Panorāma

Kā uzturlīdzekļu nemaksātājus izvilkt no ēnu ekonomikas?

Panorāma

Panorāma

Sašauts Slovākijas premjerministrs Roberts Fico

Slovākijā atentātā ievainots premjers Fico

Trešdien uzbrukumā sašauts Slovākijas premjerministrs Roberts Fico. Kāds vīrietis uz viņu raidījis vairākus šāvienus. Fico ir ievainots; viņš ar helikopteru nogādāts Banska Bistricas pilsētas slimnīcā, kur viņam vairākas stundas veikta operācija. Vietējie mediji vēstī, ka premjers pēc operācijas atguvis samaņu, tomēr plašākas informācijas par viņa veselības stāvokli nav.

ĪSUMĀ:

  • Trešdienas pēcpusdienā sašauts Slovākijas premjerministrs Roberts Fico.
  • Uzbrukums noticis pie Kultūras nama, kad Fico sasveicinājās ar vēlētājiem un aculiecinieki dzirdēja piecus šāvienus.
  • Policija uzbrucēju aizturējusi.
  • Šāvējs ir kāds 71 gadu vecs vīrietis, iepriekš saistīts ar prokrievisko grupējumu "Slovākijas kareivji".
  • Slovākijas mediji ziņoja, ka Fico ievainots vēderā un rokā. 
  • Fico veselības stāvoklis ir nopietns un viņš vairākas stundas operēts.
  • Slovākijas Republikas Nacionālās padomes sēde apturēta vismaz līdz 21. maijam.
  • Uzsākta izmeklēšana un uzbrucējam draud no 25 gadiem cietumā līdz pat mūža ieslodzījums.
  • Slovākijas un ārvalstu politiķi nosodīja uzbrukumu un vēlēja Fico ātru izveseļošanos.

Fico līdzgaitnieki vēsta, ka viņš ir smagā stāvoklī un tuvākās stundas būs izšķirošas.

Vairāki Slovākijas ministri medijiem apgalvoja, ka premjera veselības stāvoklis ir nopietns.

Slovākijas vicepremjers Tomass Taraba britu raidsabiedrībai BBC sacīja, ka uzskata, ka Fico izdzīvos un ka viņa dzīvībai briesmas vairs nedraud. Nedaudz vēlāk slovāku mediji, atsaucoties uz saviem avotiem, vēstīja, ka operācija ir pabeigta un premjera stāvoklis ir stabilizējies.

Uzbrucējs ir aizturēts

Uzbrukums noticis Handlovas pilsētā, ap 160 km uz ziemeļaustrumiem no galvaspilsētas Bratislavas. Uzbrukums noticis pie Kultūras nama, kad Fico sasveicinājies ar vēlētājiem. Aculiecinieki dzirdējuši trīs vai četrus šāvienus. Slovākijas mediji ziņo, ka Fico ievainots vēderā un rokā.

Policija ir aizturējusi uzbrucēju. Slovākijas mediji vēsta, ka tas ir kāds 71 gadu vecs vīrietis. Atbilstīgi vairāku mediju ziņotajam, viņš varētu būt pazīstamais slovāku rakstnieks Jurajs Čintula. Vēlāk Slovākijas iekšlietu ministrs Matūšs Šutajs Eštoks norādīja, ka, viņaprāt, viņš var apstiprināt medijos izskanējušo informāciju.

Medijos publicētā informācija liecina, ka Čintula ir arī Slovākijas Rakstnieku asociācijas biedrs. Zināms, ka uzbrucējs pagātnē arī bija saistīts ar prokrievisko grupējumu "Slovākijas kareivji", ziņoja ungāru pētnieciskais žurnālists Šabolcs Panijs. Tāpat zināms, ka Čintula sociālajos tīklos atklāti paudis naidu pret Slovākijas premjeru.

Vīrietim bijis legāli reģistrēts šaujamierocis, jo agrāk viņš strādājis apsardzes firmā.

Ministrs Šutajs Eštoks apgalvoja, ka šāvēja lēmums bija politiski motivēts pieņemts neilgi pēc prezidenta vēlēšanām. "Es vēlos aicināt sabiedrību, žurnālistus un visus politiķus pārtraukt naida izplatīšanu," aicināja ministrs.

Slovākijas medijam "Aktuality.sk" izdevies sazināties ar aizdomās turamā dēlu. Viņš bijis šokēts par notikušo, bet apstiprināja, ka tēvam ir legāls šaujamierocis. Tāpat sarunā ar mediju aizdomās turamā dēls sacīja, ka viņa tēvs nekad nav atklāti runājis par uzbrukumu kādam politiķim vai politiķa nogalināšanu. Viņš arī noliedza, ka tēvam būtu kādi garīga rakstura traucējumi. Sociālajos tīklos parādījās pēc aizturēšanas filmēts video, kurā aizdomās turamais vīrietis stāsta, ka sašāvis Fico, jo nepiekritis valsts valdības politikai. Kā vienu piemēru viņš minēja valdības plānu slēgt sabiedrisko televīziju un radio RTVS. Plāns izraisīja plašus protestus valstī.

Ģenerālprokuratūras Smago noziegumu nodaļas vadītājs Jans Hrivnaks un viņa kolēģis uzraudzīs sākotnējās izmeklēšanas darbības. Slovākijas mediji ziņoja, ka noziegums tiks kvalificēts kā slepkavības mēģinājums, kur iespējamais sods ir no 25 gadiem cietumā līdz pat mūža ieslodzījumam.

Slovākijas pilsētā Handlovā pēc premjera Roberta Fico sašaušanas aizturēts iespējamais uzbrucējs
Slovākijas pilsētā Handlovā pēc premjera Roberta Fico sašaušanas aizturēts iespējamais uzbrucējs

59 gadus vecais Fico ir viens no pretrunīgāk vērtētajiem politiķiem Slovākijā. Viņš vairākas reizes ieņēmis premjera amatu un šajā postenī atgriezās pēc parlamenta vēlēšanām pagājušā gada rudenī.

Fico valdībai Slovākijā ir daudz pretinieku 

Fico valdība pēc nākšanas pie varas asi kritizēta par reformām tieslietu sistēmā un centieniem ierobežot sabiedrisko mediju neatkarību. Slovākijā pēdējo mēnešu laikā notikušas plašas protesta akcijas pret Fico valdību.

Fico arīdzan kritizēts par draudzīgo attieksmi pret Krieviju; pēc nākšanas pie varas viņš paziņoja, ka Slovākija pārtrauks militāro palīdzību Ukrainai. Prokrievisko uzskatu dēļ Fico nereti salīdzināts ar Ungārijas premjeru Viktoru Orbānu.

Gan premjera sabiedrotie, gan Fico politiskie konkurenti asi nosodījuši notikušo uzbrukumu kā politiskās vardarbības izpausmi, kas demokrātiskā sabiedrībā nav pieļaujama.

Uzreiz pēc apšaudes līdz pat 21. maijam apturēta Slovākijas Republikas Nacionālās padomes sēde. 

Preses konferencē pēc apšaudes Fico partijas deputāts un parlamenta priekšsēdētāja vietnieks Ļubošs Blaha notikušajā vainoja Fico kritiķus: 

"Jūs, liberālie plašsaziņas līdzekļi un progresīvie politiķi, esat vainīgi. Roberts Fico cīnās par savu dzīvību jūsu naida dēļ," sacīja Blaha.

"Uzbrukums premjerministram ir briesmīgs, necivilizēts un brutāls. Tīrs ļaunums. Tam vajadzētu izraisīt tikai vienu reakciju. Apvienot visu sabiedrību pret ļaunumu, naidu un vardarbību. Vienkārši sakot, tas ir uzbrukums civilizācijai un Slovākijas Republikai," tikmēr pauda Slovākijas parlamenta opozīcijas deputāts Jans Horeckis.

Slovākijas premjera Roberta Fico miesassargi pēc uzbrukuma evakuē ievainoto premjeru no uzbrukuma vi...
Slovākijas premjera Roberta Fico miesassargi pēc uzbrukuma evakuē ievainoto premjeru no uzbrukuma vietas

Slovākijas prezidente Zuzana Čaputova to raksturojusi kā "uzbrukumu demokrātijai". Viņa novēlējusi Fico ātru atveseļošanos:

"Esmu šokēta. Mēs visi esam šokēti par šausmīgo un ļaunprātīgo uzbrukumu premjerministram Robertam Fico. Ir noticis kaut kas nopietns, ko mēs iespējams vēl nevaram aptvert. Fizisks uzbrukums premjerministram vispirms ir uzbrukums cilvēkam, bet tas ir arī uzbrukums demokrātijai. Jebkāda veida vardarbība ir nepieņemama sabiedrībai. Naidīgā retorika, ko redzam sabiedrībā, noved pie naida uzbrukumiem. Es lūdzu to izbeigt."

Arī Slovākijas Zinātņu akadēmijas Politikas zinātnes institūta direktors Jurajs Marušjaks atzīmēja, ka notikušais ir uzbrukums premjerministram, kurš ir ievēlēts demokrātiskā ceļā:

"Līdz ar to tas ir uzbrukums demokrātijai. Es domāju, ka tas var tikt izmantots politiskās konfrontācijas eskalācijai valstī. Slovākija jau tagad ir dziļā politiskā konfrontācijā. Jau daudzus gadus Roberts Fico ir bijis politiķis, kurš polarizē sabiedrību. Līdz ar to viņam ir vai nu atbalstītāji, vai ļoti kvēli pretinieki vai pat ienaidnieki. Slovākijas sabiedrība ir ļoti sašķelta, jo īpaši kopš kovida pandēmijas, kopš 2020. gada. Un šī šķelšanās saasinājās pēc kara sākuma Ukrainā."

Uzbrukumu nosodījuši daudzu Eiropas valstu līderi, tostarp Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kā arī Latvijas augstākās amatpersonas.

Eiropas Savienības (ES) Padomes prezidents Šarls Mišels paziņojumā norādījis, ka "nekas nevar attaisnot vardarbību vai līdzīgus uzbrukumus". Savukārt Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena nosodīja, ka šādiem vardarbības aktiem nav vietas mūsu sabiedrībā, un tie grauj demokrātiju.

Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Kārlis Bukovskis intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja, ka Eiropā šādi atentāti ir reti.

"Protams, kad cilvēks rada iespaidu par sevi kā par ļoti ietekmīgu, kolorītu un nozīmīgu personu, daudziem tas var izraisīt pretēju efektu – viņi var uzskatīt, ka tas cilvēks ir vainīgs pie visām viņu un valsts nelaimēm," sprieda Bukovskis.

Vienlaikus Bukovskis norādīja, ka jāskatās, kā Fico atbalstītāji notikušo izmantos: "Ja viņi turpinās vainot opozīciju un visus pārējos, tad sašķeltība varētu vairoties. Problēma ir tajā, ka Fico ir pretrunīga persona, un šeit ir vai nu "patīk", vai "nepatīk" situācija. Diemžēl pieļauju, ka liela daļa, kurai Fico nepatika, uzskata, ka šis bija loģisks iznākums." Bukovskis uzsvēra, ka šī ir nepieņemama situācija jebkurā demokrātiskā sabiedrībā.

Pirms sešiem gadiem žurnālista slepkavība izraisīja Fico valdības demisiju

Zīmīgi, ka iepriekšējā Fico valdība demisionēja 2018. gadā pēc pētnieciskā žurnālista Jana Kucjaka slepkavības, kas satricināja Slovākijas sabiedrību.

Kucjaks pētīja itāļu mafijas darbību Slovākijā un tās sakarus ar Slovākijas vadošajiem politiķiem, kā arī krāpšanu, kurā iesaistīti uzņēmēji, kam ir sakari ar politisko eliti.

Kucjaka raksts, kas tika publicēts jau pēc viņa nāves un atspoguļoja saistību starp itāļu mafiju un Slovākijas valdības darbiniekiem, izraisīja valstī masu protestus pret korupciju un Eiropas Savienības (ES) līdzekļu ļaunprātīgu izmantošanu. Rezultātā no amata atkāpās ilggadējais Slovākijas premjers Fico.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti