Latgales Kultūrvēstures muzejā domā par apmeklētājiem ar redzes traucējumiem

Ieraudzīt mākslu, ja ir redzes problēmas vai tās zudums, ir iespējams Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē. Inese Dundure, muzeja Mākslas nodaļas vadītāja, ir izstrādājusi programmu neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem, dodot viņiem iespēju baudīt kultūras norises. 

Latgales Kultūrvēstures muzeja Mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure vada nodarbību "Ieraugi mākslu!", kas paredzēta neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem, šoreiz gan iepazīšanās nolūkos aktivitātēs piedalās redzīgie. Pirms nodarbības katram dalībniekam izdala acu aizsegus, lai labāk būtu iespējams iejusties neredzīgo cilvēku ikdienā un izpildīt doto uzdevumu. Inese Dundure, strādājot muzejā un kontaktējoties ar dažādām cilvēku grupām, tai skaitā arī ar neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem, vēlējās muzeja piedāvājumu padarīt viņiem pieejamāku. 

Latgales kultūrvēstures muzejā domā par apmeklētājiem ar redes traucējumiem
00:00 / 04:33
Lejuplādēt

"Tas tiešām ir tādu lielu pārdomu galarezultāts, kā to var darīt. Vieglāk ir, ja mēs vēlamies parādīt priekšmetisko vidi, kad mākslas darbs ir tēlniecības darbs vai kāds objekts, vai keramika, tad ir iespējams ar palīglīdzekļiem, nesabojājot šo mākslas darbu, uzvelkot cimdiņus, iepazīties, un ir papildināts ar stāstījumu, kas dod priekšstatu cilvēkam par šo mākslas darbu. Bet, protams, mākslas darbi ir dažādi, mēs nevaram piedāvāt visu aplūkot ar pirkstu galiem," stāsta Inese Dundure. 

Tāpēc Inese izveidoja attēlus, kuros grafiski atainota glezna, kura jāsajūt un jāsaredz ar tausti.

"Arī pasaulē cilvēki ir izstrādājuši vairākus veidus, kā ar to var iepazīstināt vājredzīgu vai neredzīgu cilvēku, un viens no tiem ir veidot taktilās grafikas jeb mākslas darbu pārtulkot grafiskā zīmējumā. Un, pakāpeniski iepazīstinot ar zīmējumiem, sadalot šo mākslas darbu vairākos slāņos, mēs varam cilvēku iepazīstināt ar to, kas ir attēlots šajā mākslas darbā, protams, raksturojot arī tā vizuālo izskatu, tā oriģināla vizuālo izskatu," stāsta muzeja Mākslas nodaļas vadītāja.

Šobrīd grafiskajos attēlos ir pārtulkoti trīs muzeja krājumā esošie mākslas darbi, kurus Inese veidoja datorprogrammā. Programma tapusi, konsultējoties ar Latvijas Neredzīgo biedrību Rēzeknē, ar Strazdumuižas skolu, ar  cilvēkiem, kas varētu būt muzeja auditorija. 

"Mēs to saprotam un zinām, ka šāds piedāvājums ir tāds, kurš nebūs plaši pieprasīts, bet mēs gribam būt gatavi muzejā tādiem apmeklētājiem, un tad, ja piesakās mums apskatīt muzeju, tad mēs varam piedāvāt arī cilvēkiem ar vājredzību un neredzību šo programmu. Tas būtu piedāvājums viņiem no mūsu puses."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti