Rīgā pulcēsies etnomuzikoloģijas autoritātes

No 3. līdz 7. septembrim Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) norisināsies 34. Eiropas seminārs etnomuzikoloģijā (European Seminar in Ethnomusicology, ESEM), kurā piedalīsies etnomuzikoloģijas nozares autoritātes no ASV, Austrijas, Horvātijas, Itālijas, Īrijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Norvēģijas, Polijas, Slovēnijas, Spānijas, Šveices, Ukrainas, Vācijas, Zviedrijas un Latvijas.

ESEM ir starptautisks pētnieku tīkls, ko 1981.gadā Belfāstā nodibināja Džons Blekings (John Blacking). Tas atvērts kolēģiem un studentiem no visas pasaules. ESEM funkcionē arī kā komunikācijas platforma ziņām, pasākumiem, publikācijām u.tml. Patlaban tajā reģistrējušies aptuveni 250 pētnieki no visas pasaules. Katru gadu starptautiskas konferences tiek organizētas kādā no Eiropas pilsētām. Šogad konference notiek Rīgā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Konferences tēma – “Experience and Expectation” (pieredze un gaidītais) izvēlēta, domājot par Latvijas simtgadi. Tās kontekstā diskusija par laika konceptuālo semantiku, kas ir būtiska arī mūzikas un dejas pētniecībā, kļūst īpaši nozīmīga. Cits nozīmīgs konteksts saistās ar Johanu Gotfrīdu Herderu (Johann Gottfried Herder), kurš dzīvoja un strādāja Rīgā no 1764. līdz 1769. gadam. Viņš savulaik rakstīja par to, ka pasaulē nav divu lietu, kam būtu vienāds laika mērs, un ka tādējādi Visumā vienmēr paralēli eksistē vairāki laiki. Minētais uzstādījums ar fokusu uz konceptuālo jēdzienu pāri “pieredze un gaidītais” paver īpašu perspektīvu arī attiecībā uz mūzikas un dejas radīšanas un izpildījuma procesiem.

Īpaša ESEM tradīcija ir “John Blacking lekcija”, ko šajā konferencē lasīs Filips V. Bolmens (Philip V. Bohlman) – viena no spožākajām zvaigznēm pie etnomuzikoloģijas debesīm.

Filips V. Bolmens ir Čikāgas Universitātes profesors, kā arī Hanoveres Mūzikas, teātra un mediju augstskolas goda profesors. Viņa pētniecības lauks aptver plašu izpētes spektru, sākot ar reliģijām un beidzot ar Eiropas, Ziemeļamerikas, Tuvo Austrumu un Dienvidāzijas kultūrām. Starp viņa jaunākajām un nozīmīgākajām publikācijām jāmin “Hanns Eisler – In der Musik ist es anders” (Hentrich & Hentrich), “Jazz Worlds/World Jazz” (University of Chicago Press), “Song Loves the Masses: Herder on Music and Nationalism” (University of California Press), “Wie sängen wir Seinen Gesang auf dem Boden der Fremde” (Lit Verlag), kā arī CD “Jewish Cabaret in Exile and As Dreams Fall Apart” (Cedille Records), kas 2015. gadā tika nominēts "Grammy" balvai.

3. septembrī plkst. 9.30 JVLMA Ērģeļu zālē būs iespējams dzirdēt Bolmena lekciju “Riga Reprise – Resounding song in the ethnomusicological entrepôt”.

Filips V. Bolmens
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti