Piespēle

Hokeja čempionāta laikā sarunājamies ar Latvijas komandas fizioterapeitu Kristapu Zelču

Piespēle

Latvijas hokeja izlase tomēr neiekļūst ceturdaļfinālā

Latvijas izlasei šovakar izšķiroša cīņa par iespēju iekļūt ceturdaļfinālā

Latvijas hokejistiem izšķirošais pārbaudījums: pretim stājas neierasta un jaudīga ASV izlase

Latvijas hokejisti otrdien pievakarē Ostravā aizvadīs pēdējo spēli pasaules čempionāta grupas kārtā, kur tikai uzvara pamatlaikā pār ASV izlasi saglabās cerības doties uz ceturtdaļfinālu Prāgā. Amerikāņi sastāva veidošanā nereti paļaujas uz augstskolu komandu un zemāka līmeņa hokejistiem, bet šoreiz sapulcēja gandrīz tikai Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētājus un studentu ASV izlases pieteikumā ir mazāk nekā Latvijas valstsvienībā.

Jau plkst. 16.30 Latvijas un ASV izlases gaidāmo spēli izvērtēs eksperti Latvijas Televīzijas Hokeja studijā, bet mača sākums paredzēts plkst. 17.20.

ASV izlase tāpat kā Latvija sešās spēlēs ir iekrājusi četras uzvaras, tomēr amerikāņi visus panākumus guva pamatlaikā un vēl vienu punktu iekrāja par zaudējumu slovākiem pagarinājumā, tādēļ jau var būt droši par spēlēšanu ceturtdaļfinālā. Latvijas valstsvienībai tikai viens panākums ir izcīnīts pamatlaikā, taču iepriekšējā mačā uzvarā pēcspēles metienos pret Slovākiju komanda apliecināja pamatīgu cīnītāju raksturu, kas ļauj pamatoti cerēt uz veiksmīgu turpinājumu arī pēdējā grupas mačā. To, ka ASV izlase nav visvarena, Ostravā ir apliecinājusi ne tikai grupas uzvarētāja Zviedrija, bet arī Slovākijas hokejisti, kam vēl jācīnās par vietu ceturtdaļfinālā.

Pašu uzvara pamatlaikā gan būs tikai puse no Latvijas veiksmes formulas cīņā par vietu ceturtdaļfinālā.

Dienas noslēgumā vēl būtu jāsagaida pirmo vietu grupā jau nodrošinājušo zviedru pārākums pamatlaikā pār Slovākijas izlasi.

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Harijs Vītoliņš rēķinās, ka viņa vadītā komanda spēlēs pret NHL grandiem, bet atgādināja, ka spēle sākas no 0:0 un komanda atdos visus spēkus uzvarai. Apspēlēt amerikāņus varēs tikai ar nepiekāpību, nevis ar spēles tehniku, uzsvēra Vītoliņš. Viņš paskaidroja, ka Latvijas hokejistiem jābūt gataviem izmantot iespējas, ja pretinieki kādās epizodēs nebūs uzmanīgi aizsardzībā.

Hokeja eksperti ir vienisprātis par ASV izlases lielo jaudu un ātrumu uzbrukumā,

tomēr Latvijas hokejistiem ir pa spēkam sāncenšus apturēt un veidot veiksmīgus pretuzbrukumus. Amerikāņi rezultatīvi spēlē vairākumā, bet mazākumā nav ielaiduši nevienus vārtus, un turnīrā ir apliecinājusi sevi kā disciplinēta komanda.

Līdzšinējās sešās spēlēs amerikāņiem īpaši izcēlies Otavas "Senators" uzbrucējs Breidijs Tkačaks ar sešiem gūtiem vārtiem un piecām rezultatīvām piespēlēm, savukārt pieci vārti ir Minesotas "Wild" uzbrucēja Meta Boldija rēķinā. Džonijs Gudro ir uzspīdējis ar astoņām rezultatīvām piespēlēm un trim vārtu guvumiem.

Hokeja eksperts un bijušais Latvijas valstsvienības spēlētājs Herberts Vasiļjevs par īpaši jaudīgu uzskata ASV pirmo uzbrukuma maiņu ar Broku Nelsonu, Džoniju Gudro un Metu Boldiju, tomēr ne mazākus draudus spēj radīt arī otrais uzbrukuma virknējums un viņu komandas biedri.

Latvijas izlasei būs svarīgi kompakti nospēlēt viduszonā, lai pārtvertu ātro amerikāņu piespēles un dotos pretuzbrukumā.

Kurš sargās Latvijas izlases vārtus, treneri ierasti atklās tikai pirms mača. Savainojums varētu liegt doties laukumā uzbrucējam Haraldam Eglem, bet par viņa dalību lēmums pirmsspēles dienā vēl nebija pieņemts.

No līdzšinējām abu komandu spēlēm spilgtā atmiņā ir pērnais gads Somijā, kur Latvijas izlase amerikāņus pārspēja pagarinājumā cīņā par bronzas medaļām.

Šoreiz čempionātā Latvijas izlase startēja ar uzvarām pagarinājumā pār Poliju un Franciju, kā arī pamatlaikā pieveica Kazahstānas valstsvienību, līdz cieta smagu sakāvi pret Vāciju un piekāpās Zviedrijai, bet turpinājumā guva izšķiroši svarīgu panākumu pār Slovākiju.

ASV izlase čempionāta ievadā zaudēja zviedriem, toties turpinājumā vienīgo neveiksmi cieta pret Slovākiju. Amerikāņu rēķinā ir gan pārliecinoša uzvara pār Vāciju, gan panākumi pret grupas lejasgala komandām Franciju, kā arī Poliju un Kazahstānu. Turklāt uzvarā pār Kazahstānu amerikāņi pretinieku komandu saraustīja gabalos, iemetot 10 vārtu.

Dienas pirmajā spēlē Ostravā vācieši pret Franciju var uzlabot izredzes uz otro vietu grupā, savukārt grupas kārtu vēlajā vakara mačā noslēgs Zviedrijas un Slovākijas mačs.

Otrā grupā Prāgā dalība ceturtdaļfinālā jau ir droša Kanādai, mājiniecei Čehijai un Šveicei, bet uz pēdējo vakanci pretendē Somija un Austrija. Ja dienas pirmajā spēlē austrieši pamatlaikā uzveiks cerības uz palikšanu elitē jau zaudējušo Lielbritāniju, somiem vēlāk pret Šveici būs nepieciešams vismaz punkts, lai iekļūtu ceturtdaļfinālā. Kurš Prāgas grupā iegūs pirmo vietu, kļūs zināms Kanādas un Čehijas spēlē.

Visi ceturtdaļfināli notiks ceturtdien, 23. maijā, pa divām spēlēm aizvadot Prāgā un Ostravā. Komandu salikums pāros būs pēc grupā izcīnītajām vietām, savukārt rīkotāju izvēle noteiks, kuras komandas spēlēs agrāk vakarā, bet kuras vēlāk.

Ceturtdaļfinālu uzvarētāji sestdien aizvadīs pusfinālus, savukārt finālspēles par medaļām notiks svētdien, 26. maijā.