Sadaļas Sadaļas

Klajā nākusi grāmata par tautastērpa darināšanu, komplektēšanu un valkāšanu

3. augustā ceļu pie lasītājiem sāks etnogrāfes, Dr. hist. Aijas Jansones pētījumu apkopojums “Tautastērpa komplektēšanas pamati”, informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji, norādot, ka izdevums ir metodisks materiāls latviešu tautastērpa darinātājiem un nēsātājiem.

Aija Jansone, grāmatas autore, skaidroja: “Jaunākie pētījumi par apģērba attīstību dažādos Latvijas kultūrvēsturiskajos apgabalos uzrāda atšķirīgu ainu, nekā to redzam 20. gadsimta 1. puses etnogrāfiska satura izdevumos, kuros galvenokārt akcentēta tautas apģērba izplatība konkrētā vietā, apejot ziņas par laiku un vēsturiskiem apstākļiem, kad konkrētais apģērbs tika valkāts. Lai novērstu šo vairāk nekā pirms 100 gadiem ieviesto pieeju, radās nepieciešamība uzrakstīt izdevumu “Tautastērpa komplektēšanas pamati”, kurā parādīta tautas apģērba attīstība laikā. Ceru, ka jaunais izdevums rosinās Latvijas sabiedrību daudz zinošāk darināt, komplektēt un valkāt tautastērpu, kas ir nozīmīgs mūsu tautas nacionālās identitātes simbols.”

Grāmatas 136 lapaspusēs apkopotais materiāls balstās uz autores pētījumiem par tautas ģērbšanās kārtības maiņu Latvijas teritorijā, izdevumā sniegti ieteikumi gan sieviešu, gan vīru, gan bērnu tērpu komplektēšanai. Nacionālā kultūras centrā atzīmēja, ka “Tautastērpa komplektēšanas pamati” ir noderīgs izziņas avots ikkatram tautastērpa darinātājam un nēsātājam – folkloras kopu dalībniekiem, tautas deju kolektīvu dejotājiem, koristiem, koklētājiem un tautas lietišķās mākslas studiju meistariem.

Ilustrācijai izmantoti lietiskie un rakstītie avoti, publicētas aizvadīto gadu veiksmīgākās tautas apģērbu rekonstrukcijas, kā arī XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Tautas tērpu skatē godalgotie tērpi.

Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena uzsvēra: ”Metodiskais materiāls “Tautastērpa komplektēšanas pamati” ir ceļvedis latviešu tautastērpa komplektēšanā, lai ikviens interesents varētu iegūt pirmo priekšstatu par latviešu apģērbu un to, kā tas mainās cauri laikiem. Tā ir rokasgrāmata tērpa izvēlē gan individuālā tērpa darinātājam, gan korim vai deju kolektīva dalībniekam. Domājot par 2023. gada Dziesmu un Deju svētkiem, aktuāls kļūst jautājums – kā tērpties, ko vilkt mugurā – to palīdzēs risināt šis izdevums.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt