Pasniegs Latvijas Literatūras gada balvas

24.aprīlī plkst. 18 Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā Rīgā notiks Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) pasniegšanas pasākums, kurā tiks paziņoti un apbalvoti laureāti katrā no piecām nominācijām.

LALIGABA pasniegšanas ceremonijā tiks sveikta arī speciālbalvas ieguvēja literatūrzinātnē Eva Eglāja-Kristsone un godināts mūža balvas ieguvējs - dzejnieks Leons Briedis par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā - dzejā un atdzejā, kā arī par nozīmīgo devumu intelektuālās domas attīstībā Latvijā.

Šā gada pasākuma vadmotīvs ir notikušās un nenotikušās revolūcijas Latvijā, dodot iespēju godināt rakstniekus kā šo revolūciju hronistus un aicinot Latvijas rakstniekus un lasītājus vienoties kopīgā sauklī "Par brīvību, brālību, literatūru!".

Balvas pasniegšanas pasākumu šogad veido dzejniece un dramaturģe Inga Gaile, režisore Elīna Marta Martinsone un scenogrāfe Ieva Kauliņa. Pasākumu vadīs žurnālists Kārlis Streips, kā arī publicistes Anete Konste un Elīna Kolāte. Pasākumā spēlēs mūzikas grupa "Zāle".

Pasākuma tiešraide būs skatāma sabiedrisko mediju portālā "Lsm.lv", savukārt raidījuma kopsavilkums būs skatāms Latvijas Televīzijas pirmajā kanālā 1.maijā plkst. 18.45.

Par labākajiem Latvijā 2014.gadā izdotajiem literārajiem darbiem dzejā, prozā, bērnu literatūrā, kā arī tulkojumu un debijas kategorijā pretendē:

Labākais dzejas darbs:

Dmitrijs Sumarokovs "Café Europe", "Orbīta";
Inese Zandere "Putna miegā", "Neputns";
Ieva Rupenheite "nepāriet", "Neputns";
Uldis Bērziņš "Izšūpojušies. Bibliotēka ostmalā", "Neputns".

Labākais prozas darbs:

Arno Jundze "Putekļi smilšu pulkstenī", "Zvaigzne ABC";
Inga Ābele "Klūgu mūks", "Dienas grāmata";
Osvalds Zebris "Gaiļu kalna ēnā", "Dienas grāmata";
Pauls Bankovskis "18", "Dienas grāmata".

Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem:

Ieva Melgalve "Bulta, Zvaigzne un Laī", "Zvaigzne ABC";
Māris Rungulis "Lapsu kalniņa mīklas", "Liels un mazs";
Inga Gaile "Vai otrā grupa mani dzird?", "Liels un mazs";
Ieva Samauska "Oliņš Boliņš sēž uz soliņa", "Zvaigzne ABC".

Labākais ārvalstu literatūras tulkojums latviešu valodā:

Daces Meieres tulkojums - Kurcio Malaparte "Nolādētie toskānieši", "Neputns";
Mairas Asares tulkojums - Ļena Eltanga "Akmens kļavas", "Jāņa Rozes apgāds";
Daces Deniņas tulkojums - Gunsteins Bake "Moda un Oda. Romāns par satiksmi", "Mansards";
Jāņa Krastiņa tulkojums - Josefs Škvoreckis "Cilvēka dvēseles inženiera stāsts", "Mansards".

Spilgtākā debija literatūrā:

Ilze Sperga "Dzeiveiba", "Cymuss";
Daina Tabūna "Pirmā reize", "Mansards";
Katrīna Rudzīte "Saulesizplūdums", "Literatūras kombains".

"Jebkura grāmata dzīvo noteiktu laiku. Labai grāmatai ir vajadzīgs ne tikai autora vai tulkotāja darbs, izdevēja nauda un abu kopējais talants, bet arī laiks. Laba grāmata dzīvo un piepildās noteiktā laikā. Grāmatas, kas šobrīd ir nosauktas un nominētas Latvijas Literatūras gada balvai par 2014.gadu, ir grāmatas, kas ir pamanītas, novērtētas un izvirzītas šobrīd. Tas nenozīmē, ka kāda no grāmatām nevarētu tikt novērtēta, pamanīta un piedzīvota arī pēc kāda laika," par nominantiem saka žūrijas priekšsēdētājs Ilmārs Šlāpins, atklājot - izvēle ir bijusi ļoti grūta un neesot trūcis arī strīdu.

LALIGABA žūrijas priekšsēdētājs Ilmārs Šlāpins: Izvēle bija ļoti grūta

  Ekspertu komisija speciālbalvu par ieguldījumu literatūrzinātnē piešķīrusi Evai Eglājai-Kristsonei par pētījumu "Dzelzsgriezēji. Latvijas un Rietumu trimdas rakstnieku kontakti", ko izdevis Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts un kas veltīts latviešu literātu kontaktiem abpus dzelzs priekškara 20.gadsimta politisko kolīziju kontekstā.

  Latvijas Literatūras centrs pasniegs arī speciālbalvu par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūras tulkošanā un popularizēšanā ārvalstīs.

  Balvas ieguvēji katrā nominācijā tiks noteikti ekspertu komisijas balsojumā un saņems naudas balvu, kā arī balvas simbolisko veidolu - LALIGABA lampu, ko veidojusi dizaina studija "Mājo", iemiesojot ideju par grāmatu kā gaismas simbolu. Balvas pasniegšanas pasākumā tiks pasniegtas arī virkne LALIGABA atbalstītāju balvu.

  Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijā strādāja literatūrkritiķis un rakstnieks Guntis Berelis, dzejnieks, Latvijas Rakstnieku savienības literārais konsultants Aivars Eipurs, dzejnieks, tulkotājs un žurnāla "Latvju Teksti" redaktors Guntars Godiņš, publicists, portāla "Satori.lv" redaktors Ilmārs Šlāpins, dzejniece, literatūrzinātniece un literatūras skolotāja Iveta Ratinīka, rakstniece Dace Rukšāne-Ščipčinska, grāmatu dizainere Rūta Briede, dzejnieks Artis Ostups, literatūrzinātniece un literatūras skolotāja Lita Silova.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Literatūra
  Kultūra
  Jaunākie
  Interesanti