Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Edgars Skrīvers - pasaules čempions kaujas karatē

Siguldas trases direktors Dainis Dukurs konfliktē ar sporta federāciju vadību

Daiņa Dukura skaļā aiziešana – strīdi ar sporta veidu vadību izraisa Siguldā eksplozīvu konfliktu

Dainim Dukuram 10. decembris būs pēdējā darbadiena Siguldas ledus trases direktora amatā, kur viņš ir pavadījis 26 gadus. Aiziešana gan iznākusi skaļa. Amatu pametot, Dukurs intervijā portālam mvp.lv pauda ne mazums pārmetumu Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas vadībai. Mākoņi ap Dukura krēslu savilkās jau vasarā, kad Izglītības un zinātnes ministrijā ar sūdzībām vērsās Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas (LBSF), kā arī Latvijas Kamaniņu sporta federācijas (LKSF) vadība. 

ĪSUMĀ:

Ministrijai izsūtītajās oficiālajās vēstulēs LBSF norādīja uz nekvalitatīvu ledu un neizdevīgu treniņa laika piedāvāšanu, savukārt LKSF pārmeta Dukuram neatsaucību un vienpersonisku lēmumu pieņemšanu.

LBSF prezidents Jānis Kols intervijā Latvijas Televīzijai uzsvēra, ka

federācijā balsojums par neuzticību Dainim Dukuram bijis vienbalsīgs. 

"Tas, ko mēs paudām Izglītības un zinātnes ministrijā, ir divu federāciju valžu, kurās abās kopā ir vairāk nekā 10 cilvēku, vienbalsīgs, es uzsveru – vienbalsīgs – lēmums izteikt neuzticību Dainim Dukuram par viņa darbības stilu," teica Kols.

LBSF prezidents piebilda, ka arī Latvijas bobsleja izlases galvenais treneris Sandis Prūsis teicis, ka viņam ir daudz vieglāk plānot treniņu braucienus jebkurā pasaules trasē, jo tur šie laiki jau ir iepriekš zināmi, precīzi noteikti, un ir iespēja trenēties uz laba ledus. "Diemžēl Siguldu varētu šajā sarakstā ierindot pēdējā vietā – es runāju par bobsleju –, jo mums tās iespējas parasti ir atstātas pašiem pēdējiem, visneizdevīgākajos laikos un uz vissliktākā ledus," neapmierinātību pauda Kols.

Jānis Kols un Dainis Dukurs par Siguldas trases izmantošanu

Savukārt Dainis Dukurs intervijā Latvijas Televīzijai paskaidroja, ka Siguldas trasei ir jāpelna. "Jā, mēs audzējam savus ieņēmumus, tā rezultātā varbūt dažbrīd radās kāda neērta situācija arī Latvijas sportam, kad mēs nespējām iedot tik kvalitatīvu ledu, bet mēs centāmies visu izdarīt, jo mēs gribējām nopelnīt," teica Dainis Dukurs.

Siguldas trase pieder Latvijas valstij, kas tās uzturēšanai 2020. gadā piešķīrusi 325 000 eiro dotāciju.

IZM federāciju pārmetumos Dukura darbībā pārkāpumus nesaskatīja. 

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Sporta departamenta direktors Edgars Severs paskaidroja, ka to uztvēra kā komunikācijas nepilnību, bet abpusēju. "Gan no federāciju puses, gan attiecībā uz trases vadības pusi," viņš piebilda.

Nedēļas vidū publicētajā intervijā Dukurs asi vērsās pret LBSF vadību – prezidentu Jāni Kolu un ģenerālsekretāru Zinti Ekmani, pārmetot viņiem Krievijas sportistu interešu lobēšanu.

Dukurs kā trases direktors pirms viena no Pasaules kausa posmiem atteicās brīvajiem treniņiem pielaist krievu skeletonistus Aleksandru Tretjakovu un Jeļenu Ņikitinu.

Beigās jautājuma risināšanā bija jāiesaistās trases kapitāldaļu turētājai IZM, kas lika sportistus pielaist brīvajiem treniņiem.

Edgars Severs uzsvēra, ka šajā gadījumā nav runa par Krieviju, bet par godīgas spēles principu. "Ja attiecīgais laiks ir ielikts kā maksas laiks, ir jābūt godīgas spēles principam," paskaidroja ierēdnis.

Savukārt Dainis Dukurs vainoja LBSF Krievijas izlases interešu virzīšanā un noliedza, ka krievu sportistiem būtu liegts braukt oficiālajos treniņos.

"No mobilā telefona tiek nosūtīta īsziņa uz Krieviju, kurā pateikts: „Viss kārtībā, es te izrullēju tās lietas!” Ekmanis sūtīja īsziņu," teica Dukurs. "Tur vēl ir aizkulises par to, kas notika ar mūsu federācijas pārstāvjiem un Krievijas [sporta] federācijas prezidenti kongresā Prāgā. Es redzēju tos video – tad es sapratu, kāpēc tur ir tik liela interese panākt, lai šie sportisti, kas ir toksiski manā izpratnē, varētu braukt Siguldas trasē arī brīvajos treniņos. Tajās sūdzībās bija teikts, ka oficiālajos [treniņbraucienos]. Muļķības, tie ir brīvie treniņi, tā ir trases kompetence."

LBSF vadība Dainim Dukuram pārmet arī nevienlīdzīgo attieksmi pret Latvijas skeletonistiem.

Visa viņa kā trenera un mehāniķa enerģija tiekot veltīta tikai abiem dēliem Martinam un Tomasam, bet Latvijas skeletona jaunā maiņa tikmēr ir atstāta pabērna lomā.

Bobslejā Latvijas izlases līderu vecās kamanas automātiski tiek nodotas tālāk nākamajiem talantīgākajiem sportistiem, bet skeletonā nevienas kamanas no Dukura nav saņemtas, teica Kols. "Mēs esam piedāvājuši nopirkt no Dukura skeletonu par pasaules cenām, ko viņš arī nav pārdevis. Kaut gan skeletons daļēji ir būvēts par valsts naudu," sacīja LBSF prezidents.

Kola teikto Latvijas Televīzijai apstiprināja arī skeletona treneris Gints Dzērve.

Dukurs nenoliedz, ka  palīdzību tiešām liedzis,  taču pie tā vaino federācijas valdi,

kura esot pārdomājusi, kā tērēt 26 000 eiro, kurus valsts piešķīra skeletona attīstībai par Martina Dukura 2019. gadā izcīnīto pasaules čempiona titulu.   

"Es uzrakstīju programmu, prezentēju IZM Sporta departamentā, viņi to atzina par gana labu," pastāstīja Dainis Dukurs. "Kopā ar junioru treneri to pārrunājām, es teicu, ka uzbūvēšu skeletonus. Federācija valdes sēdē nobalsoja citādi, tāpēc es sapratu, ja viņi paši grib, lai būvē. Iznāks vēl tā, ka mēs ar savu rezultātu un valsts novērtējumu pienesam līdzekļus federācijai, bet no tā paši negūstam neko."

Dukura plāns bija uzbūvēt četrus skeletonus četriem jaunajiem sportistiem, taču ne tiem, kuri pašlaik atrodas Latvijas izlasē.

Dukurs apstiprina, ka vēlējies atrast jaunus skeletona talantus, savukārt Dzērve sapratis, ka skeletoni tikšot būvēti viņa esošajiem audzēkņiem, kurus viņš nav gatavs nodot. Tas izraisījis konfliktu.  

Kols apgalvoja, ka Dainis Dukurs nekad viņam vai LBSF valdei nav pateicis acīs to, ko saka presei. "Tas liecina tikai par gļēvu raksturu," pauda LBSF prezidents.

Dukurs nepiekrīt Kola pārmetumiem un ir gatavs savus vārdus aizstāvēt jebkāda formāta diskusijā. Tādējādi Siguldas ledus trase ir pamatīgu izaicinājumu priekšā – tai jāmeklē jauns vadītājs, bet iemītniekiem jādomā, kā turpmāk sadzīvot un strādāt kopīga mērķa vārdā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt