Polijas valdība turpina noliegt «Pegasus» spiegošanas programmatūras izmantošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Polijas valdība varētu būt pārkāpusi likumu, iegādājoties no Izraēlas spiegošanas programmatūru "Pegasus". Tā liecina žurnālistu izmeklēšana, ko veica viens no vadošajiem Polijas laikrakstiem.

Iespējams, ka spiegošanas programmatūra tika izmantota, lai izsekotu tiesnešus un pie varas esošo politiķu oponentus. Polijas valdības amatpersonas šo informāciju noliedz un dēvē to par "uzsildītu zupu".

Nauda no īpaša fonda

Žurnālistu izmeklēšana, ko veica viens no vadošajiem Polijas laikrakstiem "Gazeta Wyborcza", liecina, ka Polijas valdība varētu būt nelikumīgi iztērējusi 5,4 miljonus eiro, lai iegādātos Izraēlā ražoto spiegošanas programmatūru "Pegasus".

Līdzekļi tam esot nākuši no īpašā Tieslietu fonda, kur nonāk tiesu uzliktie sodi. Šo naudu drīkst izmantot, lai izmaksātu kompensācijas noziegumu upuriem, kā arī lai novērstu jaunus noziegumus.

Pērnā gada nogalē kļuva zināms, ka spiegošanas ierīces varētu būt izmantojis Polijas Centrālais korupcijas apkarošanas birojs, lai izsekotu opozīciju. Tā kā šis birojs var saņemt naudu tikai no valsts budžeta, tad pēc žurnālistu domām, valdība nedrīkstēja iegādāties "Pegasus" programmatūru šī biroja vajadzībām no īpašā Tieslietu fonda.

Amatpersonu taisnošanās

Tieslietu ministrija jebkādus pārkāpumus noliedz un pastāv uz to, ka fonda līdzekļus drīkst izmantot jebkādai noziegumu apkarošanai. Polijas tieslietu ministra vietnieks Mihals Voss tviterī publicēja fotogrāfiju ar 90. gados pazīstamo datorspēli ar tādu pašu nosaukumu un uzrakstīja, ka tas ir vienīgais "Pegasus", ko viņš ir pircis.

Ministra vietnieks piebilda, ka jaunākie žurnālistu atklājumi ir tikai mēģinājums uzsildīt vecu zupu. Arī iepriekš Voss ir sacījis, ka neko nezina par spiegošanas iekārtu iegādi.

Tomēr informāciju par "Pegasus" programmatūras darījumu apstiprināja Polijas Augstākās audita iestādes vadītājs Marians Banass. Viņš apgalvo, ka veicot revīziju 2019. gadā, auditori ir atraduši rēķinu par šo pirkumu. To esot parakstījis Voss.

Polijas prokuratūra ir atteikusies no pārbaužu veikšanas.

Tāpat "Gazeta Wyborcza" vēsta, ka valdība 2017. gadā varētu būt apmānījusi parlamenta deputātus. Toreiz finanšu komitejas locekļiem neesot pateikts, ka izmaiņas Tieslietu fonda noteikumos ļaus tērēt tā līdzekļus arī dažādu valdības aģentūru atbalstam. Iespējams, ka tas esot noticis, lai deputāti neuzdotu liekus jautājumus.

Iegādājusies arī Ungārijas valdība

Vienošanās par Izraēlas spiegošanas programmatūras iegādi, pēc laikraksta rīcībā esošās informācijas, tika panākta tikšanās laikā starp toreizējiem Polijas un Izraēlas premjeriem – Beātu Šidlo un Benjaminu Netanjahu.

Jāpiebilst, ka jau iepriekš ir ziņots, ka "Pegasus" ir iegādājusies arī Ungārijas valdība. Tāpat šo programmatūru ir izmantojušas arī aptuveni 50 citas valstis ārpus Eiropas, lai izspiegotu žurnālistus, advokātus un politiskos oponentus.

Atgādināsim, ka "Pegasus" programmatūra faktiski ļauj pārņemt kontroli par izspiegojamā cilvēka viedtālruni. Programma var nolasīt īsziņas, e-pastus un saraksti tādās lietotnēs kā "WhatsApp". Tāpat tā var ierakstīt zvanus un arī kontrolēt video kameru un mikrofonu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti