Rīta Panorāma

Intervija ar grupu Triānas parks

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Futbola bumbas vēsture

Futbola bumbas ģenealoģija: No galvaskausa līdz «Skaistajai spēlei»

Jau sensenos laikos cilvēkiem patika spēlēties ar dažādiem sfēriskiem priekšmetiem un, kā vēsta vēsturiski avoti un leģendas, tad senos laikos kā bumbas izmantoja zvēru vai cilvēku galvaskausus, kuri tika ietīti dzīvnieku ādā. Citos gadījumos vienkārši tika izmantots mājlopu pūslis, kurš tika piepūsts un izmantots kā bumba…

Bet jāsaka, ka ar tiem spēlēt nebija ērti, jo regulāri tie plīsa vai izlaida gaisu… Arī salmu vai papirusa bumbas ilgi nekalpoja. Līdz ar to tika meklētas iespējas izveidot izturīgāku bumbu, un līdz tam bija jāgaida gana ilgi, jo tikai, kad Čārlzs Gudjērs patentēja vulkanizēto kaučuku, viņš 1855. gadā izveidoja pirmo gumijas futbola bumbu, kura joprojām glabājas futbola Slavas zālē.

Tikmēr bumbu kvalitāte lēnām uzlabojās, tām parādījās iekšējā kamera, tika strādāts, lai paaugstinātu to izturību. Bumbas tika pārklātas pārsvarā ar brūnu ādu, kas dalījās vairākās sekcijās. Četrdesmitajos gados bumbu kvalitāte attīstījās straujāk, tās kļuva vēl izturīgākas un ieguva pareizākas, apaļākas formas. Savukārt piecdesmitajos gados viena toņa bumbu krāsojumā parādījās arī platas citu krāsu līnijas….

Īsts attīstības izrāviens notika 1970. gadā, kad Meksikā norisinājās Pausaules kauss futbolā un pirmo reizi tika prezentēta oficiālā čempionāta bumba. Tās nosaukums bija "Telstar".

Tās dizains no 20 baltiem sešstūriem un 12 melniem piecstūriem tika izveidots, par pamatu ņemot amerikāņu sakaru pavadoņa "Telstar" izskatu. Tas bija pirmais aktīvais sakaru pavadonis, kas nodrošināja televīzijas pārraides. Pavadonis tika palaists 1962. gadā un darbojās nedaudz vairāk kā pusgadu un joprojām atrodas orbītā. "Telstar" futbola bumbu sauca arī par "Televīzijas zvaigzni", jo tās dizains ļoti iederējās tālaika melnbaltajos ekrānos, turklāt čempionāts Meksikā bija pirmais turnīrs, ko translēja televīzijā.

Astoņus gadus vēlāk tika radīta bumba ar nosaukumu "Tango", kurai pēc autora ieceres vajadzēja attēlot eleganci, dinamiskumu un kaisli. Dizainā tika izmantotas 20 triādes, veidojot 12 apļu iespaidu. Viena no "Tango" priekšrocībām salīdzinājumā ar citām bumbām bija uzlabotā izturība pret klimatiskajiem apstākļiem. Turpmākajos gados čempionātu bumbu dizains radikāli nemainījās, taču mainījās tehnoloģijas un tika izmantoti sintētiski materiāli, kā arī uzlabota ūdensnecaurlaidība, izturība un atsitienu kvalitāte.

Pirmā bumba, kura pilnīgi atvadījās no klasiskā modeļa "Telstar", bija "Teamgeist", ko izmantoja 2006.gada pasaules čempionātā.

Tolaik tā bija pati inovatīvākā bumba pasaulē, izgatavota no 14 iekšēji strukturētiem paneļiem, kas paaugstināja sitiena precizitāti un uzlaboja kontroli.

Bet jau pēc četriem gadiem bumba ar nosaukumu "Jabulani" bija vēl inovatīvāka. Tā sastāvēja jau no astoņiem strukturētiem paneļiem. Bumba bija radīta ideāli apaļa bez ārējām šuvēm, nodrošinot stabilu lidojumu un ideālu kontroli jebkuros laikapstākļos. Bumba tika veidota tā, lai vienmēr būtu ideāli apaļā formā, kas palielina sitienu precizitāti.

Iepriekšējā Pasaules kausa finālturnīrā, kas norisinājās Brazīlijā, izmantoja vēl revolucionārāku bumbu, un tās nosaukums ir "Brazuca". Tai ir revolucionāra sešu paneļu konstrukcija, kas uzsver bumbas simetriju, viengabalainību un efektivitāti. Tehnoloģiskās izmaiņas nodrošinājušas labāku saskari, stabilitāti un aerodinamiku. Bumba ir viegli driblējama un atbilstoši reaģē uz spēlētāja pieskārieniem.

Savukārt 2016. gada Eiropas futbola čempionātam, kurš norisināsies Francijā, oficiālās bumbas nosaukums ir "Beau Jeu", kas tulkojumā no franču valodas nozīmē "skaistā spēle". "Beau Jeu" uzbūvē saglabāta "Brazuca" inovatīvā un plaši daudzinātā apšuvuma tehnoloģija ar sešu identisku paneļu risinājumu, kā arī tā papildināta ar jauniem un inovatīviem uzlabojumiem virsmas struktūrā. Bumbas dizainā iestrādātas Francijas karoga krāsas – zila, balta un sarkana.

Eiropas čempionāts futbolā sāksies nākamgad 10. jūnijā ,un turnīra spēles translēs LTV7. Visās spēlēs mēs redzēsim bumbas "Beau Jeu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Futbols
Sports
Jaunākie
Interesanti