Dienas ziņas

Invazīvais augs – krokainā roze

Dienas ziņas

Muzejam uzdāvina 1938. gada koru karos izcīnītu kausu

Pirmā Vietvārdu diena Latgalē

Vietvārdu diena Galēnu pagastā vainagojas ar jauniem ievāktiem vietu nosaukumiem

Latgalē aizvadīta pirmā Vietvārdu diena, kas valodniekus, pētniekus un citus interesentus pulcēja Preiļu novada Galēnos. Tās norise vainagojusies ar papildu ievāktiem vietvārdiem. Tie tiks reģistrēti datu bāzē un būs kā šajā pusē atrodamo ciemu, pļavu, upju un daudzu citu ģeogrāfisko vietu nosaukumu vēsturiskās liecības.

Galēnu pamatskola par pirmās Vietvārdu dienas Latgalē norisi nav izvēlēta nejauši. Pagājušajā mācību gadā šīs skolas skolēni savāca bagātīgu vietvārdu materiālu, aptaujājot vietējos pagasta iedzīvotājus.

Līdz šim Vietvārdu dienas jau aizvadītas arī Valkas, Jēkabpils un Brocēnu novadā. Pēc tā secināts, ka tieši Latgalē ir visvairāk tā dēvēto balto pagastu, kur vietvārdi pētīti maz un kur novadpētniekiem būtu jāpieliek īpašas pūles šaipus raksturīgo vietvārdu apkopošanā.

Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūta direktore, vadošā pētniece Sanda Rapa norādīja: "Latgale ir īpaši pētāms novads, jo tur vajag speciālistu, tur vajag izlokšņu zinātāju. Vietvārdi Latgalē ir sarežģīti. Vietvārdu liktenis ir sarežģīts, tā būtu pareizāk teikt, jo padomju laikos latgaliskie vietvārdi tika skausti, tie tika pārlauzīti latviešu valodā, un tad jau zūd vietvārdu funkcija."

Vietvārdu diena Galēnu pagastā

Pēc tikšanās ar skolēniem Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūta pētnieki devās arī nelielā ekspedīcijā, kuras laikā dalīties ar savām vietvārdu zināšanām un stāstiem, kuri tos apvij, bija atsaukušies vairāk nekā desmit Galēnu pagasta iedzīvotāji.

Latvijas Universitāte Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Skolotāju izglītības nodaļas profesore Anna Vulāne stāstīja: "Ir ļoti svarīgi kartē atzīmēt un svarīgi to vietu parādīt pēc iespējas precīzāk. Tad mēs varam kartografēt jau. Tagad daudzās vietās pārsauc vietas un vecos vārdus aizstāj ar jauniem. Nu, to nevajadzētu darīt, jo mēs pazaudējam vēsturi. Te mums ir tas nostāsts, leģenda par Svēto grāvi, kāpēc tā sauc – par Svēto grāvi. Jo baznīckungs brauca un iegāzās grāvī. Vai tā bija? Nu bet tāds stāsts ir, iespējams, ka tā bija."

Tāpat kā citviet apkopotie, arī Galēnu pagastā ievāktie vietvārdi tiks reģistrēti Tautas vietvārdu datubāzē, kas ir publiski pieejama ikvienam interneta lietotājam.

Vietvārdu diena Galēnu pagastā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti