Telavivā palestīniešu kaujinieks ar automašīnu ietriecies gājējos, ievainoti septiņi cilvēki

Izraēlas lielpilsētā Telavivā uzbrukumā ar automašīnu otrdien ievainoti septiņi cilvēki. Izraēla to raksturo kā teroraktu.

Izraēlas pilsētā Telavivā pelēks pikaps lielā ātrumā uztraucās virsū autobusa pieturai, un tad tā vadītājs izlēca pa auto logu un ar nazi sāka uzbrukt garāmgājējiem. Tā Telavivas uzbrukumu atceras aculiecinieki, un par to liecina arī videonovērošanas ieraksti.

Izraēla notikušo nodēvējusi par teroraktu un identificējusi uzbrucēju kā 20 gadus vecu palestīnieti no okupētā Rietumkrasta, kuram nebija atļaujas iebraukt Izraēlā.

Palestīniešu kaujinieku grupējums "Hamas" pauda, ka uzbrukums ir dabiska reakcija uz Izraēlas uzsākto pretterorisma operāciju Rietumkrastā. "Hamas" gan nav uzņēmies atbildību par uzbrukumu.

Izraēlas uzsāktā operācija okupētā Rietumkrastā esošajā Dženinas pilsētā tiek dēvēta par Izraēlas intensīvāko militāro operāciju Rietumkrastā pēdējo divu desmitgažu laikā. Izraēla izvietojusi tur simtiem karavīru un ar droniem apšauda objektus, kurus dēvē par teroristu mērķiem. 

"Izraēlas armija uzsākusi plašu operāciju pret teroristiem Dženinā. Pēdējo mēnešu laikā Dženina kļuvusi par teroristu patvērumu. Mēs tam pieliksim punktu. Mūsu spēki Dženinā iznīcina teroristus un viņu pulcēšanās vietas, aiztur meklētās personas, konfiscē ieročus. Viņi to dara ļoti apdzīvotā vietā, bet ar minimālu apdraudējumu civiliedzīvotājiem," pavēstīja Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu.

Palestīnieši apgalvo tieši pretējo – notiek uzbrukumi civilajiem objektiem, kas liek pamest mājas tūkstošiem pilsētas iedzīvotāju. 

Satraukumu par notiekošo Dženīnā paudusi arī ANO pārstāve Vanesa Hugunena: "Palestīna apstiprinājusi desmit palestīniešu nāves, toskait trīs bērnu. Vismaz simt cilvēki ievainoti. Uzbrukumi nodarījuši bojājumus arī dzīvojamām ēkām. Infrastruktūras postījumu dēļ Dženīnā nav pieejas dzeramajam ūdenim, kā arī nometne palikusi bez elektrības."

Lielbritānijas premjers izteicies, ka Izraēlai ir tiesības uz pašaizsardzību, taču tās operācijas laikā civiliedzīvotāju aizsardzībai jābūt prioritātei. Izraēla apgalvo, ka militārā operācija turpināsies tik ilgi, cik nepieciešams, taču tā esot tuvu mērķa sasniegšanai. 

Dženīnā atrodas plaši apdzīvota palestīniešu bēgļu nometne, kas izveidota 50.gados kara dēļ pārvietotajiem palestīniešiem. To apdzīvo 14 tūkstoši cilvēku, kuru vidū ir daudz ģimeņu vairākās paaudzēs. Šī vieta jau iepriekš kļuvusi par Izraēlas un Palestīnas sadursmju epicentru.

KONTEKSTS:

Izraēlas valsts tika nodibināta 1948. gadā, kad pasaule mēģināja atgūties no Otrā pasaules kara postījumiem. Taču jaunā ebreju valsts tika izveidota teritorijā, ko par savējo uzskatīja arī arābi. Viņi joprojām nav samierinājušies ar ebreju nostiprināšanos šajā vietā.

1948. gada karā arābu valstu koalīcija mēģināja iznīcināt jaundzimušo Izraēlas valsti, bet cieta sakāvi, un Izraēla sāka izplesties ārpus teritorijas, kas ebrejiem bija atvēlēta saskaņā ar ANO piedāvāto plānu.

Izraēlas ekspansija turpinājās pēc Sešu dienu kara 1967. gadā, kad Izraēla atkal sakāva arābu valstu spēkus un okupēja palestīniešu apdzīvoto teritoriju. Palestīnieši ir saniknoti, ka pēc 1967. gada kara Izraēla piesavinājās vēl vairāk viņu zemes un sāka būvēt ebreju kolonistu apmetnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti