Latvijas kino pamatlicējus godinās ar izstādi un kino seansu

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Rīgas Kino muzejs un Latvijas Kinematogrāfistu savienība aicina uz mini izstādes “Latvijas kino pamatlicēji” atklāšanu Rīgas Kino muzejā otrdien, 9.oktobrī, plkst. 16.00 un seansu kinoteātrī “Splendid Palace” plkst.18.00, lai godinātu četru Latvijas kino veidošanās posmā būtisku personību jubilejas, informēja Latvijas Kino muzeja pārstāvji. 

20.gs. 20. un 30. gados Latvijas kino radās un auga meistarībā. Tas notika, pateicoties individuālu personību entuziasmam, viņu redzējumam par jaunāko no mākslām – kino – un tā potenciālu gan kā izklaides, gan izglītojošam līdzeklim, kā arī pakāpeniskai valsts līdzdalībai filmu finansēšanā. 

Šogad atzīmējam jubilejas četriem no Latvijas kino pamatlicējiem: operatoram un producentam Arnoldam Cālītim (1883–1972), skaņu režisoram un inženierim Voldemāram Blumbergam (1893–1972), operatoram Eduardam Kraucam (1898–1977) un aktierim un režisoram Vilim Lapeniekam (1908–1983). Šīs ir personības ar nozīmīgu ieguldījumu Latvijas kino attīstībā, viņu darbība parāda kino un fotogrāfijas ciešo līdzāspastāvēšanu 20.gs. 20. un 30. gados, kino izteiksmes veidu meklējumus un tehnoloģijas attīstību. 

Cālīša vadībā tapa hronikas 20.gs. 20. gados, darbojoties kopā ar operatoru Jāni Sīli, savukārt Eduards Kraucs radījis Latvijas 20.gs. 30. gadu tēlu skaņu hronikās, kuru tapšanā ar pašu konstruētu skaņu aparatūru iesaistīti brāļi Blumbergi – Voldemārs un Edgars. 

Savukārt Vilis Lapenieks pārstāv būtisku inscenētā kino attīstības posmu, darbojoties filmu nodaļā Sabiedrisko lietu ministrijas paspārnē, kur uzņēmis populāro filmu “Zvejnieka dēls” (1940). Līdztekus šo personību radošajiem sasniegumiem viņu likteņi vēsta par Latvijas 20. gadsimta vēstures sarežģītajiem līkločiem – izsūtījumu, emigrāciju vai darba turpināšanu Latvijā pēc Otrā pasaules kara jau citos apstākļos. 

Viļa Lapenieka filmas “Kāds, kura nav” (1950) uzņemšanas mirklis trimdā Vācijā

Izstādē būs apskatāmas arī unikālas fotogrāfijas no operatora Jāņa Sīļa ģimenes arhīva – krāsaini kadri no filmas “Zvejnieka dēls” uzņemšanas. Filma tika uzņemta melnbalta, un līdz šim krāsaini attēli nav bijuši pieejami. Izstādes veidošanā pateicamies par atsaucību fotogrāfijas vēsturniekam Pēterim Korsakam, operatora Jāņa Sīļa ģimenei un A. Upīša memoriālajam muzejam. Mini izstāde “Latvijas kino pamatlicēji” tiks atklāta plkst. 16.00 LKA Rīgas Kino muzejā (Peitavas ielā 10, Vecrīgā, ieeja no Alksnāja ielas puses) un būs apskatāma līdz 2019. gada februārim. 

Savukārt filmu seansā kinoteātrī “Splendid Palace” (Elizabetes 61) plkst. 18.00 tiks izrādīta programma ar Viļa Lapenieka uzņemtajām filmām “Brauciens caur ziedošo Zemgali” (1938), skatu filmu, kas stāsta par kāda ārzemēs dzīvojoša latvieša neplānotu ceļojumu pa Zemgali, apskatot tās skaistākās vietas, un “Kas mēs esam, ko mēs spējam?” (1947), kas tapusi, jau esot emigrācijā – atrodoties pārvietoto personu nometnē Vācijā, uz kurieni evakuējās “Rīgas Filmas” filmu veidotāju grupa. Paralēli šīm filmām, kuras tiks izrādītas no 35mm kino kopijām, tiks demonstrēti arī Arnolda Cālīša filmējumi, kā arī dokumentālas filmas ciklā “Kinogadsimts Latvijā” par Eduardu Kraucu un Vili Lapenieku. Komentārus filmām sniegs kinozinātnieks Agris Redovičs, kas nodarbojies ar agrīnā Latvijas kino perioda pētniecību, bijis cikla “Kinogadsimts Latvijā” viens no scenāristiem, kā arī šogad sagaida savu 75 gadu jubileju. Vakaru vadīs kinozinātniece, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Inga Pērkone. 

Ieeja abos pasākumos 9. oktobrī bez maksas. Mini izstāžu cikla tapšanu Kino muzejā un filmu seansu finansiāli atbalsta Rīgas domes Izglītības, Kultūras un sporta departaments un Valsts kultūrkapitāla fonds, kā arī Latvijas Nacionālā arhīva struktūrvienība Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt