Rīta Panorāma

VI starptautiskais austrumu mākslas un mūzikas festivāls «RUMI FEST»

Rīta Panorāma

Latvijas universitāte svin simto gadskārtu

Pasaules latviešu kultūras konference par identitāti, profesionālo mākslu un mūziku

Pasaules latviešu kultūras konferencei varēs sekot LSM.lv tiešraidē

Cēsu koncertzālē 29. un 30. septembrī notiks Pasaules latviešu kultūras konference, ko rīko Pasaules Brīvo latviešu apvienība (PBLA) sadarbībā ar Kultūras ministriju un Cēsu pilsētas domi. Divu dienu garumā pie viena diskusiju galda satiksies dažādu kultūras un mākslu nozaru personības, lai apspriestos par latviešiem aktuālo kultūrā Latvijā un ārvalstīs, paziņojumā medijiem informē PBLA pārstāvji. Konferenci tiešraidē varēs vērot portālā LSM.lv.

Diskusijās paredzēts uzrunāt trīs galveno tēmu lokus - latviskās identitātes nozīmi kultūrā, valodas vienotību un atšķirības, dziesmu un deju pieaugošo nozīmi latviskās kopības uzturēšanā ārpus Latvijas.

“Šāda mēroga konferences tiek rīkotas tikpat bieži kā Dziesmu un Deju svētki – katrus piecus gadus – un šī būs jau trešā Pasaules latviešu kultūras konference,”

Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” stāsta Pasaules Brīvo latviešu apvienības valdes priekšsēde Kristīne Saulīte.

“Ar šo konferenci mēs vēlamies uzrunāt tēmas, kas ir aktuālas tautiešiem pasaulē, savelkot tās kopā ar Latvijas kultūras darbinieku viedokļiem par latviskās identitātes, valodas, dziesmas un deju nozīmi tā, lai šis pārrunas ir noderīgas visiem,” konferences galveno mērķi paziņojumā medijiem raksturo Saulīte.

29. septembrī pulksten 14.00 Pasaules latviešu mākslas centrā (PLMC) notiks diskusija “Latviešu vizuālā māksla pasaulē. Krustpunkti: starp globālo un nacionālo” mākslas zinātnieces Ineses Baranovskas vadībā, piedaloties mākslas zinātniecei Elitai Ansonei, māksliniekiem Egilam Rozenbergam un Jānim Jākobsonam, kā arī māksliniecei, PLMC valdes loceklei Gunai S. Mundheimai.

Pulksten 16.00 Cēsu koncertzālē notiks konferences atklāšanas koncerts, kurā skanēs latviešu vokālsimfoniskās mūzikas retumi – Tālivalža Ķeniņa Koncerts vijolei, Alfrēda Kalniņa kantātes „Pastardiena” un „Jūra” J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskā orķestra un kora, diriģentu Kaspara Ādamsona un Jāņa Baltiņa, solistes Evas Binderes dalību. Ieeja koncertā bez maksas.

Konferences otrā diena, 30. septembris, tiks veltīta diskusijām par latviešiem šeit un pasaulē aktuālām kultūras tēmām – par identitāti, Dziesmusvētki tradīciju un profesionālo mūziku.

Diskusiju bloku par identitāti (pulksten 10.20-11.40) vadīs žurnālists Ansis Bogustovs, tajā piedalīsies Valsts prezidenta padomnieks, diplomāts Rolands Lappuķe, Amerikas latviešu apvienības kultūras nozares vadītāja Līga Ejupe, Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde un komunikācijas zinātņu doktors, pētnieks Mārtiņš Kaprāns.

Diskusiju “Dziesma un deja - latviskās piederības sajūtas kods. Dziesmusvētku tradīcijas attīstība ārzemēs” (pulksten 12.00 – 13.15) vadīs diriģente, Eiropas latviešu apvienības kultūras padomes dalībniece Inguna Grietiņa-Dārziņa, piedalīsies – režisors Jānis Čečiņš, deju svētku virsvadītājs Jānis Purviņš, Latvijas Nacionālā kultūras centra vadītāja Signe Pujāte, Bostonas latviešu kora diriģente Krisīte Skare, Toronto latviešu kora diriģente Vizma Maksiņa, diriģente un Dziesmusvētku padomes locekle Lilija Zobens.

Diskusiju “Latviešu mūzikas jaunrade pasaulē: akadēmiskās mūzikas skaņražu daiļrades konteksti un vadtēmas vēsturiskajā griezumā un mūsdienās” (pulksten 14.15 – 15.45) vadīs mūzikas žurnāliste Liene Jakovļeva, piedalīsies komponisti Dace Aperāne, Ēriks Ešenvalds, Ella Mačēna un PBLA Kultūras fonda valdes priekšsēdis Juris Ķeniņš.

Konferences noslēgumā Cēsu koncertzālē pulksten 16.30 notiks kora mūzikas koncerts “Pasaules latviešu kormūzikas pērles”, kurā skanēs pasaules latviešu kora mūzikas miniatūras Cēsu Pils kora izpildījumā diriģentu Marikas Austrumas un Evikas Konušas vadībā. Ieeja koncertā bez maksas.

„Mēs, tie, kuri dzīvo ārpus Latvijas, jau gadiem zinām – tas, kas mūs cieši saista ar Latviju, tā ir kultūra. Kultūra ar lielo „K” un kultūra ar mazo „k” - vienalga, - tā ir kā līme, kas satur kopā latviešu sabiedrību ASV, Kanadā, pasaulē un savieno mūs ar tautu Latvijā,” paziņojumā medijiem saka Amerikas latviešu apvienības kultūras nozares vadītāja Līga Ejupe.

“Šī konference dos mums, - kā latviskās kultūras uzturētājiem ārzemēs, tā tiem, kas tur mūsu kultūras saknes Latvijā, - iespēju sanākt kopā Cēsīs, zem viena jumta, un saprast, ka mēs viens otram esam vajadzīgi!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt