Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Sporta studijas Naivais jautājums: Vai Latvijai vajadzīgs savs braucējs pasaules rallija čempionātā?

Eiropas junioru čempionātu biatlonā Madonas pusē sarīko pēc augstākajiem standartiem

Ziemas sporta epicentrā: «Smeceres sils» uzņem nozīmīgus čempionātus un tuvojas pasaules elitei

Gunāra Ikaunieka rīts "Smeceres sila" trasē sākas pēc septiņiem rītā – ticis pie trešās rācijas savā uzkabē, viņš dodas trases apgaitā. Madonas novadā aizvadītajā Eiropas junioru biatlona čempionātā viņš bija ne vien trases saimnieks, bet arī galvenais tiesnesis sacensībās, kas risinājās bāzē, kur organizatoriskais līmenis un infrastruktūra ir arvien tuvāk pasaulē labākajiem paraugiem.

Ikaunieks "Smeceres sila" sporta bāzi vada 12. gadu, un to laikā attīstība bijusi ievērojama. Uzlabota trase, šautuve, tunelis zem stadiona – tas ļauj uzņemt arvien augstāka līmeņa sacensības. Ikaunieks sarunā ar Latvijas Televīzijas "Sporta studiju" pastāstīja, ka ir pierasts ļoti daudz organizēt, tādēļ

pirms Eiropas junioru čempionāta bija ne tik liels uztraukums, bet gan ļoti daudz darba.

Stafetes sacensību dienas rītā Ikaunieks uzraudzīja sacīkšu vietas ierīkošanu un sniedza norādes par veicamajiem darbiem sacīkšu veiksmīgai norisei. Tiesa, Starptautiskajai Biatlona savienībai visos svarīgākajos sacensību norises posteņos bija arī savi uzraugi.

"Ļoti labi var operēt ar visām lietām. Nav jāpārvietojas pa trasi – te uz šautuvi un uz startu tiekam ārā," ar sacensību norises vietu iepazīstināja Ikaunieks. "Šautuve ir uzbūvēta atbilstoši visām starptautiskajām IBU [Starptautiskās Biatlona savienības] prasībām. Ir aprīkota ar visu elektroniku, ir iespējams nodrošināt arī TV tiešraides. Pati šautuve ir atbilstoša Pasaules kausa līmenim."

Pirms sacensībām šautuves zonas sagatavošanā izaicinošākais darbiņš ir nodrošināt sportistiem perfekti līdzenu ugunslīniju. Kur tiek klāti paklāji, virsmai ir jābūt kā galdam, uzsvēra Ikaunieks. Tas ir liels darbs, it īpaši izaicinošos laikapstākļos ar 5 grādiem dienā un piesalšanu naktī.

"Tas viss ir liels roku darbs, kas ir jālīdzina un pie tā ļoti jāstrādā. Šautuves cilvēki katru vakaru darbojas, lai dabūtu to gatavu," paskaidroja Ikaunieks.

Savukārt Pēteris Putniņš pats kādreiz trenējās biatlonā, bet tagad ir šautuves galvenais tiesnesis. Eiropas junioru čempionāta sagatavošanā viņš ir piedalījies jau vairāku gadu garumā.

Sākotnēji sacensības Madonā plānoja 2021. gada sākumā, bet kovida pandēmijas dēļ gatavošanās izvērtās par diviem gadiem ilgāka.

"Sapnis droši vien ir kaut kad nākotnē Madonā uztaisīt kādu Pasaules kausa posmu. Tas varbūt ir mans sapnis vai kopīgais, nezinu. Mēs uz to ejam," pastāstīja Putniņš. "Kārtosim licences, attīstīsim bāzi. Cerams, nākotnē varēsim arī kādu lielāku posmu noorganizēt."

Putniņam nelielais uztraukums pārgāja neilgi pēc sacensību sākuma, kad kļuva skaidrs, ka šautuvē viss ir kārtībā un darbojas.

"Tad jau saprotu, ka tas ritms ir ieslēdzies un visiem viss ir skaidrs. Tad jau tālāk mierīgu sirdi," sacīja Putniņš.

Latviešiem, lai varētu pārraudzīt kārtību šautuvē, ieroču kontrolē bija jānokārto Starptautiskās Biatlona savienības tiesnešu licence.

"Es nekārtoju tikai šautuves jautājumus, kārtoju pilnīgi visu, kas ir IBU pārstāvniecībā – visas nozares," savus pienākumus uzskaitīja Putniņš. "Reklāma, starts, finišs, organizēšana, bāzes, kādiem jābūt trašu platumiem. Tas viss tur ir iekļauts, tā kā tas eksāmens bija diezgan apjomīgs."

Arī biatlonā pieredzējušais Jēkabs Nākums, lai kļūtu par tiesnesi, dabūjis krietni pastudēt noteikumus. Eksāmens ildzis vairāk nekā divas stundas. Madonā bijušais olimpietis, tagad treneris, darbojās ieroču tehniskajā kontrolē.

"Mēs te pārbaudām sprūda nospiešanas mehānismu. Jābūt vismaz puskilogramam. Ja puskilogramu iztur, mēs to palaižam cauri. Tas nozīmē, ka viņš [ierocis] ir drošs," ar biatlonam specifisku jomu iepazīstināja Nākums. "Pārbaudām, vai ekipējumam ir visas uzlīmes, reklāmas virsū. Viss, ko Starptautiskā Biatlona federācija pieprasa. Man liekas, ka ir pietuvināts Pasaules kausa posma standartiem šeit."

Pēc paša novērojumiem Nākums pārliecinājās, ka sportisti un treneri "Smeceres silā" jutās itin komfortabli.

Sacensību norisi nodrošināja vairāk nekā 200 cilvēku – vairumā madonieši. No tiem 120 bija brīvprātīgie.

Jautāts, kad "Smeceres silā" būs lielais stadions ar 5000 skatītāju vietām, Ikaunieks uzsvēra, ka skiču projekts jau ir izprojektēts.

"Lielajai mājai un tribīnēm projekts ir izveidots. Tas viss reāli jau ir gatavs projekts. Šobrīd skatāmies finanšu piesaisti, lai to realizētu un šeit būtu pasaules mēroga stadions ar visām tribīnēm," nākotnes plānus iezīmēja Ikaunieks. "Tas, ko esam būvējuši līdz šim, ko par šautuvi minēju, tā jau ir uzbūvēta. Tur pat nav jāveido vēl kaut kas papildus, tā ir atbilstoša visām prasībām. Arī šis lielais, plašais stadions ir uzbūvēts tā, lai te pietiktu vietas arī Pasaules kausam."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti