Simtgades programmas ietvaros atklāj trimdas un emigrācijas laikmetīgās mākslas izstādi Gotlandē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs 4. augustā Gotlandē mākslas galerijā “Körsbärsgården Konsthall” atklās izstādi “Gotlande. Patvērums ar skatu māju virzienā”. Tā ir daļa no Rīgas izstādes “Pārnēsājamās ainavas”, kas no aprīļa līdz jūnijam bija aplūkojama Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā un izvirzīta balvai “Kilograms kultūras 2018”.

Izstāžu cikls “Pārnēsājamās ainavas” apzina Latvijas trimdas un emigrācijas mākslas izpausmes, sākot no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Tas seko Baltijas emigrācijas un trimdas personībām, aplūkojot tās plašākā 20. gs. mākslas norišu, migrācijas un globalizācijas kontekstā, informēja Latvijas Laikmetīgā mākslas centra (LLMC) komunikācijas vadītāja Marta Krivade.

Gotlandei bija ievērojama nozīme Latvijas un Igaunijas vēsturē, kļūstot par patvērumu tūkstošiem bēgļu, kas mazās zvejnieku laivās šķērsoja Baltijas jūru Otrā pasaules kara laikā, bēgot no padomju okupācijas spēkiem. Izstāde “Gotlande. Patvērums ar skatu māju virzienā” izseko Latvijas trimdas mākslinieka Lara Strunkes un Igaunijas trimdas mākslinieka Enno Halleka stāstiem, kā arī strādā ar mūsdienu latviešu un somu laikmetīgajiem māksliniekiem Ingu Melderi un Miko Hincu, kuri veido jaunas interpretācijas par neseno Baltijas jūras reģiona kopīgo vēsturi.

"Ja palūkojas tālākā vēsturē, cilvēku migrācijas plūsmas karu, politisku un ekonomisku pārmaiņu iespaidā ir notikušas nepārtraukti. Trimda, diaspora un migrācija ir arī pasaules kultūrtelpas raksturlielumi, kuru izpausmes noteikušas ne vien izmaiņas pasaules kartē, bet arī veidojušas augsni atšķirīgu mākslas un kultūras norišu attīstībai, veicinot kultūru sajaukšanos, pārklāšanos un jaunu ideju un virzienu rašanos," stāsta izstādes kuratores Solvita Krese un Diāna Popova.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra starptautiskais izstāžu cikls “Pārnēsājamās ainavas” Rīgā, Parīzē, Gotlandē, Ņujorkā un Berlīnē notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, iesaistot plašu Latvijas un starptautiskās mākslas scēnas institūciju, pētnieku, kuratoru un mākslinieku loku.

Zviedrijā izstāde norisinās no š.g. 4. augusta līdz 30. septembrim. “Pārnēsājamo ainavu” izstādi Gotlandē atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, "Baltic Art Center", "Körsbärsgården Konsthall", "Frame Contemporary Art Finland".

LLMC, starptautisku un nacionāla mēroga mākslas notikumu kurators un producents, ir lielākā Latvijas laikmetīgās mākslas institūcija. Kopš 1993. gada tas pēta un veido laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un starptautiski, lai provocētu kritisku refleksiju par mūsdienu sabiedrības jautājumiem. Starp LLMC pazīšanās zīmēm ir vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā SURVIVL KIT, laikmetīgās mākslas izstādes Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Hardija Lediņa gads un Latvijas pārstāvniecība tādos starptautiskos notikumos kā Kochi-Muziris biennāle, Venēcijas mākslas biennāle, Sanpaulu biennāle, "Manifesta", Raumas laikmetīgās mākslas biennāle u.c. LLMC uztur vienīgo Latvijas laikmetīgās mākslas arhīvu.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti