ASV sprinteriem viss pjedestāls 100 metru skrējienā. Pasaules čempionāta dienas galvenie notikumi

Galvenais favorīts Freds Kērlijs sestdien Jūdžinā, ASV, uzvarēja pasaules čempionātā vieglatlētikā 100 metru sprintā, kur mājinieki aizņēma visu goda pjedestālu.

Olimpiskais vicečempions Kērlijs mērķa līniju šķērsoja pēc 9,86 sekundēm un par divām sekundes simtdaļām apsteidza sudraba medaļnieku Mārvinu Breisiju un bronzas īpašnieku Treivonu Bromelu. Līdzšinējais čempions ASV skrējējs Kristians Koulmens finišēja sestais (10,01).

Fināls 100 metru skrējienā vīriešiem

ASV sprinteri visas medaļas pasaules čempionātā 100 metru skrējienā izcīnīja pirmo reizi kopš 1991.gada.

Kērlijs distances pēdējos 10 metros cīņā par zeltu apsteidza Breisiju. Kērlija nonākšana vieglatlētikā zināmā mērā gan ir nejauša, jo skriešanai 27 gadus vecais sportists nopietni pievērsās tikai pēc atslēgas kaula lūzuma, kas liedza turpināt karjeru amerikāņu futbolā. Savukārt vieglatlētikā Kērlijs tikai pērnā gada sākumā pilnvērtīgi pārkvalificējās par 100 metru skrējēju, lai gan iepriekšējā pasaules čempionātā nopelnīja bronzu četrreiz garākā distancē.

Abu kāju savainojumu dēļ sestdien pusfinālā dalību atsauca Itālijas skrējējs Marsels Džeikobss, kurš pirms gada negaidīti kļuva par Tokijas olimpisko spēļu čempionu.

Pēdējā mēģinājumā zelta medaļu nodrošināja Vans Dzjanaņs, kļūstot par pirmo Ķīnas tāllēcēju, kurš uzvarējis pasaules čempionātā.

Vana Dzjanaņa uzvaras vērtais lēciens

Čempions aizlēca 8,36 metrus un par četriem centimetriem apsteidza grieķi Miltiadi Tentoglu, kam tika sudraba medaļa, bet neizdevās izcīnīt vienīgo karjerā iztrūkstošo lielo titulu. Bronzu ar rezultātu 8,16 metri izcīnīja šveicietis Simons Ehammers.

Čeisa Īlija kļuva par pirmo amerikānieti, kas pasaules čempionātā palika nepārspēta lodes grūšanā sievietēm.

Sezonas līdere Īlija uzvarēja ar rezultātu 20,49 metri, kas mājiniecei ļāva apsteigt līdzšinējo divkārtējo titula īpašnieci ķīnieti Lidzjao Gunu, kam sasniegtie 20,39 metri nodrošināja sudrabu.

Čeisa Īlija pirmajā piegājienā nodrošina zeltu lodes grūšanā

Bronzas medaļu ar nacionālo rekordu nodrošināja Nīderlandes sportiste Džesika Šildere - 19,77 metri.

Iepriekš sestdien piekto titulu pēc kārtas izcīnīja Polijas vesera metējs Pavels Fajdeks, bet pasaules rekordiste Etiopijas skrējēja Letesenbeta Gideja nopelnīja zelta medaļu 10 000 metru distancē.

Piektajā pasaules čempionātā pēc kārtas nepārspēts palika Fajdeks, sasniedzot rezultātu 81,98 metri. Viņa tautietis un Tokijas olimpisko spēļu čempions Vojcehs Novickis nodrošināja sudraba godalgu, veseri aizmetot 81,03 metrus, savukārt Norvēģijas vieglatlēts Eivinds Henriksens nopelnīja bronzu par sasniegtajiem 80,87 metriem.

Pavela Fajdeka uzvaras metiens

Laureāti tādējādi bija tie paši, kas pirms gada Tokijas olimpiskajās spēlēs, kur Fajdeks gan sasniedza trešo vietu aiz Novicka un Henriksena.

Līdz šim vienīgajam tik iespaidīga uzvaru sērija pasaules čempionātos bija izdevusies kārtslēcējam Sergejam Bubkam, kurš palika nepārspēts sešas reizes pēc kārtas.

Čempiones laurus 10 000 metru skrējienā sievietēm nopelnīja Gideja, finišējot pēc 30 minūtēm un 9,94 sekundēm. Kenijas skrējējas Helena Obiri un Margareta Čelimo Kipkemboi sadalīja sudrabu un bronzu attiecīgi 0,08 sekundes un 0,13 sekundes aiz uzvarētājas.

Finišs 10 000 metru skrējienā sievietēm

Titulētā Nīderlandes skrējēja Sifana Hasana finišēja ceturtā. Pēc pērnās olimpiskās sezonas, kurā viņa Tokijā uzvarēja 5000 metru un 10 000 metru skrējienā, kā arī nopelnīja bronzu 1500 metros, Hasana ieturēja pauzi un sacensību apritē atgriezās tikai nedēļu pirms pasaules čempionāta.

Pasaules rekordiste Gideja Tokijas olimpiskajās spēlēs nopelnīja bronzu, bet iepriekšējā pasaules čempionātā 2019.gadā Katarā kļuva par sudraba laureāti.

Pirmā no Latvijas sportistiem startēs skrējēja Gunta Vaičule 400 metru distancē, kur priekšsacīkstes risināsies svētdien vakarā.

Latvija būs pārstāvēta arī šķēpmešanā ar Līnu Mūzi, Madaru Palameiku, Patriku Gailumu un Rolandu Štrobinderu, bet Arnis Rumbenieks čempionāta noslēgumā startēs 35 kilometru soļošanā.

Pasaules čempionāts ilgs līdz 24. jūlijam, piedaloties apmēram 1900 vieglatlētiem no 192 valstīm un teritorijām.