1.maiju pasaulē svin raibi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ārvalstīs Darba svētki tiek atzīmēti ļoti raibi. No demonstrācijām pret zemajām algām Āzijā, līdz vardarbīgajām sadursmēm starp protestētājiem un policiju Turcijā. 1. maijs svinēts arī krīzes skartajā Ukrainā, tikmēr Krievijā atjaunota PSRS tradīcija un organizēta vērienīga darbaļaužu demonstrācija Sarkanajā laukumā.

1.maija tradīcijas pasaulē aizvien ir ļoti stipras. Svētku demonstrācijās skan protesta saukļi pret zemajām algām un neapmierinošiem darba apstākļiem un nereti izceļas vardarbība.

Krievijas galvaspilsētā Maskavā aptuveni 100 000 cilvēku ceturtdien devās "darbaļaužu manifestācijā", demonstrējot atbalstu prezidenta Vladimira Putina īstenotajai politikai. Šādi Kremlis atjaunojis komunistiskā režīma tradīciju un pirmo reizi kopš 1991. gada organizējis 1.maija demonstrāciju Sarkanajā laukumā. Milzīgu cilvēku pūli no tribīnes uzrunāja arodbiedrību līderi.

„Miers – darbs – maijs. Mēs pieprasām mieru katrā valstī, katrā pilsētā un katrā ģimenē. Mēs pieprasām darba vietas ar godīgu atalgojumu,” pūlim sacīja Krievijas Neatkarīgo arodbiedrību federācijas vadītājs Mihails Šmakovs.

1. maiju ceturtdien svinēja arī ukraiņi, taču svētkus tiem aizēnoja valsti plosoša krīze. „Mums šī ir atpūtas diena, un mēs atnācām uz šejieni, lai atbalstītu mūsu valsti un Ukrainas vienotību. Mēs esam pret naidīgumu. Ir ļoti sāpīgi vērot šo situāciju,” sacīja Kijevas iedzīvotāja Jeļizaveta Oleksijenko.

Lai gan 1. maijā demonstrācijās tradicionāli piedalās kreisie spēki, Francijā šie svētki kļuvuši par ierasto pulcēšanās pasākumu galēji labējai partijai “Nacionālā fronte”, kura pirms mēneša ieguvusi pārliecinošo uzvaru Francijas pašvaldību vēlēšanās, iezīmējot sociālistiskā prezidenta Fransuā Olanda sakāvi un izraisot valdības krišanu.

Šajos Darba svētkos partija atgādināja par savu eiroskeptisko noskaņojumu pirms gaidāmajām EP vēlēšanām. „Eiropas vēlēšanu dienā 25. maijā ir svarīgi piedalīties balsošanā un nepieļaut kļūdu. Tie, kas nenobalsos, ļaus ES turpināt kaitniecību un ļaus Francijas ierēdņiem turpināt valsts izjaukšanu,” pauda „Nacionālās frontes” līdere Marina le Pēna.

Grieķi šajā dienā izgājuši ielās, lai protestētu pret valdības īstenotajiem taupības pasākumiem. Tikmēr kaimiņos esošajā Itālijā demonstrācija pret ekonomikas lejupslīdi un bezdarbu pārauga sadursmēs ar policiju. Taču daudz lielāki nemieri izcēlās Turcijā. Policija izmantojusi ūdensmetēju un asaru gāzi, lai izklīdinātu vairākus simtus cilvēku, kas nebija pakļāvušies aizliegumam Darba dienas demonstrāciju rīkot Stambulas Taksima laukumā, kas pērn kļuva par vairākus mēnešus ilgušo protestu epicentru.

Tūkstošiem cilvēku šajā dienā izgāja ielās arī daudzās Āzijas valstīs, kur rūpnīcu un fabriku darbinieki spiesti sadzīvot ar necilvēcīgiem darba apstākļiem un niecīgu atalgojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti