Latviešu basketbola svētki Grieķijā: Vēsturiskā uzvara paver valstsvienībai jaunus apvāršņus

Latvijas basketbola izlase piektdien Krētā izcīnīja graujošu uzvaru pār mājinieci Grieķiju, sagādājot līdzjutējiem lielisku dāvanu Lāčplēša dienā. Uzvara ļāva Latvijai pirmoreiz kvalificēties Pasaules kausa finālturnīram un sniedza pacilājošas emocijas gan mājās palikušajiem atbalstītājiem, gan vairāk nekā simtam Latvijas līdzjutēju, kuri arēnā centās neatpalikt no skaļajiem grieķu faniem un radīja vēsturiskajam panākumam pienācīgu svētku noskaņu.

Piecu tūkstošu sēdvietu ietilpīgā Heraklionas arēna spēles vakarā bija izpārdota, jo ar grupas līdervienību Latviju tikās mājiniece Grieķija, kas ir divkārtēja Eiropas čempione.

Latvijas izlasei uzvara Grieķijā paver ceļu uz Pasaules kausa finālturnīru
00:00 / 03:33
Lejuplādēt

Mačā rezultatīvākais Latvijas izlases spēlētājs Jānis Strēlnieks gan neuzskata, ka komanda nospēlēja labāko spēli, jo pretinieki tika pie daudz brīviem metieniem. Tikt pie uzvaras palīdzēja arī pretinieku problēmas.

"Varbūt viņiem [grieķiem] pietrūka nedaudz kvalitātes spēlētājos, lai iemestu, un spēle varēja pavērsties pilnīgi citādi," teica Strēlnieks. "Esmu spēlējis Grieķijā, zinu, kāda ir grieķu mentalitāte. Viņi var mest garām, bet viņiem ir spējas spēles beigās arī iemest. Šoreiz neviens viņiem īsti neatradās spēlētājs, kurš to var izdarīt, tāpēc varbūt mums nedaudz paveicās, jo bija daudz kļūdiņu [grieķu] aizsardzībā."

Strēlnieks mačā izcēlās ar 19 punktiem, trāpot četrus no pieciem trīs punktu metieniem. Tāpat lielisku maču aizvadīja bez kluba esošais Jānis Timma, kurš izlasē nebija spēlējis pusotru gadu - viņa kontā 17 punkti. Savukārt vēl 15 punktus pievienoja komandas kapteinis Dairis Bertāns.

Visu trīs pieredzējušo spēlētāju sniegumu pēcspēles preses konferencē izcēla galvenais treneris Luka Banki, kurš atzina, ka komanda izdarīja ko tādu, kas vienmēr paliks Latvijas fanu atmiņās.

Strēlnieks uzsvēra, ka Banki vienmēr prot atrast motivēšanai un emocionālam pacēlumam īstos vārdus, lai arī komanda pat it kā zina, kas jāizdara. Strēlnieks slavēja arī Latvijas līdzjutējus par atbalstu izbraukuma spēlē.

"Milzīgs paldies, mums vienmēr ir palīdzējis sestais spēlētājs [līdzjutēji] jau cik gadus," uzsvēra Strēlnieks. Milzīgs prieks, ka viņi ar mums ir gan priekos, gan bēdās, arī tajos laikos, kad varbūt negāja tik labi, un tagad, kad spēlējam labu basketbolu."

Grieķiem bija vairāki iztrūkumi sastāvā, taču laukuma malā no Eirolīgas spēles iepriekšējā dienā bija ieradies galvenais treneris Dimitris Itudis, kurš ikdienā trenē Stambulas klubu "Fenerbahce". Iniciatīvu spēlē jau pirmajās minūtēs pārņēma Latvijas izlase, kas guva pirmos septiņus punktus. Puslaika pārtraukumā pēc skaista Jāņa Strēlnieka pēdējās sekundes tālmetiena Latvija devās ar astoņu punktu pārsvaru. Izšķiroša gan izvērtās trešā ceturtdaļa, kurā latvieši demonstrēja ļoti augstu metienu precizitāti un pēc tās uz rezultāta tablo bija nodrošinājuši jau +18. Noslēgumā graujoša uzvara ar rezultātu 80:60.

Pēc spēles beigu sirēnas pagāja tikai mazliet vairāk nekā stunda, kad visa Latvijas komanda un tās līdzjutēji jau sēdēja autobusos ceļā uz lidostu.

Vēlajā vakara stundā lidosta tika pieskandināta ar līdzjutēju dziesmām un saucieniem "Mūsu zeme – Latvija".

Atceļā lidmašīnā latviešus ar apsveikumiem par vēsturisko uzvaru sagaidīja ne tikai piloti un apkalpes personāls, bet īpašu apsveikuma runu teica arī Latvijas Basketbola savienības prezidents Raimonds Vējonis, atgādinot Lāčplēša dienas nozīmību un pateicoties valstsvienībai par paveikto.