Mūkusalas Mākslas salonā - «Madonnu» kolekcijas izstāde

Mūkusalas Mākslas salonā no 3. aprīļa līdz 18. maijam apskatāma mātes – Dievmātes – sievietes tēlam veltīta kolekcijas izstāde “Madonnas”.

Izstādes apmeklētāji varēs iepazīt plašo madonnu tēmas atspoguļojumu un interpretācijas Latvijas mākslā – sākot no 19. un 20. gs. glezniecības un grafikas un beidzot ar 2011. gadā tapušu Jēkaba Nīmaņa muzikālo skaņdarbu „Uzklausi, māte!”.

Ekspozīcija, kura apmeklētājiem tiek piedāvāta laikā starp Lieldienām un Mātes dienu, ļaus ne vien apbrīnot mātes un bērna ideāltēlu un īpašo attiecību tuvību (Auseklis Baušķenieks, Edvards Grūbe, Zenta Logina, Rita Valnere, Hilda Vīka), bet arī pievērsīs uzmanību šīs tēmas saiknei ar katoļticībā izplatīto Dievmātes Marijas kultu, ļaujot iepazīt arī reliģiska rakstura darbus (1928. gada ikona, Boriss Bērziņš, Biruta Delle, Johans Jūliuss Dērings, Artēmijs Gruzdiņš, Māris Subačs, Voldemārs Irbe), kuri tiešā veidā atsaucas uz baznīcas radītajām ikonogrāfiskajām sistēmām vai Bībeles un apokrifu tekstiem. Turklāt jāatzīmē, ka Mātes dienas un Dievmātes godināšana vienā laikā nav nejaušība, jo tieši maijs Romas Katoļu baznīcas kalendārā ir Svētās Jaunavas Marijas mēnesis – laiks, kad viņai tiek veltītas īpašas lūgsnas un dievkalpojumi.

Vienlaikus izstādē līdzās idealizētajiem madonnu tēliem tiks pretnostatīta Pirmā pasaules kara laikā Latvijas mākslas vēsturē ienākusī sieviete – māte cietēja, kura, zaudējot savus pēcnācējus, tuviniekus un mājas, no ģimenes pavarda sargātājas pārvērtusies par pamestu, rezignētu, skaudru sāpju nomāktu vientuļnieci (Aleksandra Beļcova, Jāzeps Grosvalds, Kārlis Padegs). Savukārt 20. gs. nogales latviešu mākslinieču redzējums atklās, ka mātes statusa iegūšana paģērē arī sievietes uzupurēšanos, fiziskās ciešanas un eksistenciālo skaudrumu (Ieva Caruka-Markēviča, Helēna Heinrihsone, Rasa Jansone, Aija Zariņa).

Izstāde „Madonnas” tapusi sadarbībā ar Latvijas Radio kori, Latvijas Radio 3 Klasika, VSIA „Latvijas Koncerti”.

25. aprīlī izstādes ietvaros notiks arī mākslas zinātnieces Ilzes Jakušas-Kreituses vadīta lekcija „Dievmātes tēls”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt