Kultūras rondo

Grāmata "Mūsējās" radījusi viedokļu sadursmi par varoņu izvēli

Kultūras rondo

Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma filmas varēs skatīties internetā

Bijušajā tekstilrūpnīcā "Boļševička" būs skatāma jaunākās paaudzes mākslinieku izstāde

Bijušajā tekstilrūpnīcā «Boļševička» atklās jaunākās mākslinieku paaudzes grupas izstādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No 28. augusta līdz 9. oktobrim bijušajā tekstilrūpnīcā “Boļševička'' norisināsies jaunākās mākslinieku paaudzes grupas izstāde “Sintēze. Īstenības pētīšana caur kustību, attīstību un pretrunām”, kurā septiņi mākslinieki ar speciāli šai izstādei radītu darbu starpniecību risina jautājumus par totalitātes un totalitārisma ideju iespējamību mūsdienu kultūrā, informēja organizatori.

Izstādes “Sintēze. Īstenības pētīšana caur kustību, attīstību un pretrunām” kuratore Auguste Petre aicinājusi tajā piedalīties 20. gadsimta 90. gados Latvijā dzimušos māksliniekus Ainu Bikši, Krišjāni Elviku, Annemariju Gulbi, Madaru Kvēpu, Miķeli Mūrnieku, Alisi Sondori un Jāni Šneideru un mēģināt atgriezties pie mūsdienu vizuālajā mākslā mazāk pētītiem politiskajiem jēdzieniem – totalitārisms un totalitāte.

Izstādes rīkotāji skaidro, ka latīņu valodas vārds “totus” jeb “totalis” laika gaitā mainījies, pamatā saglabājot ideju par totalitāti kā visaptverošu lielumu, kopību, pilnību.

Izstādes koncepcija balstīta totalitātes jēdziena vēsturiskajā izpētē, īpašu uzmanību pievēršot Georga Vilhelma Frīdriha Hēgeļa dialektiskās filozofijas skatījumam.

“Jaunākā mākslinieku paaudze ir pirmā, kas dzimusi pēc Padomju Savienības sabrukuma, un tas ir liels izaicinājums jaunajiem autoriem - apskatīt šos jēdzienus attālināti, ņemot vērā līdz šim pastāvošos uzskatus par to nozīmi,” norāda organizatori.

Kuratore, veidojot šo izstādi, ir domājusi par 20. gadsimta 90. gados izveidojušos īpašo stāvokli, kas emocionāli, mentāli un saimnieciski ietekmējis postpadomisko Latviju. Kuratore izstādes dalībniekiem uzdod jautājumu “Kā totalitāte idejiski realizējas 21. gadsimtā?”, lūdzot māksliniekus atspoguļot savu izpratni par iepriekš minētajiem terminiem, pieļaujot to, ka mākslinieciskās refleksijas var būt atšķirīgas.

Izstādes nosaukums, līdzīgi kā pati tēma, spēlējas ar atšķirībām nozīmju uztvērumos. Organizatori skaidro - mūslaiku valodā pieņemts, ka vārds “sintēze” paskaidro visdažādākās lietas, taču kā ideja tas ir cieši saistīts ar hēgelisko dialektiku, kur tiek izmantots par skaidrojošo metodi tēzes un antitēzes pretrunu atrisināšanai.

Šajā gadījumā kuratores izvirzītais jautājums uztverams kā tēze, savukārt mākslinieku atbildes uz to – antitēze. Pati sintēze izstādē kļūst pilnvērtīga tikai saskarsmē ar skatītāju.

Izstādē piedalās: Aina Bikše, Krišjānis Elviks, Annemarija Gulbe, Madara Kvēpa, Miķelis Mūrnieks, Alise Sondore, Jānis Šneiders.

Izstādes kuratore: Auguste Petre, producente: Lāsma Goba. Izstādes scenogrāfija: Roberta Fišere, vizuālā identitāte: Ivita Brūdere.

Izstāde tiek organizēta sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju. Atbalstītāji: Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Rietumu banka, Valsts kultūrkapitāla fonds, LG.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti