101 gadu vecam koncentrācijas nometnes apsargam Vācijā piespriests piecu gadu cietumsods

Vācijas tiesa otrdien piespriedusi piecu gadu cietumsodu 101 gadu vecajam bijušajam Zaksenhauzenes koncentrācijas nometnes apsargam Jozefam Šicam, kurš kļuvis par vecāko cilvēku, kas notiesāts par līdzdalību kara noziegumos holokausta laikā.

Šics strādāja par apsargu Zaksenhauzenes koncentrācijas nometnē Orānienburgā no 1942. gada līdz 1945. gadam.

Tiesa atzina viņu par līdzvainīgu vairāku tūkstošu ieslodzīto slepkavībās.

Šics, kurš pašlaik dzīvo Brandenburgas federālajā zemē, tiesā noliedza vainu viņam izvirzītajās apsūdzībās.

Viņš apgalvoja, ka neko neesot darījis un neesot zinājis par šaušalīgajiem noziegumiem, kas tika pastrādāti nometnē.

"Es nezinu, kāpēc esmu šeit," tiesas prāvas noslēgumā pirmdien sacīja apsūdzētais.

Taču prokurori uzsvēra, ka viņš apzināti un labprātīgi piedalījies 3518 cilvēku slepkavībās, un pieprasīja piespriest viņam piecu gadu cietumsodu.

No 1936. gada līdz Otrā pasaules kara beigām 1945. gadā Zaksenhauzenes koncentrācijas nometnē kopumā pabija vairāk nekā 200 000 ieslodzīto. Viņu vidū bija gan nacistiskā režīma pretinieki, gan ebreji un čigāni.

Desmitiem tūkstoši ieslodzīto nomira no smaga piespiedu darba, tika noslepkavoti, nogalināti medicīniskos eksperimentos, gāja bojā bada nāvē vai nomira no slimībām.

Prokuratūra apgalvoja, ka Šics palīdzējis izpildīt nāvessodu nošaujot padomju karagūstekņus 1942. gadā un palīdzējis noindēt ieslodzītos ar gāzi "Zyklon B".

Šicam tobrīd bija 21 gads.

Tiesas prāvas laikā Šics nāca klajā ar pretrunīgiem apgalvojumiem par savu pagātni, sakot, ka viņa galvā valdot juceklis.

Vienā no sēdēm simtgadnieks apgalvoja, ka lielāko daļu Otrā pasaules kara laika viņš strādājis par laukstrādnieku Vācijā. Taču vairāki vēsturiski dokumenti, kuros minēts viņa vārds, dzimšanas vieta un laiks, apstrīd šo apgalvojumu.

Pēc kara Šics tika pārvests uz ieslodzīto nometni Krievijā, bet pēc tam atgriezās Vācijā, kur strādāja par atslēdznieku un nodarbojās ar lauksaimniecību.

Tiesas prāvas laikā Šics atradās brīvībā. Prāva sākās 2021. gadā, bet vairākkārt tika atlikta Šica veselības stāvokļa dēļ.

Neskatoties uz piespriesto cietumsodu, Šics sava cienījamā vecuma dēļ, visticamāk, cietumā nenonāks.

Viņa advokāts ziņu aģentūrai AFP pirms sprieduma nolasīšanas sacīja, ka Šics iesniegs apelāciju gadījumā, ja tiks notiesāts.

Kopš Otrā pasaules kara pagājuši jau 77 gadi, un Vācijas prokuroriem paliek arvien mazāk iespēju saukt pie atbildības personas, kas atbildīgas par nacistu režīma noziegumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt