Kurš pārvaldīs Gazas joslu pēc kara – skaidrības nav

Kas pārvaldīs Gazu, kad beigsies Izraēlas militārā ofensīva pret "Hamās"? Pēc piecu nedēļu ilgām kaujām atbilde joprojām ir neskaidra, vēsta aģentūra AFP.

"Hamās", palestīniešu islāmistu grupējums ar bruņotu spārnu, pārvalda piekrastes teritoriju, kurā dzīvoja aptuveni 2,4 miljoni cilvēku, kopš 2007. gada, kad Izraēla Gazai noteica stingru blokādi, kas regulē cilvēku un preču ievešanu un izvešanu.

Tajā gadā "Hamās" bija pārņēmis varu pēc ielu kaujām ar Palestīniešu pašpārvaldi (PA).

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens pagājušā mēneša beigās paziņoja, ka Palestīniešu pašpārvaldei būtu jāatgūst kontrole pār Gazas joslu, bet starpposmā varētu iesaistīties starptautiskie dalībnieki.

Palestīniešu pašpārvaldei pašlaik ir daļēja administratīvā kontrole Izraēlas okupētajā Rietumkrastā.

Taču novembra mēneša sākumā, tiekoties ar Blinkenu, palestīniešu prezidents Mahmuds Abass sacīja, ka Palestīniešu pašpārvalde varētu pārņemt varu Gazā tikai tad, ja tiks rasts "visaptverošs politisks risinājums" gadu desmitiem ilgušajam Izraēlas un palestīniešu konfliktam, kas aptver Rietumkrastu, Austrumjeruzalemi un Gazas joslu, norāda AFP.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu trešdien telekanālam "Fox News" sacīja, ka viņa valsts neplāno no jauna okupēt Gazu.

Izraēla okupēja Gazas joslu 1967. gadā un palika tur līdz pat 2005. gadā, kad pabeidza atkāpšanos, atstājot vietējo varu Palestīniešu pašpārvaldei.

"Mēs necenšamies pārvaldīt Gazu. Mēs necenšamies to okupēt, bet cenšamies nodrošināt tai un mums labāku nākotni," sacīja Netanjahu. Viņš sacīja, ka nabadzīgā un bloķētā teritorija ir "demilitarizējama, deradikalizējama un tā ir jāpārbūvē".

"Mums būs jāatrod valdība, civilā valdība, kas tur darbosies," viņš piebilda, neprecizējot, kas to varētu izveidot.

Hasans Hreišē, Palestīnas Likumdošanas padomes, kas nav sanākusi kopš 2007. gada, priekšsēdētāja vietnieks, gan pauda šaubas, ka "kāds no dalībniekiem piekritīs pārvaldīt Gazu šādos apstākļos,"

"Neviens palestīnietis, neviens saprātīgs cilvēks nepiekritīs atgriezties Gazā uz amerikāņu vai izraēliešu tanka," apgalvoja Hreišē.

Analītiķu Starptautiskā Krīzes grupa (ICG) savā piezīmē norādīja, ka ir "maz cerību", ka jau tā ļoti nepopulārā Palestīniešu pašpārvalde varētu atgriezties Gazā Izraēlas iebrukuma rezultātā un netiktu "uzskatīta par ienaidnieku".

Šīs nedēļas sākumā Libānā bāzētās "Hamās" augsta ranga amatpersona Osama Hamdan paziņoja, ka grupējums nepieņems marionešu valdību Gazas joslā un paliks šajā teritorijā.

Salehs al-Aruri, grupējuma trimdā esošais politisko lietu vadītāja vietnieks savukārt ierosinājis, ka "Hamās" nākotni nevar nošķirt no visas palestīniešu tautas nākotnes. Viņš teica, ka "runāt par "post-Hamās" ir runāt par post-Palestīnu".

Piektdien palestīniešu kaujinieku grupējums "Islāma džihāds", kas cīnās kopā ar "Hamās", apsolīja noraidīt jebkādu varu, kas tiks uzspiesta šajā teritorijā.

Politikas un starptautisko attiecību profesors Gazas joslā Džamals al Fadi uzskata, ka pat tad, ja Palestīniešu pašpārvalde piekristu atgūt kontroli pār Gazu, tā to nedarītu bez iespējamas vienošanās ar "Hamās".

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji.

"Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti