Vieta, kur runāt par vardarbības pieredzi. Tapusi digitāla platforma «Lietisko pierādījumu muzejs»

Darbu sākusi jauna digitāla platforma un kolekcija “Lietisko pierādījumu muzejs”, kuras uzmanības centrā ir sieviešu pieredze vardarbīgās attiecībās ģimenē un mājās, informēja projekta pārstāvji.

Digitālā platforma veidota kā turpinājums izstādei, kura notika 2020. gada septembrī starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus”. Digitālajā platformā var iepazīties ar muzeja kolekciju, ko veido ikdienišķi priekšmeti – vardarbības ģimenē liecinieki, kurus īpaši muzejam iesūtījušas sievietes no dažādām Latvijas vietām. “Tās ir lietas, kuras nevienā tiesā vai policijā nepieņemtu kā ticamus pierādījumus, bet te tās atklāj skaudru sāpju pilnus stāstus,” uzsvēra projekta pārstāvji.

Projekta autores Jana Jacuka un Laura Stašāne turpina papildināt kolekciju un aicina tās veidošanā iesaistīties ikvienu vardarbībā cietušu sievieti, iesūtot savu priekšmetu kopā ar stāstu, ko var anonīmi izdarīt platformā.

“Vardarbība ģimenē nav tikai cietušo problēma, tā skar visu sabiedrību. Mazākais, ko mēs varam darīt, ir radīt drošu vietu, kur par šo pieredzi runāt un salauzt baiļu un kauna uzspiesto klusumu. Sabiedrība nepiedāvā pārāk daudz šādu vietu un iespēju runāt, tomēr tieši māksla ir viena no šādām vietām, jo tā spēj atdot cilvēkam pašcieņu un sajūtu, ka neesi viena. Savukārt pārējiem tā ir vieta, kur uzzināt un saprast vairāk par to, kas notiek,” komentēja muzeja autores.

Projekta īstenotāji, citējot Eiropas Savienības (ES) Pamattiesību aģentūras pētījumu “Vardarbība pret sievietēm: ES mēroga apsekojums”, norādīja, ka Latvijā katra trešā sieviete savas dzīves laikā ir pieredzējusi emocionālu, fizisku, seksuālu vai ekonomisku vardarbību ģimenē, taču tikai 17% gadījumu nonāk policijā, bet par 83% netiek ziņots nekur.

“Mēs vēlamies pateikt, ka runāt par vardarbības pieredzi ir normāli, – šādu sieviešu ir daudz, un viņas ir mums līdzās.

Vardarbība nav noslēpums, ar ko sievietei jādzīvo vienai. Neklusējot par savu pieredzi, var palīdzēt citām,” uzsvēra mākslinieces.

Kopš pirmizrādes 2020. gada teātra festivālā “Homo Novus”, kur līdzās izstādei notika arī publisks 24 stundu pieredzes stāstu lasījumu maratons kā simboliska akcija, ar balsi stājoties pretī klusumam, “Lietisko pierādījumu muzejs” ir turpinājis savu darbību, pievēršot uzmanību vardarbības ģimenē problēmai. 2020. gada decembrī muzeja dalībnieces ar lasījumiem piedalījās sabiedrisko mediju rīkotajā labdarības maratonā “Dod pieci!”, kas bija veltīts vardarbības ģimenē mazināšanai, savukārt 2021. gada augustā kopā ar latviešu literātiem tapa dzejas un pieredzes stāstu lasījumi par vardarbības tēmu “Punctum” literatūras festivālā.

2021. gada vasarā “Lietisko pierādījumu muzejs” viesojās skatuves mākslas festivālos “Baltic Transfer” Varšavā un “SAAL Biennaal” Tallinā, kur tas tika rekonstruēts ar vietējo sieviešu līdzdalību un tā kolekcija tika papildināta ar poļu un igauņu sieviešu vardarbības pieredzes stāstiem.

Digitālā platforma ir veidota latviešu un angļu valodā. Tā ir pieejama arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem un cita veida invaliditāti.

Platforma sadarbojas ar Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Autobiogrāfiju krājuma projektu “Vardarbības arhīvs”, kura mērķis ir dokumentēt vardarbības vēsturi Latvijā.

Digitālās platformas “Lietisko pierādījumu muzejs” tapšanu atbalsta Rīgas dome un Valsts kultūrkapitāla fonda programma “KultūrElpa”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt