvotājus.

Daudzus medijus kontrolē valsts un tai lojālie uzņēmumi. Bet pārējiem valsts iestādes atsakās sniegt gandrīz jebkādu informāciju, sacīja žurnāliste Halma.

"Manuprāt, galvenā problēma, ar kuru sastopas neatkarīgā prese Ungārijā, ir tajā, ka nekas no tā, ko mēs atklājam, nekas no tā, ko mēs izmeklējam, nenes pilnīgi nekādas sekas. Lai kādus rakstus mēs publicētu, tam nav pilnīgi nekādas ietekmes. Ar to sastopas ne tikai mans laikraksts, bet arī citi neatkarīgie ziņu avoti Ungārijā."

Vēlētāju aptaujas pašlaik neliecina, ka Maģara partija vai kāds cits no Ungārijas opozīcijas spēkiem varētu sastādīt nopietnu konkurenci Viktoram Orbānam jūnija sākumā gaidāmajās Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanās.

Briseles gaiteņos izskan arī aizdomas, ka Maģara patiesais mērķis varētu būt sagraut opozīciju, nevis Orbānu, lai gan pierādījumu šādiem apgalvojumiem nav. Tomēr Debrecenas ielās sastaptie ungāri saka, ka viņus tas pārāk neuztraucot, jo galvenais ir pārmaiņas un līdzšinējai opozīcijai jau ir bijusi iespēja sevi pierādīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti