Pusdiena

Pusdiena 17.04.2018

Pusdiena

Eksperti izvirzījuši iespējamo ugunsgrēka iemeslu Kemerovas tirdzniecības centrā

Vecuma cenza dēļ jauniešiem liedz piedalīties Dziesmu un deju svētkos

Vecuma cenza dēļ jauniešiem liedz piedalīties Dziesmu un deju svētkos

Četri deju kolektīvi, kas jau piedalījušies Dziesmu un deju svētku skatē, ir atskaitīti un diskvalificēti dejotāju vecuma ierobežojumu dēļ. Jaunieši bijuši jaunāki par 16 gadiem, kas ir pretēji skates nolikumā teiktajam.

Kolektīvu vadītāji un jauniešu vecāki pārliecināti, ka šāda norma ir diskutējama. Kolektīviem, kuros dejo 15 gadus veci jaunieši, ir labi rezultāti, un tos augstu novērtējusi arī žūrija, tomēr nolikums ir ievērots, un jaunieši svētkos nepiedalīsies.

Jaunieši nodejoja labi, taču uz svētkiem netika

Diskvalificēto kolektīvu vidū ir grupas no Carnikavas, Saulkrastiem, Babītes un Siguldas. Situāciju vairāk iezīmē Siguldas tautas deju kolektīva „Vizbulīte” dejotāja mamma Ilze Anspoka.

Jaunieša - dejotāja mamma Ilze Anspoka par dēla emocijām, uzzinot, ka nevarēs piedalīties Dziesmu un deju svētkosSintija Ambote
  “Skate bija aprīlī. Visi ļoti cītīgi gatavojās, gāja uz papildu mēģinājumiem. Protams, vecāki kaut kādā mērā bija iesaistīti, jo bija jāšuj jauni krekli un meitām bija jāgādā dzīvo ziedu vainagi. Visi bija emocionālā pacēlumā, nodejoja labi, un pēc tam, kad saņemta ziņa no vadītājiem, ka jaunieši nav paņemti vecuma dēļ…

  Mans dēls, kuram ir 16 gadi, nav ļoti emocionāls un runātīgs, taču tā seja, kāda viņam bija nākamā rītā, kad viņš to bija uzzinājusi, to pat grūti vārdiem aprakstīt,”

  stāstīja Anspoka.

  “Ir skaidrs, ka pieteikušos cilvēku ir vairāk un atlase nepieciešama, un kaut kā ir jānodrošina tas, lai tas uzvedums izskatās labi. Bet tad tie ir kvalitātes kritēriji, tad kādēļ viņi tika pielaisti pie skates, kādēļ viņiem tika ļauts gatavoties ja bija “a priori” zināms, ka viņi netiks pielaisti pilnīgi citu iemeslu dēļ,” neizpratni pauda Anspoka.

  Ja nav mērķu, tad jauniešiem nav stimula vispār dejot

  Latvijas Radio apzvanīja vairākus šo deju kolektīvu vadītājus. Visi vadītāji vispirms apstiprina, ka paši bijuši atbildīgi un ir zinājuši par vecuma ierobežojumu, bet tāpat spēcīgos dejotājus virzīja uz šīm skatēm.

  Visi šie kolektīvi cerējuši, ka Dziesmu svētku dalībnieku vecuma ierobežojums ir mazliet elastīgāks nekā tas bijis.

  Motivācija ir bijusi gan vadītāju un dejotāju ambīcijas - parādīt, ka ir spējīgi tikt galā ar pieaugušo dejām – bet kāds cits šādi gribējis “lāpīt” demogrāfijas robus kolektīvos. Tāpat kolektīvos ir bailes zaudēt jauniešus un tāpēc centās viņu motivēt ar Dziesmu svētkiem.

  Saulkrastu deju kolektīva “Saulīte” vadītājs Jānis Trezuns par to, kā kolektīvu diskvalificēja no skatesSintija Ambote
   Piemēram, Saulkrastu deju kolektīva “Saulīte” vadītājs Jānis Trezūns – viņa kolektīvam gan atteikts nevis pēc skates, bet jau nedēļu iepriekš - skates izlozēs organizatori piefiksējuši personas kodus un brīdinājuši.

   “Skate bija 2.aprīlī. Nodejojām, tērpi sašūti, nu ko tad tagad darīsi…

   Normāli nodejojām. Es jau viņiem iepriekš pateicu, ka viņi uz svētkiem nebrauks, nebija tāds emocionāls pacēlums, bija tādu sašļukušāki…”

   neslēpa Trezūns.

   Viņš gan spriež, ka noteikumi var palikt spēkā, taču jāņem vērā, ka to kolektīvu jau nav tik milzīgi daudz.

   Ja šiem bērniem nav mērķu piedalīties Deju svētkos, tad viņiem arī stimuls pazūd.

   Turklāt, ja viņi trāpa vecuma grupās, kad viņi netiek uz nākamajiem skolēnu svētkiem, tad viņi nevienos svētkos nav bijuši. “Šobrīd, piemēram, kolektīvu ir daudz, bet vai pēc pieciem gadiem būs tik daudz, par to neviens šinī brīdī, man liekas, vispār nedomā,” sacīja Trezūns.

   Ja viņi netiek vecuma grupā uz nākamajiem skolēnu svētkiem, tad nav vērts.

   Vadītājs arī iepriekš ir virzījis Dziesmu svētkos jauniešus zem 16 gadu vecuma. Tiesa, tad kolektīvā bija tikai trīs jaunieši “zem vecuma cenza” un citreiz svētkos piedalīties tika atļauts.

   Izķer pēc sejām

   Sarunās ar visiem iesaistītajiem ir skaidrs, ka neskatoties uz to, ka ir šis striktais nolikums, tomēr attiecībā uz tā ievērošanu ir vien paļaušanās princips. Proti, neviens īsti nekontrolē, kas tajās skatēs piesakās startēt uz dalību svētkos.

   Šajos svētkos ieviesta arī dalībnieku elektroniska reģistrācija, taču tas šo problēmu gan nav vēl risinājis, jo sistēma nav metusi atpakaļ reģistrācijas mēģinājumus, kaut vai pēc personas kodiem tos dalībniekus, kuri vēl nav sasnieguši 16 gadu vecumu. To var tikai pēc tam izpētīt žūrija skates laikā šajā reģistrā.

   Žūrija kolektīvu ierauga tikai skatēs, un tieši tā – pēc sejām - arī pieķerti vairāki kolektīvi.

   Dziesmu un deju svētku padomes deju nozares pārstāve Zanda Mūrniece par jauniešu deju kolektīvu nepieliešanu Dziesmu un deju svētkosSintija Ambote
    Dziesmu un deju svētku padomes deju nozares pārstāve Zanda Mūrniece gan norādīja, ka “par dalībnieku vecumu mēs nevaram diskutēt, jo šie ir Vispārējie dziesmu un deju svētki”.

    Deju kolektīvu skaits vien norāda, ka šobrīd nav nepieciešams šo vecumu pazemināt, jo piepildījums ir pārsniedzis pat stadiona ietilpību.

    Daugavas stadionā ir 96 deju laukumi, bet konkrēti šajā grupā, par kuru šobrīd ir runa, savu vēlmi piedalīties izteikuši 153 deju kolektīvi, norādīja Mūrniece.  

    Nevienam no dejas mākslas ekspertiem, iespējams, arī nevajadzētu veikt dubulto pārbaudi par dalībnieku vecumiem, bet, skatoties deju priekšnesumus un pēc tam pārbaudot reģistrācijā, ir konstatēta šī atkāpe no normas. 2017.gada skatēs sarunās ar vadītājiem jau par tām aizdomām ir viņiem vēstīts, saprotot šo jūtīgo jautājumu, jo repertuārs ir apgūts labā mākslinieciskajā sniegumā, atzina Mūrniece.

    Šoreiz izņēmumi nav iespējami; nākotnē skatīsies

    Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte par vecuma cenzu Dziesmu svētkosSintija Ambote
     Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte apstiprina ka Vispārējos Dziesmu un Deju svētkos citās kategorijās var piedalīties arī citu vecumu dalībnieki – piemēram koros vai folkloras kopās tas ierobežojums ir stiepjams.

     Tieši skatuvisku risinājumu dēļ šis vecuma ierobežojums ir patiešām striktāks dejotājiem.

     Viņa atzina, ka arī iedzīvotāju sastāvs mainās un jāskatās, kur visvairāk šādu gadījumi ir, jāņem vērā attiecīgās vietas apstākļi. Izdarīt kādus izņēmumus vienam, otram, trešajam - tas rada atkal neapmierinātības ķēdi attiecībā pret tiem, kas ievēro šos nosacījumus, sacīja Pujāte.

     Viņa gan piebilda, ka nav nekas neiespējams, nākotnē varētu “pārrunāt situāciju, novērtēt un vienoties”.

     Jaunieša - dejotāja mamma Ilze Anspoka par vecuma cenzu Dziesmu un deju svētkosSintija Ambote
      Arī iepriekš dzirdētā dejotāja mamma Ilze vēl papildināja, ka diskusiju ir jāatver tāpēc vien, ka te mērķis nav pārkāpt kādu bargu likumu, bet piedalīties Latvijas vērienīgākajā tradīcijā – Dziesmu svētkos, un tas būtu jāatbalsta visos veidos.

      Kolektīvi svētku atlases skatēm pieteikumu anketas iesniedza pērn oktobrī, un katrs vadītājs ar savu parakstu apliecināja, ka ir ievērojuši un ievēros nolikumu.

      18 komentāri
      D. Bērziņa
      Daudzi nedabūja biļetes uz lielkoncertu. Lai jauniešu kolektīvi, kurus nepielaida, sarīko savu koncertu par ieejas maksu. Kaut vai tajā pašā Saulkrastu estrādē pie jūras. Es labāk samaksātu par tādu koncertu, nevis par tādu, kur uzvārās kaut kādas mistiskas būtnes, kuras pašas pat nedejo.
      Anonīms lietotājs 22994
      Laura beidz čīkstēt un nēsi tik aprobežota..priecājies labāk ka jaunieši,dejo.nevis dzerstās gar stūriem,un lieto narkotikas... tu tak nezini pat iemeslu kapēc šajā kolektīva ir tie 15bgadīgi jaunieši... piemēram man laukos arī ir tāds pat situācīja...laukos ir loti maz cilvēku,un viņi ņem visus kas nāk,galvenais lai būtu kolektīvs pilns...bet vaitad tapēc viņi ir sliktāki.vaitad tapeēc ka kolektīvā vienam ir 15 viņi nevar dejot....murgs....
      Anonīms lietotājs 22985
      Manuprāt, stāsts jau nav tik daudz par noteikumu neievērošanu, bet par to, ka rīkotāji jauniešiem dod veltas cerības, pielaižot skatēm un tikai pēc tam pasakot - piedodiet, bet daži jūsu kolektīvā tomēr ir par jaunu. Kaut arī konkrētais kolektīvs skatē dabūjis visaugstākos punktus, tātad - konkrēto programmu izpildījis labāk par visiem pārējiem, kur vecums formāli atbilst nolikumam. Liktos loģiskāk tomēr vērtēt pēc kvalitātes un sagatavošanās līmeņa, nevis formāli skaitīt, vai kolektīvā tiešām visiem ir 16, vai kāds tomēr vēl pāris mēnešus par jaunu. Ja arguments ir “šie ir pieaugušo dziesmu svētki”, tad kāpēc šajos svētkos pilnīgi oficiāli piedalās vesela rinda bērnu kolektīvu, un kāpēc es kopkorī varu dziedāt kaut 13 gadu vecumā, ja esmu iestājies jauniešu korī, un par to neviens nesatraucas? Konsekvence šeit ir atslēgvārds.
      Laura Nitisa
      Papildinu - par to kā nodejo? Nu tad likvidējam visus ne-jauniešu un ne A-grupas kolektīvus, jo pavisam vienkāršas fizioloģijas dēļ pusmūža cilvēks tik augstu, kā 16 gadīgs neuzlēks. Es nesaprotu, kāpēc dažu kolektīvu vadītāju patvaļas dēļ tagad organizatori par sliktajiem jāuztaisa un nolikums post factum jāmaina. Jā, tīri cilvēcīgi žēl jauniešus, bet vadītāji paši ievārīja, tagad lai paši strebj ārā.
      Laura Nitisa
      Par veltajām cerībām lai atbild vadītāji, kuri tās deva. Vadītājiem noteikumi bija zināmi.
      pilsonis
      Vai tad kāds aizrādīs Rīgas kolektīvam,kur dejo kulturas ministres meita vai kādam citam Ušakova atbalstītam kolektīvam,kurš mitinās VEF pilī. Visi visu zin, tikai noklusē.
      Laura Nitisa
      Pilsoni, pildiet savu pilsoņa pienākumu - ja jums ir informācija par šādu kolektīvu, ziņojiet organizatoriem. Citādi tāda vaimanāšana bez reāla pamata vien sanāk.
      Dziesmu svētki
      Ar Rīgas pilsētas virsvadītājiem Rolandu Juraševski un Daci Aviljoni pagājušajā nedēļā vēlreiz pārrunājām C grupas (jauniešu kolektīvi) nolikumu un tajā iekļauto vecuma ierobežojumu ievērošanas svarīgumu. Šodien notika Rīgas pilsētas virsvadītāju un C grupu vadītāju sanāksme par šo jautājumu. Uzreiz pēc valsts svētkiem - 5.maijā - būs publicēts deju skašu protokols, kurā būs izlasāms gala lēmums par dalību svētkos.
