ANO Drošības padome nosūta spēkus uz noziedzīgo bandu pārņemto Karību valsti Haiti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Starptautiskā sabiedrība iesaistīsies, lai mēģinātu risināt samilzušās drošības problēmas Karību reģiona valstī Haiti. ANO Drošības padome pirmdien deva zaļo gaismu starptautisku policijas spēku nosūtīšanai uz Haiti, kuras valdība nesekmīgi cīnās ar bandu vardarbību, kas ir prasījusi tūkstošiem cilvēku dzīvību. Šī nav pirmā reize, kad ārvalstis ir iejaukušās, lai risinātu Haiti iekšējās problēmas. 

13 dalībvalstīm balsojot "par", bet divām – Ķīnai un Krievijai - atturoties, ANO Drošības padome pirmdien pieņēma rezolūciju, kas ļaus uzsākt Haiti vismaz gadu ilgu starptautisku drošības misiju, lai palīdzētu vietējai policijai savaldīt bandu karus. 

Ārvalstu spēki apsargās tādus kritiskās infrastruktūras objektus kā lidostas, ostas, skolas, slimnīcas un galvenos satiksmes krustojumus, kā arī veiks drošības operācijas kopā ar Haiti policiju. 

Haiti ārlietu ministrs Žans Viktors Ženuss sacīja, ka Drošības padomes lēmums ir "cerību stariņš" Haiti iedzīvotājiem, kuri ciešot no sarežģītās politiskās, sociālekonomiskās, drošības un humanitārās situācijas valstī. 

"Haiti valdības un iedzīvotāju vārdā vēlos pateikties visiem, kuri ar savām balsīm, pūlēm, atbalstu un dažāda veida ieguldījumu beidzot panāca šo lēmumu. Šis balsojums bija vairāk nekā tikai vienkāršs balsojums. Patiesībā tā ir solidaritātes izrādīšana nelaimē nonākušiem iedzīvotājiem," sacīja Ženuss. 

Šogad Haiti vardarbīgos uzbrukumos ir nogalināti vairāk nekā 2400 cilvēku, bet gandrīz tūkstotis ir nolaupīti. Vissmagākā situācija ir galvaspilsētā Portoprensā un tās apkaimē, kur aptuveni 80% teritorijas kontrolē bruņotas bandas, kas nereti ir labāk apbruņotas par vietējiem policijas spēkiem. 

Drošības situācija Haiti dramatiski pasliktinājās pēc tam, kad 2021.gada jūlijā bruņotā uzbrukumā nogalināja Haiti prezidentu Žovenelu Moizu. Šī iemesla dēļ valstī pie varas ir nevēlēta valdība, jo nav notikušas vēlēšanas. Haiti premjerministrs Ariels Anrī cer, ka starptautisko policijas spēku klātbūtne beidzot ļaus sarīkot brīvas un demokrātiskas vēlēšanas.

Starptautiskās drošības misijas vadību uzņemsies Āfrikas valsts Kenija, kas ir apņēmusies nosūtīt uz Haiti aptuveni tūkstoti karavīru. 

Haiti kaimiņvalstis Jamaika, Bahamas un Antigva un Barbuda arī ir izteikušas gatavību pievienoties starptautiskajiem spēkiem. Savukārt ASV ir solījusi atvēlēt 100 miljonus dolāru (95 miljoni eiro) drošības misijas īstenošanai.

Kenijā daudzi ir neizpratnē, kāpēc būtu jānosūta savi policijas spēki uz valsti, kas atrodas tūkstošiem kilometru tālu. 

Viņu vidū bija arī Kenijas bijušais aizsardzības ministrs Jūdžīns Vamalva.

"Pirmkārt, kādas ir mūsu intereses atrasties Haiti, kas atrodas 12 tūkstošu kilometru attālumā no mums? Daudzi no mūsu policistiem neprot franču vai kreolu valodu, lai varētu sazināties ar Haiti iedzīvotājiem. Tā būs problēma," Vamalva sacīja intervijā raidsabiedrībai "Voice of America". 

Kenijas policijai ir slikta slava, jo tā ir apsūdzēta spīdzināšanā un slepkavībās. Jau laikā no 2004. līdz 2017.gadam Haiti atradās ANO starptautiskie miera uzturēšanas spēki, kas tika apsūdzēti seksuālos noziegumos un holeras uzliesmojumā, kas nogalināja vairāk nekā 9000 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti