Latvija izvirza «Oskara» sacensībai Simtgades filmu «Tēvs Nakts»

Nu jau divpadsmito reizi arī Latvija izvirzījusi filmu, kas pretendēs uz nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai ''Oskars'', sacenšoties ar apmēram 80 valstu filmām, kas tapušas ārpus ASV kultūras telpas, - kategorijā, kurai šogad mainīts nosaukums. Nacionālā kino centra (NKC) izveidotā ekspertu komisija lēmumu pieņēma 16. septembrī, pēc ilgām diskusijām vienojoties izvirzīt režisora Dāvja Sīmaņa un studijas “Mistrus Media” Simtgades spēlfilmu “Tēvs Nakts”, paziņojumā medijiem informē Nacionālais kino centrs.

“Oskara” balvas kategorijai, kura regulāri tiek vērtēta kopš 1956. gada un līdz šim bija pazīstama ar nosaukumu “Labākā filma svešvalodā / The Best Foreign Language Film,” šogad mainīts nosaukums, turpmāk tā būs “Starptautiskās filmas balva / International Feature Film Award.” “Oskara” balvas pasniegšanas ceremonija, šogad jau 92. pēc kārtas, godinot labākos 2019. gada kinodarbus, notiks 2020. gada 9. februārī Losandželosā, ASV.

Kadrs no filmas "Tēvs nakts"

Latvijas studiju pieteikumus vērtēja Nacionālā kino centra ekspertu komisija – Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma vadītāja, kinozinātniece Zane Balčus, portāla “Kino Raksti” galvenā redaktore un NKC pārstāve Kristīne Matīsa, Vācijā rezidējošā kinozinātņu doktore Elīna Reitere, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors un režisors Pēteris Krilovs, Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, režisors un LKA Nacionālās kino skolas vadītājs Jānis Putniņš, producents un studijas “VFS Films” vadītājs Uldis Cekulis.

Ekspertu izvērtēšanai šogad tika pieteiktas sešas pilnmetrāžas filmas, un apspriešanas gaitā vislielāko uzmanību izpelnījās trīs no tām, katra ar savu un atšķirīgu argumentāciju.

“Šis nav mēģinājums noskaidrot labāko filmu, svarīgi ir tas, kāda rezonanse Latvijā un pasaulē būs komisijas lēmumam un izvirzītajai filmai,” paziņojumā min režisors Jānis Putniņš

 Vairāki eksperti izcēla režisora Edmunda Jansona Simtgades filmas “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” vēstījumu par katra atsevišķa indivīda iesaistīšanos sabiedrības problēmu risināšanā, turklāt laikā, kad Latvijā īpaši uzplaukusi pilnmetrāžas animācijas filmu ražošana, būtu tikai loģiski par to šādā veidā pavēstīt arī pasaulei.

Kadrs no filmas "Tēvs nakts"

Otrs aktīvi apspriests kandidāts uz izvirzīšanu bija režisora Jura Kursieša jaunākā spēfilma "Oļegs", kas jau ieguvusi pamatīgu starptautisku rezonansi, tai skaitā iekļuvusi Eiropas Kino akadēmijas uzmanības lokā gada labāko filmu atlasē.

Galu galā pēc analītiskām diskusijām ekspertu vairākums tomēr vienojās izvirzīt režisora Dāvja Sīmaņa filmu "Tēvs Nakts", jo tā pārliecinot gan ar kinematogrāfiskām kvalitātēm, gan ar netradicionāli veidotu “holokausta stāstu”, kas ir vēsturiski nozīmīgs gan Latvijai, gan pasaules vēstures kontekstos.

Kadrs no filmas "Tēvs nakts"

Arī pārējās Baltijas valstīs filmas “Oskaru” sacensībai jau ir izvirzītas.  Lietuvas kaimiņi pieņēmuši lēmumu virzīt dokumentālo kopražojumu, Latvijas Simtgades filmu “Laika tilti” (režisori Kristīne Briede un Audrius Stonis). Igaunija kā savu pieteikumu izvirzījusi režisora Tanela Tooma spēlfilmu “Patiesība un taisnība / Truth and Justice,” kas uzņemta pēc igauņu literatūras klasiķa Antona Tamsāres romāna motīviem. Arī ziemeļu kaimiņi bez Latvijas klātbūtnes neiztiek – dokumentālo filmu konkurencē uz “Oskara” balvas nominācijām kvalificējas režisores Ksenijas Ohapkinas filma “Nemirstīgie / Immortal,” kas arī, tāpat kā “Laika tilti”, ir kopražojums ar Latvijas studiju “VFS Films”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt