Sadaļas Sadaļas

Jūrmalas pilsētas muzejā atklās vācu mākslinieces instalāciju un biennāles «Marīna» starpgada izstādi

Jūrmalas pilsētas muzejā 1. jūlijā tiks atklāta vācu mākslinieces Sabīnes Šellhornas instalācija “Pie jūras” un starptautiskās jūras tematikai veltītās biennāles “Marīna” starpgada izstāde, kurā skatāmas Madaras Neikenas gleznas un Janas Šandibinas pasteļi, medijus informē muzejā.

Sabīnes Šellhornas projekts "Pie jūras" ir speciāli radīts eksponēšanai Jūrmalas pilsētas muzeja kamīnzālē. Muzejā skaidro, ka māksliniecei ir raksturīgi veidot projektus ar piesaisti konkrētai vietai, iepriekš veicot pamatīgu izpēti.

Viņas instalācijas un zīmējumi vienmēr tiek pieskaņoti izstādes norises telpai, bieži tiek izmantoti materiāli un iedvesmas no tuvākās apkārtnes.

Lielupes satelītattēls pamudināja Sabīni Šnellhornu veidot lielformāta izgriezuma darbu: upe haptikas (taustes uztveres) zīmējumā atainota kā baltas straumes plūdums, kas pārmaiņus plūst pāri Kamīnzāles apļveida logiem un sienai. Papildinot darbu ar materiālu no Jūrmalas pilsētas, māksliniece izveidojusi plūstošus horizonta skatus. Ar smiltīm, kas ņemtas no Jūrmalas pludmales, telpā novilktas zemes līnijas. Izstādi papildina balta filca izgriezumi “Pagriežami apvāršņi", kas sakārtoti vairākos slāņos.

Sabīne Šelhorna (1962) dzimusi Koburgā, Vācijā. Ieguvusi kvalifikāciju litogrāfijā, tēlotāja mākslā un mediju dizainā. Dzīvo un strādā Brēmenē. Kopš 1991. gada piedalās vietējās un starptautiskās izstādēs, tostarp Rīgā, saņēmusi vairākas nozīmīgas balvas mākslā un dizainā.

Madara Neikena. Bez nosaukuma. 2020.

Biennāles “Marīna” starpgada izstādi muzejā iezīmē divas iepriekšējo gadu starptautisko glezniecības konkursizstāžu laureātes – gleznotājas Madara Neikena un Jana Šandibina.

Madara Neikena par savu izstādi stāsta: “Debesu plašums ir neizmērojams. Kosmiska panorāma skatījumā no zemes. Bet debess jums, ko cilvēka acs redz, ir tikai daļa no varenā Visuma. Debesu nozīme mitoloģijā un folklorā cilvēkam vienmēr ir bijusi svarīga. Tām ir būtiska loma arī mūsdienu dzīves ziņā.

Tāpat kā cilvēkam, arī debesīm ir raksturs.

Šobrīd mani interesē tā rakstura šķautne, kas ir mierpilna, klusa un maiga, gandrīz nenotverama. It sevišķi tie brīži, kad dienas ritumā pirmie un pēdējie saules stari sastop atmosfēras slāņus. Katrā gada nogrieznī ir citādi. Varu vērot, vērot un pētīt bezgalīgi... Šī jau ir trešā solo izstāde no gaisa darbu sērijas ar debess jumu. It kā gleznotu vienu un to pašu, bet noliekot blakus – ir citāds.”

Madara Neikena (1988) beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu. Nozīmīgākās personālizstādes bijušas galerijā “Māksla XO” (2016), Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā (2018) un galerijā “Daugava” (2018). Kopš 2010. gada piedalās izstādēs, plenēros un rezidentūrās Latvijā un ārzemēs. Madara Neikena ir starptautiskās glezniecības konkursizstādes “Marīna 2017” laureāte. Viņas glezniecībā par galveno žanru uzskatāma ainava, sevišķi – piejūras ainava.

Jana Šandibina. Piezīmes. Krastmala. 2020.

Janas Šandibinas izstāde “Piezīmes” Jūrmalas pilsētas muzejā ir mākslinieces pirmā  personālizstāde. Izstādē skatāmās darbu sērijas iespaidi radušies studiju braucienā uz Grieķijas ziemeļu pilsētu Salonikiem. “Piezīmes” ir stāsts par ceļotāju, kas nokļuvis pilnīgi svešā vidē un gluži kā jaunu zemju atklājējs pēta un fiksē sev vēl iepriekš neatklātu pasauli, gaismas un formas savienojumus, piešķirot lielu nozīmi kopējai atmosfērai, krāsu paletei. Izstāde nesniedz fotoreālistisku atskaiti par dienvidu ainavām, tā vairāk stāsta par redzēto un piedzīvoto caur mākslinieka emocijām un pieredzi, piešķirot tam citu kvalitāti. Atrašanās dabā un tās vērošana iedarbojas uz autori kā īpatnēja iekšējās informācijas pārlādēšanas sistēma, kas paver iespēju gan saskatīt apkārt esošajā jaunus elementus, gan pārvērtēt pašai sevi, savas prioritātes.

Darbu sērijā skatāmas gan ainavas, gan dažādi attiecīgai videi raksturīgi dabas elementi, kas, veidojot vienu harmonisku veselumu, papildina viens otru.

Dabas elementu un noskaņu tvērumi, kas attēloti uz lielformāta audekliem, ir gluži kā piezīmju lapas, kas tik tikko izņemtas no mākslinieka skiču bloka.

Muzejā atzīmē, ka šajās piezīmēs skatītājam ir iespēja redzēt ne tikai gatavo darba rezultātu, bet arī nedaudz ielūkoties tā tapšanas procesā.

Jana Šandibina (1987) absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu un Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultāti, turpinājusi savu izglītību Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības apakšnozarē. Vienu studiju semestri pavadījusi Grieķijā, Salonikos, Aristoteļa Universitātes Vizuālās mākslas nodaļā. Pēdējo gadu laikā piedalījusies dažādās grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Grieķijā. 2018. gadā Jana kļuvusi par vienu no laureātēm ''Latvijas loto'' rīkotajā konkursizstādē ”Jaunie talanti Latvijas simtgadei”, bet 2019. gadā par laureāti mākslas studentu kategorijā  Jūrmalas pilsētas muzeja rīkotajā biennāles “Marīna 2019” glezniecības konkursizstādē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt