Jauno hokeja vārtsargu treneris Edgars Lūsiņš
26. decembra "Hokeja laukums"

Hettriks - "Cepures trika" vēsture

Hokeja tradīcijas. Hettriks jeb trīs vārti spēlē - līdzjutēju cepures uz ledus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Trīs gūti vārti vienā spēlē jeb hettriks hokejā vienmēr ir īpašs notikums. Skatītāji bieži vien to arī atzīmē īpaši, pieceļoties kājās, noņemot cepuri un metot to laukumā par godu veiksmīgajam spēlētājam. Hettrika termina rašanās nav nepārprotami skaidra, jo par tik seniem notikumiem grūti apgalvot, ka viss noticis tieši tā, nevis savādāk. 

Lielākā daļa sporta vēsturnieku gan ir pārliecināti par termina rašanos kriketā, kad 1858.gadā Hitfīlds Harmands Stīvensons trīsreiz trāpīja bumbiņu pretinieku vārtiņos. Tas bija liels un nozīmīgs panākums, tādēļ kluba biedri un līdzjutēji pēc spēles savāca naudu, lai nopirktu izcilniekam īpašu cepuri.

Nav īsti zināms, kā hettriks ieviesās hokejā, jo versiju ir ļoti daudz.

Viena no tām vēsta, ka aizsākums bija Ņujorkā, kur vienu no komandām atbalstīja kāda rūpnīca. Tā ieviesa tradīciju labākajam hokejistam dāvināt cepures. Kad visiem spēlētājiem cepures jau bija, nolēma tās pasniegt tikai tiem, kas guvuši trīs vārtus vienā spēlē. Savukārt cita leģenda teic, ka viss sācies četrdesmitajos gados Monreālā, kur esot bijusi tradīcija dot cepuri spēlētājam, kas iemetis trīs vārtus.

Gandrīz katrā Amerikas pilsētā ir savs stāsts par hettriku, apgalvojot, ka tieši pie viņiem sākusies šī tradīcija.

Sava versija ir hokeja Slavas muzejam - viss sācies 1946.gadā, kad Čikāgas "Blackhawks" spēlētājs Alekss Kaleta pirms spēles pret Toronto "Maple Leafs" iegriezās Semijam Taftam piederošā apģērbu veikalā. Kaletam iepatikās kāda cepure, bet, tā kā viņš tikai nesen bija atgriezies no kara, uzbrucējam nebija pietiekami naudas, lai nopirktu kāroto. 

Tafts piedāvāja hokejistam darījumu - ja Kaleta tovakar spēlē gūs trīs vārtus, viņš saņems cepuri. Kaleta iemeta pat četrus vārtus, tiesa, tas nepalīdzēja Čikāgas klubam uzvarēt. Tafts turēja vārdu un Kaleta tika pie solītās cepures. Tafts tad ieviesa tradīciju apbalvot visus hokejistus, kuri "Maple Leafs Gardens" arēnā spēlē gūs trīs vārtus. Tradīcija turpinājumā pārauga tādā, kādu to zinām pašlaik. Cepures laukumā pēc spēlētāja trešo vārtu guvuma met skatītāji. 

Kas ar laukumā samestajām cepurēm notiek pēc tam?

Klubi lielākoties vispirms piedāvā cepures hettrika autoram.

Piemēram, Aleksandrs Ovečkins ir viens no tiem spēlētājiem, kas apskata visas laukumā izmestās cepures un dažkārt kādas ir paņēmis arī sev. Hokejisti bieži paņem dažas cepures savai kolekcijai vai kā talismanu, lai tās nestu veiksmi nākamajās spēlēs. Lielākoties cepures atdod labdarībai, bet trešdaļa galvassegu ir jau nonēsātas, un tās tiek izmestas. Dažiem Nacionālās hokeja līgas (NHL) klubiem ir īpaši stendi, kur glabājas hettriku atzīmēšanā uz ledus nonākušās cepures. Turklāt Kolumbusas "Blue Jackets" šādi uzglabā pilnīgi visas hettriku cepures kopš kluba dibināšanas. 

Līdzjutēji vienmēr priecājas par savas komandas gūtajiem vārtiem - ja kādam spēlētājam izdodas spēlē gūt trīs vārtus, viņa priekšā noņem cepuri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti