Sadaļas Sadaļas

Neattaisnot saziņas paviršību ar introvertu raksturu. Intervija ar «Socializēšanās rokasgrāmatas latvietim» autori

Mums nereti patīk teikt, ka esam noslēgtie ziemeļnieki un introvertu nācija, kam nepatīk socializēties. To esam pat spējuši ieaust asprātīgā un pašironiskā Latvijas literatūras eksporta kampaņā. Bet vai šo noslēgtību un introvertumu reizēm neizmantojam kā atrunu, lai nemaz nepūlētos apgūt veiksmīgas socializēšanās prasmes? Tā uzskata Elīna Barreta, kuras grāmatu „Socializēšanās rokasgrāmata latvietim” sestdien, 29. februārī, atvērs Latvijas Grāmatu izstādē Ķīpsalā. Autore uzsver: veiksmīgas socializēšanās pamatā ir pavisam vienkāršas lietas – sveiciens, laipns skats un spēja ieklausīties otrā, ne tikai runāt par sevi.

Ideja par socializēšanās rokasgrāmatu Elīnai radusies, atgriežoties Latvijā pēc astoņu gadu dzīves Lielbritānijā. Atstatums palīdzējis pamanīt latviešu tipiskākos klupšanas akmeņus saskarsmes lauciņā. „Pirmkārt, tā ir ļoti kūtra atsaukšanās uz kontaktu. Cilvēki novēršas. Starta punkts saskarsmei tiek pārcirsts saknē. Otrs – mums ir mazas paviršības laipnībā, proti – kā socializēties. Trešais – abpusējība. Cilvēki sarunā mēdz neizrādīt interesi par otru,” viņa stāsta.

Elīna Barreta studējusi kultūras teoriju un sociālantropoloģiju, un savā „Socializēšanās rokasgrāmatā latvietim” viņa raksta: „Attaisnojot izvairīšanos no iepriekš neplānotas sapazīšanās vai vārdu apmaiņas, latvieši mēdz sevi pieskaitīt pie nerunīgajiem un noslēgtajiem ziemeļniekiem.”

Autore gan piekrīt, ka mentalitātes atšķirības nav izdomājums un mēs patiešām esam atturīgāki. „Svarīgs faktors ir gan klimats, gan populācijas blīvums. Mūsu nav tik daudz, tādēļ nesanāk ikdienā rīvēties vienam gar otru. Līdz ar to iznākt no savas „čaulas” un piekļūt otram ir grūtāk. (..) Bet vēl jo vairāk šajā gadījumā ir vajadzīgi šie mazie rituāli, kas palīdz atkausēt ledu un ikdienas saziņā ātrāk uzbūvēt tiltu vienam pie otra. Tā ir laipnība, acu kontakts, labdien, paldies, kā iet… Tam vajadzētu notikt automātiski, lai būtu iespējama tālākā saziņa,” stāsta grāmatas autore.

Vai ir vērts mēģināt visiem rakstura tipiem piemērot vienu socializēšanās formulu? Elīna uzskata, ka stereotips par latviešiem kā īpaši introvertu nāciju nav gluži patiess.

„Mēs drīzāk vienkārši nezinām, kā socializēties. Un tad ir ērti pateikt – es esmu introverts, es labāk nepiedalīšos, nezinu, ko atbildēt… Anglijā esmu sastapusi ļoti daudz introvertu cilvēku, bet, tā kā viņiem šie saziņas paradumi ir mantoti caur gadsimtiem, viņi izmanto šo vienkāršo formulu: sasveicināties, atgriezt uzmanību. Es redzu, ka viņš ir kautrīgāks, savīstītāks, bet mēs vienmēr kaut kā nonākam pie kopīgiem saskarsmes punktiem, jo viņš ļaujas,” stāsta Elīna Barreta.

Grāmatā viņa apskata ļoti dažādas saziņas situācijas, piemēram, kā izteikt līdzjūtību, kādas kļūdas nepieļaut saziņā ar cilvēku ar invaliditāti, kā sarunāties ar ārzemnieku, ar kaimiņiem, bērniem vai ļoti sen neredzētiem cilvēkiem.

Pilnu interviju ar „Socializēšanās rokasgrāmatas latvietim” autori Elīnu Barretu klausieties audio ierakstā.

Neattaisnot saziņas paviršību ar introvertu raksturu. Intervija ar «Socializēšanās rokasgrāmatas latvietim» autoriMāra Rozenberga
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt