Pavasara džeza koncertā - Ivo Robiča mūzika

Kinoteātra „Splendid Palace” Lielajā zālē festivāla „Windstream” ietvaros 6. aprīļa vakarā notiks pavasara džeza koncerts “Tribute to Ivo Robič” - komponista dziesmu jaunākās aranžijas skanēs orķestra “Rīga” bigbenda, dziedātāja Daniela Čačijas un trompetista Gerharda Orniga sniegumā.  Koncertu vadīs mūzikas žurnālists Edgars Raginskis.

Koncerts būs veltīts leģendārajam horvātu dziedātājam un komponistam Ivo Robičam. Viņš savulaik bija viena no lielākajām bijušās sociālistiskās Dienvidslāvijas zvaigznēm un viens no tās pirmajiem starptautiski atzītajiem māksliniekiem.

Dāvis Jurka

  „Man gribējās piedāvāt mūziķiem kaut ko jaunu, nespēlētu. Tapa ideju par horvātu mūziku – šajā gadījumā tas ir Ivo Robičs, horvātu Frenks Sinatra. Man liels prieks, ka mums ir arī divi solisti – austriešu izcelsmes trompetists Gerhards Ornigs un horvāts Daniels Čačija, kurš aktīvi muzicē ASV un citur. Viņi ir izcili improvizatori savā jomā, un koncerts solās būt ļoti interesants,” stāsta tā muzikālais vadītājs saksofonists un džezists Dāvis Jurka.

  20. gadsimtā Eiropas popmūzikas vēsturē īpašu vietu ieņēma Dienvidslāvijas mūzika, kas gandrīz pusgadsimtu bagātināja koncertus ar slaveniem māksliniekiem un grupām, kur tika rīkoti festivāli un konkursi. Šobrīd Dienvidslāvijas bijušajā teritorijā ir izveidojušās atsevišķas valstis – Slovēnija, Horvātija, Serbija un citas. Viena no bijušās sociālistiskās Dienvidslāvijas zvaigznēm un viens no tās pirmajiem starptautiski atzītiem māksliniekiem bija tradicionālās popmūzikas dziedātājs un komponists Ivo Robičs (Ivo Robić, 1923 - 2000) no Horvātijas, kurš uz Dienvidslāvijas mūzikas skatuves parādījās 1940. gadu beigās kā Zagrebas Radio orķestra solists. 20. gadsimta 50. gados viņš devās uz ārzemēm un radīja savu pirmo starptautiski atzīto hitu “Morgen”, kas 1959. gadā Amerikā četrpadsmit nedēļas noturējās “Billboard Hot 100”. Šīs dziesmas dēļ Robičs tika dēvēts par Mister Morgen. 60. gados Ivo Robičs sadarbojās ar Bertu Kempfertu, Frediju Kvīnu un Dīnu Martinu, veica ierakstus kompānijā “Polydor Records”, dziedāja vācu valodā. Viņa pazīstamākās dziesmas ir “Stranci u Noći” (Strangers in the Night), "Vraćam se Zagrebe tebi" (Coming Back to You, My Zagreb), "Ta tvoja ruka mala" (That Little Hand of Yours), "Tiho plove moje čežnje" (Silent Sail of My Yearnings), "Samo jednom se ljubi" (True Evergreen) no agrīnā daiļrades perioda, kā arī "Muli-Song", "Mit 17 fängt das Leben erst an", "Ein ganzes Leben lang", "Rot ist der Wein", "Ich zeig' dir den Sonnenschein".

  Ivo Robiča mūzikai jaunu elpu ir devuši aranžējumi džeza stilā, kurus veidojis Pāvels Klimaševskis (Pavel Klimashevsky) un kurus Zagrebas džeza orķestris 2014. gadā ierakstīja albumā “Hgm Plays The Music Of Ivo Robić”, kā solistu piesaistot jauno horvātu dziedātāju Danielu Čačiju, kuru būs iespēja dzirdēt arī koncertā Rīgā.

  Daniels Čačija ir ieguvis maģistra grādu Grācas Mūzikas un Lietišķās mākslas universitātē kā džeza dziedātājs, piedalījies neskaitāmos konkursos, bijis finālists “European Broadcast Jazz Competition 2011” un 2014. gadā ieguvis Horvātijas Mūzikas balvu “Porin”. Divus gadus sadarbojies ar Vācijas Nacionālo džeza orķestri, koncertējis visā pasaulē, šobrīd – ierakstu kompānijas “Mons Records” (Vācija) mākslinieks. Pirms mēneša tika paziņota Daniela Čačijas nominēšana prestižai Vācijas “Echo Jazz 2016” balvai kategorijā “Gada dziedātājs”.

  Austriešu trompetists Gerhards Ornigs, kurš 2015. gadā konkursā “Riga Jazz Stage 2015” ieguva Grand Prix nominācijā “Džeza trompete” un balvu par labāko improvizācijas konkursa koncertu, būs otrs viesmākslinieks, kurš pievienosies orķestra “Rīga” bigbendam koncertā 6. aprīlī.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Mūzika
  Kultūra
  Jaunākie
  Interesanti