Dienas notikumu apskats

Vācijas augstākā tiesa lemj par labu pašvaldību tiesībām aizliegt auto ar dīzeļdzinējiem

Dienas notikumu apskats

Saeimas komisija atbalsta banku likvidatoru atlīdzību ierobežošanu

Nogalinātais žurnālists Jāns Kucjaks pētījis itāļu mafijas aktivitātes Slovākijā

Nogalinātais slovāku žurnālists pētījis itāļu mafijas aktivitātes

Nogalinātais slovāku pētnieciskais žurnālists Jāns Kucjaks gatavojās drīzumā publicēt rakstu par itāļu mafijas aktivitātēm Slovākijā un iespējamām saitēm ar politiķiem. Par to otrdien, 27. februārī, ziņo Slovākijas mediji dienu pēc tam, kad nāciju šokēja ziņas par Kucjaka nāvi.

Viņu atrada mirušu kopā ar dzīvesbiedri ar šautām brūcēm pašu mājās. Prese ziņo, ka Kucjaks pētījis lietu, kurā itāļu mafija tiek turēta aizdomās ar Eiropas Savienības (ES) fondu ļaunprātīgu izmantošanu Slovākijā. Pēc žurnālista slepkavības Slovākijā tiek plānotas protesta akcijas.

ES fondi Slovākijā un itāļu mafija – pirms nāves pie šīs tēmas strādāja un drīzumā gatavojās publicēt rakstu pētnieciskais žurnālists Kucjaks, kuru svētdien atrada nogalinātu savās mājās.

Pie šīs lietas kopā ar Kucjaku jau ilgāku laiku strādājis arī Bratislavā bāzētais britu izmeklējošais žurnālists Toms Nikolsons. Viņš norāda, ka Kucjaks pētījis biznesa grupu aktivitātes Slovākijas austrumos saistībā ar ES lauksaimniecības subsīdijām un šo biznesa grupu saitēm ar itāļu mafiju – Kalabrijā bāzēto bēdīgi slaveno organizētās noziedzības klanu “Ndrangheta”.

Saskaņā ar slovāku laikraksta SME otrdien ziņoto, Kucjaks strādāja pie raksta, kurā ar itāļu biznesmeni Slovākijā tiek saistīts premjera Roberta Fico palīga vārds.

Izdevums “Politico” ziņo, ka Kucjaks šīs lietas pētīšanai izveidojis sadarbību arī ar itāļu izmeklējošajiem žurnālistiem, lai viņi palīdzētu apstiprināt Slovākijā aktīvo itāļu biznesmeņu identitātes un saites ar kriminālām aprindām.

Pagaidām nav skaidrs, kas un kāpēc stāv aiz Kucjaka slepkavības. Taču “Politico” atzīmē, ka Slovākijas organizētās noziedzības grupas, kaut bijuši piekaušanas un uzbrukumu gadījumi, nekad nav nogalinājušas žurnālistus, kurpretim itāļu mafija ar neērtiem žurnālistiem izrēķinājusies arī šādā veidā.

Kucjaka kolēģi apņēmušies turpināt strādāt pie šīs lietas un darbu pabeigt.

Policija 27 gadus veco Kucjaku un viņa dzīvesbiedri Martinu Kušnirovu atrada mirušus viņu mājā svētdien Veļka Mačā, 60 kilometrus no galvaspilsētas Bratislavas pēc tam, kad tuvinieki varasiestādes informēja, ka kopš ceturtdienas ar viņiem nav varējuši sazināties. Kucjaks miris no šāviena krūtīs, bet viņa dzīvesbiedre sašauta galvā. Kaimiņi liecina, ka neko nav manījuši.

Policija norāda, ka mājā nebija vardarbības ielaušanās pazīmju, un secina, ka dubultslepkavība, visticamāk, saistīta ar žurnālista darbu.

Kā izmeklējošais žurnālists Kucjaks rakstīja par nopietniem ekonomiskajiem noziegumiem un nelikumīgām darbībām, kurās iesaistīti vairāki prominenti slovāku uzņēmēji, kā arī par šo uzņēmēju saitēm ar augstu stāvošiem politiķiem, tostarp no valdošās sociāldemokrātu partijas.

Fico notikušo asi nosodīja un izsludināja viena miljona eiro atlīdzību par jebkādu informāciju, kas policijai ļaus arestēt atbildīgos par slepkavību. Viņš paziņoja, ka tas ir „nepieredzēts uzbrukums preses brīvība un demokrātijai Slovākijā”.

Vienlaikus Fico oponenti viņam atgādinājuši viņa paša iepriekšējos pret presi vērstos izteikumus. Piemēram, 2016.gadā Slovākijas prezidentūras ES laikā, reaģējot uz jautājumiem par pārkāpumiem publiskajos iepirkumos, Fico žurnālistus nosauca par „netīrām antislovāku prostitūtām”.

Kucjaks regulāri rakstīja portālam “Aktuality.sk”, pie kura biroja pirmdien vakarā notika piemiņas pasākumi. Otrdien nogalinātā žurnālista piemiņai slovāku laikrakstu pirmās lapas bija melnbaltas. Nākamajās dienās Slovākijā plānotas vairākas protesta akcijas.

Šī ir jau otrā žurnālista slepkavība ES pēdējo mēnešu laikā. Rudenī Maltā, uzspridzinot viņas automašīnu, tika nogalināta Maltas blogere un pētnieciskā žurnāliste Dafne Karuana-Galicija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti