Īpašā digitālo ierakstu sērijā izdod Latvijas Radio vēsturiskos ierakstus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas Radio 3 “Klasika” 25 gadu jubilejā nacionālā ierakstu kompānija “Skani” izdod īpašu 25 digitālo albumu sēriju, kurā jaunā kvalitātē apkopoti 25 latviešu komponistu darbi, kas ierakstīti laikā no 1963. līdz pat 2018. gadam. 29. janvārī klajā nāk pirmais no sērijas albumiem – veltīts komponista Pētera Barisona daiļradei, informēja "Skani" pārstāvji.

“Sērijas koncepcijas izveide ir bijis rūpīgs un atbildīgs darbs. To veica Latvijas Radio 3 “Klasika” mūzikas ierakstu producentes Ilze Medne un Māra Šuba, cenšoties atlasīt pašus būtiskākos un nozīmīgākos katra komponista darbus, kas glabājas Latvijas Radio arhīvā, kā arī nepalaižot garām īpaši nozīmīgas vēstures liecības – Pētera Plakida un viņa dzīvesbiedres Maijas Krīgenas latviešu mūzikas ierakstus, Intas un Māra Villerušu ieskaņojumus un visu laiku labāko latviešu tenoru – Jāņa Zābera un Kārļa Zariņa iemūžinātās balsis.

Tie ir patiesi leģendāri ieraksti, kas veido mūsu bagāto mūzikas mantojumu.

Man prieks, ka tagad tie nonāks pie klausītājiem jaunā kvalitātē", skaidroja  “Skani” vadītājs Egīls Šēfers.

Albumu sērijas izdevēji informēja, ka daudzas no šīm fonogrammām līdz šim gulējušas radio arhīvos magnētisko lenšu formātā un tagad tās pieredzējušu skaņu režisoru Normunda Slavas, Vara Kurmiņa un Modra Bērziņa rokām rūpīgi atjaunotas, digitalizētas, attīrītas no trokšņiem un laika gaitā uzkrātiem magnētiskiem bojājumiem.

“Savā ziņā šis projekts ir tāds mazs veiksmes stāsts. Ne tik vien tādēļ, ka pērnā gada nogalē bija pēkšņi pieejams finansējums kultūras nozarei caur īpašām Valsts kultūrkapitāla fonda  mērķprogrammām, bet arī tādēļ, ka radio gaiteņos vēl bija aizķēries viens labas kvalitātes lenšu atskaņotājs, kuru, rūpīgi noregulējot, izdevās šos vēsturiskos arhīva ierakstus digitalizēt un sagatavot mūsdienu standartiem atbilstošā kvalitātē. Mani vēl aizvien nebeidz pārsteigt režisora Jāzepa Kulberga veiktie orķestra ieraksti, kas veikti Latvijas Universitātes Lielajā aulā pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados – kā ar tā laika tehniku viņam izdevies notvert tik fantastisku un siltu orķestra skaņu! Apbrīnojami!” norādīja Šēfers.

Pirmajā albumā, kas veltīts komponista Pētera Barisona daiļradei, dzirdama dzidrā un emocionālā tenora Kārļa Zariņa balss, valdzinošais Māra Villeruša čells un Intas Villerušas īpašais klavieru skārums, Tālivalža Dekšņa ieskaņota klaviersonāte un noslēgumā arī laikmetīgs pianistes Aurēlijas Šimkus veikts ieskaņojums. 

Šim albumam katru piektdienu tuvāko mēnešu laikā sekos komponistu Volfganga Dārziņa, Riharda Dubras, Andra Dzenīša, Maijas Einfeldes, Ērika Ešenvalda, Artūra Grīnupa, Jāņa Ivanova, Alfrēda Kalniņa, Romualda Kalsona, Jura Karlsona, Tālivalža Ķeniņa, Jāņa Ķepīša, Jāņa Mediņa, Jāzepa Mediņa, Selgas Mences, Imanta Mežaraupa, Georga Pelēča, Pētera Plakida, Gundara Pones, Viļņa Šmīdberga, Pētera Vaska, Mārtiņa Viļuma, Marģera Zariņa un Imanta Zemzara mūzikas albumi, informēja “Skani”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti