Sadaļas Sadaļas

Dāvis Bertāns: Iespējas basketbola skolas attīstībai Valmierā nevarēja laist garām

Brāļi Dāvis un Dairis Bertāni savā paaudzē ir starp Latvijas labākajiem basketbolistiem un stabilas vērtības arī valstsvienībā. Dairim šobrīd jāgatavojas sezonai Maskavas apgabala „Khimki” sastāvā, savukārt Dāvis plāno karjeras turpinājumu Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) un laiku pavada dzimtenē, pievēršoties ar spēlēšanu nesaistītām aktivitātēm. Proti, sadarbībā ar Valmieras pašvaldību un basketbola klubu „Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola” izveidota jauna organizācija – Bertānu Valmieras basketbola skola.

Sportisti šādas jaunatnes skolas vai akadēmijas parasti veido pēc aktīvo gaitu noslēguma, taču abi brāļi šobrīd ir karjeras pilnbriedā – Dairim pirms pāris dienām apritēja 31 gads, savukārt Dāvim novembrī būs 28 gadi. Dāvis sarunā ar LSM.lv teica, ka

šobrīd bija pienācis īstais brīdis organizēt ko līdzīgu.

"Bija dzimusi tāda ideja un to sākt agrāk noteikti ir labāk nekā vēlāk. Ir bijuši daudzi piemēri, kaut vai Lietuvā ar [Arvīda] Saboņa skolu, [Šarūna] Marčuļoņa skolu, pēc viņu karjeras beigām tas ir aizgājis zem klubu sistēmas. Tāpēc šī iespēja, ka varam sadarboties ar Valmieras basketbola klubu, ar pašvaldību, to nevarēja laist garām," teica Dāvis Bertāns. "Teikšu godīgi – mums ilgi nevajadzēja sēdēt un domāt.” 

Dairis (pa kreisi) un Dāvis Bertāni

Šis nav pirmais projekts, kurā brāļi Bertāni iesaistās jauno basketbolistu audzināšanā. Pēdējo divu gadu laikā abi organizējuši meistarklases Valmierā, iesaistot vietējos basketbola audzēkņus, kā arī bērnus no citiem valsts reģioniem.

„Bertānu Valmieras basketbola skola” nebūs pilnībā no nulles veidota organizācija – tā taps uz esošās Valmieras bērnu sporta skolas basketbola sekcijas bāzes, proti, basketbols tiks nodalīts no sporta skolas un pilnībā iekļausies jaunajā nodibinājumā.

Plānots, ka topošā skola darbu varētu sākt līdz jaunajam gadam.

Dāvis Bertāns norādīja, ka viņš redz vairākus iespējamos uzlabojumus. „Viena lieta ir fiziskās sagatavotības treneri un fizioterapeiti. Tas nav tikai laukos, arī Rīgā ir tā problēma, ka treneris ir fizioterapeits, ārsts, fiziskās sagatavotības treneris, tēvs, skolotājs un nezin kas vēl. Šādi mēs to sakārtojam, ka katrs ir profesionālis tajā, ko viņš dara,” atzīmēja Dāvis. „Atceros, ka līdz 15 gadu vecumam nemācēju pareizi skriet. To vieglāk ir iemācīt pašā sākumā, no pirmajām dienām, kad trenējies. Tas ir sports un traumas ir daļa no tā, bet ar pareizu attīstību traumu procentu var samazināt,” uzskata jaunākais no brāļiem Bertāniem. 

Dairis (pa kreisi) un Dāvis Bertāni jauno basketbola talantu treniņnometnē Rīgā

Abi brāļi ir šobrīd pazīstamākie Valmieras basketbolisti, lai gan viņi pirmos soļus sportā spēra Rūjienā. Valmieras basketbola sistēma Latvijas klubu basketbolam un arī izlasēm devusi gana daudz meistarīgu spēlētāju. „Sistēma ir laba, bet, ja es būtu apstājies pie „labi”, es diez vai būtu nonācis tur, kur esmu. Vienmēr kaut ko var darīt labāk, tāpēc domāju, ka šādi varam palīdzēt gan Valmieras, gan visas Latvijas basketbola līmenim.”

Lai arī skola nesīs brāļu Bertānu vārdu, abiem joprojām priekšā gana daudz sezonu pašiem savā karjerā.

Dāvis atzīst, ka pēc spēlētāja gaitu beigām diezin vai kļūs par treneri un viņš sevi vairāk saskata citā ampluā.

„Domāju, man nav tās pacietības, lai būtu jaunatnes treneris, bet varu palīdzēt ar savu pieredzi. Vairāk varētu skatīties kluba vadības virzienā, tādā veidā varētu palīdzēt lielākam skaitam jauniešu. Nevis būt trenerim, kur varu strādāt tikai ar kādiem 12 cilvēkiem,” paskaidroja Dāvis.

Lielāko gada daļu abi Bertāni atrodas ārpus Latvijas robežām, Dairim spēlējot Krievijā un citviet Eiropā, savukārt Dāvim karjera uzņēmusi apgriezienus Ziemeļamerikā. Dāvis uzskata, ka moderno tehnoloģiju lietošana ļaus samazināt fizisko distanci un laika joslu radītos šķēršļus, lai abi brāļi varētu iesaistīties darbā.

"Internetā visas lietas var viegli kārtot. Brālim, protams, būs vieglāk laika starpības dēļ," iespējas iesaistīties jaunās skolas darbībā izvērtēja Dāvis. "Šobrīd ir tāda situācija, ka Latvijā būšu līdz decembrim, janvārim, varbūt pat ilgāk, tāpēc man ir vairāk laika nekā tas būtu normālā situācijā.”

Dāvis šobrīd aizvada treniņus piecreiz nedēļā, uzturot sevi formā tepat Latvijā.

Pagaidām plānots, ka novembrī Latvijas izlasei būtu jāaizvada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēles, taču šie mači ir uz lielas jautājuma zīmes. Dāvis gan neplāno palīdzēt izlasei, kamēr nebūs noslēgts jauns līgums ar NBA klubu. Pagaidām par jauno līgumu Bertāns neko jaunu pastāstīt nevarēja un pārrunu detaļās iedziļināties nevēlējās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Basketbols
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt