Izstādē «Dzimtas grāmata» apskatāmas 12 Latvijas ģimeņu literārā relikvijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) no 9. janvāra apmeklētājiem būs atvērta izstāde “Dzimtas grāmata”, kurā atspoguļotas 12 Latvijas ģimeņu literārās relikvijas. To vidū atrodami dzimtas pētījumi, nošu grāmata, bērnības atmiņu pieraksti, Latvijas vēsturē zīmīgu cilvēku atmiņas un citas vērtīgas laika liecības, medijus informē organizatori.

Ceļojošā izstāde ir daļa no lasīšanas veicināšanas projekta “Bibliotēka” un turpmākajos mēnešos būs apskatāma arī Liepājas latviešu biedrības namā un Latgales vēstniecībā “Gors”.

Izstāde veidota ar mērķi rosināt diskusiju par ģimenisko vērtību saglabāšanu Latvijā un apmeklētājiem sniedz iespēju iepazīties ar divpadsmit grāmatām, kas atklāj emocionālus Latvijas dzimtu stāstus un savieno paaudzes cauri laikiem.

Darbs pie izstādes veidošanas ildzis vairāk nekā pusgadu. Pēc tam, kad konkursa kārtībā izvēlēti izstādes dalībnieki – dzimtas no visas Latvijas – projekta komanda strādājusi pie katras ģimenes stāsta ietērpšanas mūsdienīgi estētiskā formā. Par katru dzimtu tapis video stāsts, kuru būs iespējams noskatīties, noskenējot QR kodu uz ekspozīcijas stendiem. Savukārt, sadarbībā ar mākslinieci Tatjanu Raičiņecu ir rūpīgi pārdomāts kā dzimtas un  grāmatas stāstus pasniegt apmeklētājiem, lai nodotu to vērtību arī vizuāli.

Izstādē apskatāmas gan grāmatas, kuras izdotas salīdzinoši nesen, gan tādas, kas glabā informāciju par līdz pat 400 gadiem senu dzimtas vēsturi.

Izstādē apskatāmi arī darbi, ko radījušas Latvijas vēsturē nozīmīgas personas, piemēram, pirmais Saeimas priekšsēdētājs Fridrihs Vesmanis un pirmais latviešu kartogrāfs Matīss Siliņš.

“Esam ārkārtīgi priecīgi, ka Latvijā ir tik daudz spēcīgu un stāstiem bagātu ģimeņu, kurām svarīgi ne tikai saglabāt savas ģimeniskās vērtības, bet arī no paaudzes paaudzē nodot tiem nozīmīgās grāmatas. Lasīšanas vecināšanas projekts “Bibliotēka” ir ilggadēja latviešu literatūras mecenāta “Baltic International Bank” iniciatīva. Ar to aicinām ikvienu lasītāju dalīties savos personīgajos stāstos par literatūras vērtību, par grāmatu ietekmi personības izaugsmē, kā arī par lasīšanas emocionālo un profesionālo vērtību. Tādēļ pateicamies dzimtām par viņu atsaucību un drosmi dalīties ar saviem dārgumiem šī vērtīgā projekta ietvaros. Šogad sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju plānojam izdot arī unikālu grāmatu “Dzimtu ģerboņi mūsdienu Latvijā”, kurā piedalīsies arī vairāki izstādes “Dzimtas grāmata” pārstāvji,” stāsta projekta “Bibliotēka” vadītāja Laima Zēmele.

Vasaras vidū lasīšanas veicināšanas projekts “Bibliotēka” aicināja ģimenes un dzimtas visā Latvijā iesaistīties izstādes “Dzimtas grāmata” veidošanā, iesūtot savu stāstu un aprakstu par grāmatu, kas ģimenei ir īpaši nozīmīga.

Žūrijas komisija izskatīja visus iesūtītos pieteikumus un izvēlējās izstādes stāstus no Ansviesuļu–Egļu dzimtas, Bīriņu dzimtas, Dobeļu dzimtas, Garozu dzimtas, Kansku dzimtas, Ketneru dzimtas, Kozuļu dzimtas, Mālmaņu dzimtas, Pošivu dzimtas, Rudoviču dzimtas, Siliņu dzimtas, Vesmaņu dzimtas.

Izstāde līdz 2020. gada 2. februārim būs apskatāma LNB, no 6. februāra līdz 1. martam Liepājas latviešu biedrības namā, savukārt no 5. marta līdz 5. aprīlim – Latgales vēstniecībā “Gors”.

Lasīšanas veicināšanas projekts “Bibliotēka” aicina atklāt sabiedrībai stāstus par literatūras nozīmi cilvēku dzīvēs, stāstus par personīgajām bibliotēkām, to saturu, kā arī emocionālo un profesionālo vērtību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti