Sadaļas Sadaļas

Četru valstu kopdarbs gaismas krāsu izpētē: utopiskās abstrakcijas Rotko centrā

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā ir sākusies jaunā izstāžu sezona, kurā spilgtām krāsām un dažādiem medijiem mākslinieki nododas gaismas krāsas izpētei, informēja centra pārstāvji.

Izstāde “Gaismas krāsa: Utopiskās abstrakcijas” Rotko centrā ataino piecu mākslinieku veikumu gaismas krāsas izpētē. Kā skaidroja izstādes rīkotāji, neatkarīgi no izmantotā medija – vai nu tā būtu glezniecība, zīmējums, fotogrāfija, video, instalācija vai skulptūra – mākslas darbos novērojamie gaismas efekti, materiāli, krāsas piesātinājums un tonis, kā arī aplūkojamā tēma, mākslinieka iedvesmas avoti, pārstāvētais reģions un tā klimatiskie apstākļi neizbēgami iespaido skatītājam piedāvāto abstrakto tēlu risinājumu. Projektā pārstāvētos māksliniekus vieno uzticība abstrakcijai, ar ko tiek saprasta tīra krāsa un forma.

Izstāde “Gaismas krāsa: Utopiskās abstrakcijas” Rotko centrā.

Kā raksta izstādes kuratores Daiena Bīla (ASV) un Barbara Bodāra (Francija): “Covid-19 pandēmija bija uz laiku apturējusi gan cilvēku, gan izstāžu ceļojumus, tāpēc tas, ka šie darbi nu ir skatāmi Rotko centrā, ir pamatots iemesls aplaudēt ekspozīcijā pārstāvēto mākslinieku un mūsu sadarbības partneru apņēmībai un profesionālismam. Utopiskais sapnis izveidot šo izstādi beidzot ir piepildījies. Gaismas stariem ceļojot ap zemeslodi, gaismas viļņu garums mainās, taču frekvence paliek nemainīga. Izstāde iemieso šīs gaismas īpašības un saved mūs kopā, lai mēs varētu novērtēt mākslas jaudu.”

Izstādē iekļautie mūsdienu mākslinieki piedāvā skatītājam savas “dziļi personīgās un drosmīgās interpretācijas par krāsas jēdzienu,” skaidrots izstādes aprakstā: “Džūlija Volfa (Vašingtona, Kolumbijas apgabals, ASV) savā glezniecībā, iespiedgrafikā, zīmējumos un tēlnieciskos objektos nododas krāsas un formas, dabas dailes un bojāejas izpētei. Go Segava (Parīzes reģions, Francija) sāk ar gleznojumu uz divdimensiju virsmas un tad pāriet pie trīsdimensiju objekta, kas uzbur iluzoru priekšstatu par telpisku levitējošu skulptūru. Paskāls Fankonī (Izēsa, Francija) kopš 21. gadsimta pirmās desmitgades savās gleznās, zīmējumos, instalācijās un objektos izmanto četras pamatkrāsas ar augstu piesātinājuma pakāpi. Antons Ginzburgs (Ņujorka, ASV) caur mūziku, video un gaismu runā par dabu un tehnoloģijām, caurvijot īstenības mirkļus ar krāsu laukumu abstrakcijām. Īvs Ullenss (Brisele, Beļģija) pauž emocijas un nododas spontānu jūtu izpētei caur abstraktām fotogrāfijām, instalācijām, skulptūrām un dizaina objektiem.”

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs ir sākumpunkts izstādes ceļojumam apkārt zemeslodei. Ekspozīcija Daugavpilī skatāma līdz 22. augustam, kad tā turpinās ceļu uz izstāžu zālēm Francijā un nākamgad – arī ASV.

Izstādes veidotāji ir “Galerie Blue Square” (ASV), “L’Association Art”, “Architecture & Territoire” (AAT) (Francija), Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs (Latvija)

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt