Kā uzspīdēt spožāk par sauli? Nākamais F-1 debitants Šūmahers juniors ripo tēva pēdās

Katram sporta veidam un katrai paaudzei ir savas zvaigznes – labākie no labākajiem, kuru sekmēm līdzināties un sekot. Taču ir vēl viena sportistu kategorija, kuri ir lielāki par pašu sportu, kļūstot par globālām ikonām – Maikls Džordans, Krištianu Ronaldu, Rodžers Federers, arī Mihaels Šūmahers. Pat ja kāds neko nesaprot no sporta, šo atlētu vārdus viņš noteikti būs dzirdējis un zinās, kas tie tādi ir. Parasti saka, ka ģeniālu sportistu bērni ne tuvu nespēj sasniegt tādus augstumus kā viņu vecāki. Ar atsevišķiem izņēmumiem tā arī ir, taču Mihaela Šūmahera dēls Miks ir viens no šiem izņēmumiem.

Pirmā formula (F-1) ir autosporta augstākā virsotne – lielākā nauda, milzīga mediju un fanu uzmanība, katra kļūda tiek analizēta, F-1 visu nosaka paši mazākie sīkumi. Mihaels Šūmahers trasē nebija pats jaukākais puisis – Žakam Vilenēvam, Deimonam Hilam, Mikam Hakinenam un Deividam Kulthardam noteikti būtu šis tas sakāms par vācieša izdarībām sacīkstēs. Taču fakts paliek fakts – Šūmahers ir ne tikai septiņkārtējais F-1 pasaules čempions, bet viņš kļuva par „Ferrari” jaunāko laiku simbolu. Šūmahers bija „Ferrari” – autoražotājs un vācu pilots bija sinonīmi viens otram, absolūti nešķirami un vienots veselums. Un daudziem tā tas ir joprojām.

Ja tēvs ir tik liela un nozīmīga personība, spiediens gūt panākumus ir neizmērojami liels, un tieši ar to visu dzīvi ir saskāries Miks Šūmahers.

Šūmaheru dinastijas jaunākais pārstāvis novembrī parakstīja vienošanos ar komandu "Haas”, kas nozīmē, ka viņu nākamsezon redzēsim F-1. Sezonu Šūmahers pabeidza uz ļoti pozitīvas nots, izcīnot „Formula 2” čempiona titulu, kas iezīmē gatavību pārejai nākamajā līmenī. Iepriekš „Formula 2” titulus izcīnījuši arī Šarls Leklērs un Džordžs Rasels – divi no šobrīd spilgtākajiem talantiem mūsdienu F-1. 

Miks Šūmahers pie viņa tēvam F-1 čempiona titulu atnesušās formulas

Lai saprastu, cik liels spiediens gulstas uz 21 gadu vecā Mika pleciem – nepietiek ar to, ka viņa tēvs ir Mihaels Šūmahers. Arī viņa onkulis Ralfs Šūmahers ir bijušais F-1 pilots. Ne gluži tik spilgts vai slavens kā Mihaels, taču nebūt ne slikts braucējs – 6 uzvaras un 27 goda pjedestāli noteikti ir rezumē, par kuru nebūtu jākaunas.

Ņemot vērā tēva statusu, Miks karjeru veidojis „Ferrari” jauno braucēju akadēmijas paspārnē, kas viņu vedusi augšup pa kāpnēm.

Būtu ļoti dīvaini, ja notiktu kā citādi… Taču nevar teikt, ka viņš līdz F-1 ticis, tikai pateicoties savam vārdam – jaunais autosportists tiek slavēts par darba ētiku.

Pērn „Formula 2” podkāstā „The Road to F1” viņš ieskicēja savu ikdienu – pamosties, aizvadīt treniņu, pabrokastot, neliela atpūta, kam seko vēl viens treniņš pēcpusdienā. Arī līdzšinējo komandu vadītāji Šūmaheru slavē – viņš vēlas saprast ikkatru sīkāko niansi un visu zināt simtprocentīgi, lai saprastu, kā iegūt labāku ātrumu. Pilnīgi visi iespējamie spēki ir veltīti autosportam un veidiem, kā sevi attīstīt.

Tāpat kā faktiski visi F-1 piloti, Miks gaitas autosportā sāka kartingā, kur sacensībās piedalījās ar savas mātes Korīnas uzvārdu.

Braucējs paskaidroja, ka tas viņam ļāva mierīgi startēt un darīt savas lietas, neviens viņam nepievērsa nevajadzīgu uzmanību. Tomēr ik pa brīdim kāds atklāja Mika pilno identitāti, tāpēc nācās izteikt lūgumus to neizpaust tālāk un aizvākt fotoaparātus. Pusaudža gados tika lietots arī pseidonīms „Mick Junior”, bet 2015. gadā, kad Miks uzsāka formulu gaitas, pilnvērtīgi sākās arī Šūmahera juniora sacīkšu braucēja karjera. No tā brīža jaunajam braucējam bija jāsaskaras ar milzīgu uzmanību, kādu, visticamāk, nav pieredzējis vēl neviens junioru vecuma braucējs. 

Miks Šūmahers ar F-1 uzvarētāja kausu

Pirmajā acu uzmetienā līdzība starp Miku un viņa tēvu nemaz nav tik acīmredzama, taču, kad jaunā braucēja sejā atplaukst smaids, sejas vaibstu līdzība ir absolūti nepārprotama, un Šūmahera smaids pilnīgi noteikti ir mantots. Tomēr autosporta eksperti satraucas, vai Miks no leģendārā tēva mantojis arī ātruma gēnus –

jaunais pilots spēj braukt stabili, taču ik pa brīdim tiek spriests, ka Mikam nedaudz pietrūkst ātruma trasē.

Atskatoties dzimtas vēsturē, Mihaels Šūmahers sevi gana skaļi pieteica jau debijas sacīkstēs 1991. gada Beļģijas Lielās balvas izcīņā, ar viduvējo „Jordan” izcīnot 7. vietu kvalifikācijā, kas bija komandas labākais rezultāts kvalifikācijā. Savā pirmajā pilnajā sezonā 1992. gadā viņš izcīnīja 3. vietu kopvērtējumā, zaudējot tikai neuzvaramajiem „Williams” pilotiem, bet tālākais ir vēsture, kas Mihaelu padarīja par absolūti dominējošāko figūru Pirmajā formulā un leģendu.

Šūmahera reputācija gan nav ideāli skaista, tieši pretēji – daudzi atcerēsies Žana Toda laikus „Ferrari”, kad komandas biedriem burtiski bija jāvācas nost no ceļa, ja nu gadījumā vācietis bija nonācis aiz komandas biedra. Tāpat autosporta pazinēji teiks, ka „Benetton” formulās 1994. gadā, kad Šūmahers izcīnīja pirmo titulu, iespējams, tika lietotas tobrīd nelegālas tehnoloģijas un palīgierīces. Tomēr ne velti ir teiciens, ka uzvarētājus netiesā…

Mihaels Šūmahers savā F-1 debijas sezonā 1991.gadā

Mikam pirmajā sezonā F-1 būs jāsēžas pie „Haas” formulas stūres. Tāpat kā tēvam savulaik „Jordan” komandā, arī Mikam nekāda medusmaize nav gaidāma, jo aizvadītajā sezonā „Haas” bija pilnīgi nekonkurētspējīgi, izcīnot tikai trīs punktus. Tomēr

braukšana ar nomināli vājāku mašīnu patiesībā varētu būt apslēpta svētība – līdz šim Mikam debijas sezonā jaunā klasē nav veicies diez cik labi.

„Formula 3” čempionātā Miks triumfēja savā otrajā sezonā pēc tam, kad bija aizvadījis viduvēju debijas sezonu. Tieši tas pats notika arī „Formula 2” čempionātā – 2020. gadā savā otrajā sezonā viņš kļuva par čempionu, kas daudziem licis aizmirst to, kas notika pirms gada.

2019. gadā, savā debijas sezonā, Miks kopvērtējumā palika tikai 12. vietā, neskatoties uz to, ka viņš brauca ar labāko mašīnu čempionātā. Tas daudziem neizpratnē lika saraukt pieres – vai puisis tiešām ir gana ātrs Pirmajai formulai? Galu galā, iepriekšējie divi čempioni Šarls Leklērs un Džordžs Rasels triumfēja debijas sezonā, bet pēc tam sevi pierādīja arī F1. „Prema” komandas vadītājs Renē Rosins kādā intervijā teica, ka Šūmaheram vajadzīgs laiks, lai adaptētos braukšanai ar citu tehniku, taču viņa zinātkāre un vēlme attīstīties beigu beigās atnes rezultātus.

F-1 apskatnieki pamanījuši, ka Miks šosezon izskatās krietni mierīgāks un pārliecinātāks, bet intervijās viņš runā daudz plašāk nekā iepriekš. Tāpat Miks nevairījās no tēmas par tēvu, par kura veselības stāvokli pēc 2013. gada negadījuma slēpojot nav zināms praktiski nekas. Miks atzinis, ka tēvs viņam palīdzējis jau no paša sākuma, vienlaikus ļaujot mācīties pašam. Nevajadzētu brīnīties, ka arī tagad, cik nu vien tas iespējams, ar padomu palīdz tēvs. 

Pārejot uz Pirmo formulu, adaptācijas laiks būs neizbēgams. F-2 mašīnas nevar saukt par lēnām, taču nekas nestāv līdzi F-1

un tam, ko tās prasa no pilotiem, kuriem jāspēj braukt ātri, vienlaikus taupot riepas un daudzās mašīnas komponentes, kā arī jātiek galā ar lielāku jaudu un gravitācijas pārslodzēm līkumos. Braucot „Haas”, Šūmaheram būs laiks apgūt ne tikai braukšanas mākslu ar Pirmās formulas mašīnu, bet arī iejusties un izprast komandas darbu, dažādās sapulces, mašīnas regulējumus un visu pārējo informācijas plūsmu, kas jāapstrādā un jāsaprot pilotiem. Turklāt to varēs darīt bez papildu spiediena, ka nepieciešams rezultāts par katru cenu.

Skaidrs, ka Mikam tiks pievērsta milzīga uzmanība, no tā viņš neaizmuks visu karjeru, taču vismaz debijas sezonā nākamgad netiek cerēts uz kādiem varoņdarbiem, jo laba formula F-1 nosaka pārāk daudz. Labas mašīnas Mikam 2021. gadā, visticamāk, nebūs.

Šūmaheri nebūt nav vienīgā ģimene, kurā F-1 startējuši tēvs un dēls. Šobrīd viens no čempionāta labākajiem braucējiem ir Makss Verstapens – bijušā Mihaela Šūmahera komandas biedra Josa Verstapena dēls. Tāpat ļoti skaļi un uzvarām bagāti tēva-dēla dueti Pirmajā formulā ir Greiems un Deimons Hili, Žils un Žaks Vilenēvi, arī Keke un Niko Rosbergi. Mikam Šūmaheram būs visas iespējas, lai arī viņa un tēva vārds pēc daudziem gadiem tiek pieminēts šajā izcilajā un panākumiem bagātajā tēvu-dēlu kompānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Motoru sports
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt