Pusdiena

Saeima pieņem vērtēšanai Vienotības rosinājumu 11. novembri noteikt par svētku dienu

Pusdiena

Kriminālprocesu skaits par naida un nesaticības izraisīšanu nepieaug

Slovākijas premjers gatavs atkāpties, bet ar savām prasībām

Par atkāpšanos paziņo Slovākijas premjers Fico

Pēc protestiem, kurus izraisīja žurnālista Jāna Kucjaka slepkavība, trešdien, 14.martā, piekāpjoties opozīcijas spiedienam, par savu demisiju paziņojis Slovākijas premjerministrs Roberts Fico. Tomēr viņš izvirzījis vairākus priekšnoteikumus savai demisijai.  

"Šodien esmu pieteicis savu demisiju republikas prezidentam," paziņoja Fico. "Ja prezidents to pieņems, esmu gatavs rīt atkāpties."

“Kopā ar saviem koalīcijas partneriem es runāju ar prezidentu un norādīju, ka esmu gatavs atkāpties no amata, ja tiks ievēroti 3 priekšnoteikumi. Pirmkārt – prezidentam jārespektē un jāgarantē 2016. gada parlamenta vēlēšanu rezultāti, jo koalīcijai ir vairākums, parlaments strādā un spēj pieņemt lēmumus. Otrkārt – prezidents ievēros koalīcijas līgumu. Treškārt – prezidents garantēs, ka  spēcīgākā partija “Smer-SD” piedāvās jauno valdības vadītāja kandidatūru,” paziņoja premjers.

Kā ziņots, 27 gadus vecā Kucjaka un viņa draudzenes Martinas Kušnirovas līķi ar šautām brūcēm tika atrasti 25.februārī pāra mājā Veļka Mačā Bratislavas austrumu pievārtē.

Savu pēdējo nepabeigto rakstu, kuru pagājušajā nedēļā publicēja portāls "aktuality.sk", Kucjaks veltījis itāļu mafijas darbībai Slovākijā un tās sakariem ar Fico tuvu stāvošām personām.

Šī slepkavība izsaukusi masu protestus pret Fico valdību, un piektdien Bratislavas ielās izgāja desmitiem tūkstošiem cilvēku.

Šī ir jau trešā augstā amatpersona, kas atkāpusies pēc žurnālista nāves. Pirmdien no amata jau atkāpās iekšlietu ministrs Roberts Kaliņāks. Atlūgumu iesniedzis arī kultūras ministrs.

Nav skaidrs, vai ar to pietiks valdības glābšanai, jo valdošajā koalīcijā ietilpstošā labēji centriskā partija "Tilts" ("Most-Hid"), kas pārstāv ungāru minoritāti, pirmdien pieprasīja pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu vai arī gatava pamest koalīciju, lai atrisinātu Kucjaka slepkavības izraisīto politisko krīzi.

Arī prezidents Andrejs Kiska aicinājis sarīkot pirmstermiņa vēlēšanas, vai arī veikt radikālu valdības reorganizāciju. Tāpat koalīcijā ietilpstošā labēji centriskā partija "Tilts" ir uzstājusi uz pirmstermiņa vēlēšanām, uzskatot, ka tas ir vienīgais veids, kādā atrisināt Kucjaka slepkavības izraisīto politisko krīzi valstī. Savukārt Fico iebildis pret pirmstermiņa vēlēšanām, brīdinot, ka valstij draud "haoss, ja pie varas nāks pašreizējā opozīcija".

Parlamentā pret Fico valdību jau ierosināts neuzticības balsojums, kas paredzēts pirmdien. To ierosināja liberālā opozīcijas partija „Brīvība un Solidaritāte”, kura paudusi bažas par dubultslepkavības izmeklēšanas objektivitāti Fico vadītajā valdībā.

Politikas eksperti norādījuši, ka Slovākijas prezidentam īsti nav izvēles, kā vien pieņemt Fico atkāpšanos un prasības, kurās lielākie ieguvēji ir koalīcijas partija „Tilts”. Paredzams, ka tā uz premjerministra amatu varētu virzīt viņa pašreizējo vietnieku Pēteru Pelegrīni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti