Latvijas basketbolisti mājās pārbaudes spēļu noslēgumā droši uzvar arī somus. Galvenie notikumi

Latvijas vīriešu basketbola izlase trešdien pēdējā pārbaudes spēlē mājās pirms Pasaules kausa finālturnīra "Arēnā Rīga" ar 94:57 pārliecinoši uzveica Somijas valstsvienību. Latvieši palika nepārspēti visās četrās aizvadītajās pārbaudes spēlēs, stiprinot pārliecību par sevi pirms došanās uz Āziju.

(papildināts ar Latvijas izlases 14 spēlētāju sastāvu spēlēm Āzijā)
Uzvarētājiem 21 punktu guva Rolands Šmits, 15 punktus pievienoja Andrejs Gražulis, kurš izcīnīja arī 10 atlēkušās bumbas, bet Dāvis Bertāns nodrošināja 11 punktus. Somijas izlasē rezultatīvākais ar 11 punktiem bija Eliass Valtonens.

Mājinieki pirmajās četrās minūtēs guva tikai trīs punktus, uzbrūkot ar zemu precizitāti, turpretim somiem trāpīti trīspunktu metieni palīdzēja iegūt 10 punktu pārsvaru (13:3). Latvijas izlasi pamodināja Dāvja Bertāna došanās laukumā uz maiņu, tomēr ceturtdaļas noslēgumā arvien vadībā bija somi (20:16). Pirmajā ceturksnī Latvijas izlase pieļāva piecas kļūdas un divpunktu metienos nesasniedza 40% rādītāju (37,5%).

Ar lielāku jaudu uzbrukumā un efektivitāti aizsardzībā latvieši darbojās pēc pārtraukuma. Artūrs Kurucs pēc bumbas pārtveršanas ātrā triecienā jau izvirzīja mājiniekus vadībā, bet pēc Rolanda Šmita trīspunktnieka laukuma saimnieki panāca sešu punktu pārsvaru (28:22). Efektīgs izdevās uzbrukums puslaika pēdējā minūtē, Marekam Mejerim gūstot grozu metienā no gaisa pēc Kristera Zorika piespēles. Garajā pārtraukumā Latvijas valstsvienība devās ar septiņu punktu pārsvaru (39:32).

Saruna ar Andreju Gražuli

Uzbrucējs Andrejs Gražulis puslaika pārtraukumā intervijā Latvijas Televīzijā uzsvēra, ka otrajā ceturtdaļā komanda labi nospēlēja aizsardzībā un izcīnīja atlēkušās bumbas, kas palīdzēja pārņemt spēles grožus.

Pirmā puslaika epizodes

Enerģija Latvijas izlases spēlē pēc pārtraukuma nebija zudusi un Daira Bertāna gūtais grozs pārsvaru pieaudzēja līdz  divciparu skaitlim (45:34). Pēc uguņojošas sērijas uzbrukumā Dāvis Bertāns ar trīspunktu metienu un nākamajā uzbrukumā trim soda metieniem palielināja pārsvaru jau līdz 23 punktiem (60:37).

Mača pēdējo ceturksni latvieši sāka ar komfortablu 24 punktu vadību (64:40) un turpināja audzēt pārsvaru, kas pārsniedza arī 30 punktu robežu (75:44). Tuvojoties spēles beigām, Latvijas basketbolisti vairāk varēja gādāt par skaistām epizodēm, lai iepriecinātu komandu skaļi atbalstījušos skatītājus.

Dairis Bertāns pateicas skatītājiem

Valstsvienības kapteinis Dairis Bertāns pēc spēles pateicās līdzjutējiem par atbalstu un apsolīja, ka komanda Pasaules kausa finālturnīrā darīs visu, lai Latvija ar saviem basketbolistiem varētu lepoties.

Intervija ar Rolandu Šmitu

Šmits pēc uzvaras intervijā Latvijas Televīzijā atzina, ka slikto spēles sākumu pat ir grūti izskaidrot, taču komanda sapratusi, ka jāsāk cīnīties un vairs nedrīkst tā kļūdīties. Pārliecību par sevi komanda ieguva ar agresīvāku spēli, uzsvēra Šmits. Viņš pastāstīja, ka būs gatavs uzņemties līdera lomu Pasaules kausa finālturnīra spēlēs, ja tāds būs uzstādījums.

Intervija ar Dāvi Bertānu

Savukārt Dāvis Bertāns pastāstīja, ka Latvijas izlase mača sākumā ļāva pretiniekiem samest brīvus trīspunktniekus, bet tas komandu nesatricināja, un spēles turpinājums izdevās daudz labāk. Dāvis priecājās par iespēju spēlēt mājās, bet par savu lomu izlasē Pasaules kausā viņš nav domājis. Dāvis gan rēķinās, ka pretinieki viņam pievērsīs lielu uzmanību, kas varētu palīdzēt izbrīvēt brīvākas rokas komandas biedriem.

Dāvis Bertāns pirmoreiz pārbaudes spēļu ciklā devās laukumā, bet otrs Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) latvietis Kristaps Porziņģis dienu iepriekš pavēstīja, ka savainojuma dēļ uz vietu izlasē dalībai Pasaules kausā nepretendēs.

Latvijas izlasē spēlei nepieteica arī Jāni Timmu, Tomu Leimani un Mārci Šteinbergu. Savukārt Somijas izlases pieteikumā nebija ziemeļvalsts lielākās zvaigznes Lauri Markanena, kurš pēc pārrunām ar izlases vadību nolēma maču Rīgā izlaist, lai uzkrātu spēkus Pasaules kausa finālturnīram.

Vēl divas pārbaudes spēles latviešiem būs aklimatizācijas nometnē Taivānā pret Puertoriko 20. augustā un Lietuvu 22. augustā. Spēlētāju duci Pasaules kausā izlases galvenais treneris Luka Banki nosauks pēdējā brīdī, lai izvairītos no iepriekš neparedzamām situācijām.

Uz spēlēm Āzijā Latvijas izlase dosies bez Šteinberga un Leimaņa,

par Banki teikto vēstīja aģentūra LETA. Tādējādi izlases 14 basketbolisti Taivānā būs Rodions Kurucs, Mareks Mejeris, Dāvis Bertāns, Dairis Bertāns, Anžejs Pasečņiks, Jānis Timma, Rolands Šmits, Artūrs Strautiņš, Klāvs Čavars, Aigars Šķēle, Andrejs Gražulis, Artūrs Kurucs, Artūrs Žagars, Kristers Zoriks.

Līdzšinējās trijās pārbaudes spēlēs Latvijas basketbolisti uzvarēja Zviedrijas izlasi, pieveica gruzīnus un bija pārāki par Dominikānas Republikas valstsvienību

Pasaules kausa finālturnīram gatavojas arī Somijas izlase, kas iepriekš pārbaudes spēlēs uzvarēja Lietuvu un Igauniju, līdz atkārtotā mačā lietuviešiem zaudēja.

Pasaules kausa finālturnīrs no 25. augusta līdz 10. septembrim risināsies Indonēzijā, Japānā un Filipīnās. Latvijas izlase finālturnīru sāks Indonēzijas galvaspilsētā Džakartā, kur pirmajā spēlē 25. augustā mērosies spēkiem ar Libānu. Grupas kārtas turpinājumā 27. augustā būs jāspēlē pret Franciju, bet 29. augustā - pret Kanādu.

Visas Latvijas izlases pārbaudes spēles tiešraidē varēs redzēt LTV7 un LSM.lv.