      Laura Nitisa
      Prieks dzirdēt! Ja šiem kolektīviem tiks atļauta dalība, būs tikai godīgi, ja dalība tiks piedāvāta visiem kolektīviem, kur vadītājs nav virzījis dejotājus, jo koletīvs neatbilstu nolikumam. Es ļoti ceru redzēt tiesiskumu, nevis post factum nolikumu grozīšanu par godu 4 (+x, ja ir vēl tādi) kolektīvu vadītājiem, kuri izlēma, ka ir vienlīdzīgāki par citiem un ka u viņiem nolikums neattiecas, jebšu tieši runājot, apzināti pārkāpa nolikumu ar nolūku krāpties.
      Laura Nitisa
      Un pēc šīs līdzības tāds sprigans vidējās paaudzes kolektīvs var sūdzēties, kāpēc viņiem neļauj skolēnu deju svētkos dejot? Šeit atbildība jāuzņemas kolektīvu vadītājiem. Nolikums bija zināms, bet viņi apzināti gatavoja kolektîvu, kurš neatbilst prasībām. “Var būt nebūs stingri” ir tik pat spēcīgs arguments kā braukšana ar 80km/h pilsētā - varbūt policistonkulim tas CSN tāds pastiepjams un nav stingrs. Un “nav jau tik daudz to atsijāto kolektīvu, varētu jau palaist cauri...” - ziniet, kāpēc nav tik daudzi? Tāpēc, ka citi vadītāji nevirzīja neatbilstošus kolektīvus.
      Imants Ronis
      LV likumu idiotismam nav robezu . UK nokartoju professional competence autovaditaja tiesibas bet atgriezoties tevzeme man liedz stradat ... par apsargu veikala .
      Laura Nitisa
      Nu ja! Es izgāju apsarga kursus, bet mani nepaņēma darbā par autobusa šoferi. ;)
      Anonīms lietotājs 22483
      Noteikumu neattiecināšana uz sevi ir tāda kā Latvijas iedzīvotāju mentāla sērga, kas liedz mums dzīvot sakārtotā valstī un paredzamā vidē, kur visiem ir vienādi noteikumi. Ja igaunim saka "no 16 gadiem", viņš saprot, ka no 16 un nemēģina iebāzt 15gadīgos. Latviešiem noteikumi ir kaut kas tāds, ko vajag mēģināt pārkāpt, apiet un tad vēl vaimanāt, ka nesanāca. To mēs redzam visur: uz ceļiem, ekonomikā, pat dziesmu un deju svētkos un pašdarbībā. ja noteikumi liekas neloģiski, vajag prasīt tos atcelt vai mainīt, nevis līst pa šķirbu un celt traci, ka nav izdevies. Raksta autori neizprotu. Neizprotu arī LSM redakciju, kas šādu materiālu publicē takā vieglajā vaimanu mērcītē: žēl bēēēērniņu, kas cerēja, ka tiks un tagad netiks.... Vai tiešām jānodrošina publicitāte tiem, kas sašutuši, ka nav izdevies pārkāpt noteikumus? Kas tālāk būs? uzklausīsim tos, kas brauc dzērumā un pieķerti? vai tos, kas apzināti nepiesprādzē mašīnā bērnus?
      Anonīms lietotājs 22483
      Kā var sašust par to, ka tiek ievēroti noteikumi? Kāpēc kādam uz noteikumiem ir jāskatās caur pirkstiem? Kolektīvu vadītāji zināja par vecuma ierobežojumu. Kāpēc viņi deva bērniem veltas cerības? Kā viņi iedomājas tīri sadzīvisko aspektu, kur bērni (15 gadi) kopā ar jauniešiem kaut kādās skolās nakšņo, kur lielie lieto alkoholu, mīlējas pa kaktiem. Nu, tā, sorry, ir realitāte. Tāpēc arī tīri no šāda viedokļa ir noteikts vecuma cenzs. Ja būtu tikai koncerts, varētu laist kaut bēbjus padejot, bet tīri nakšņošanas un visu to kolektīvu ballīšu un bohēmas dēļ jaunākiem par 16 tur nav jābūt!
      Inese Volšteine
      Domāju ar nepiedalīšanos viss ir kārtībā, nolikumu neesmu lasījusi, bet kolektīvu vadītāji bij zinoši un brīdināti, tā ka sašutumam nav pamata. Kad mums veidoja kolektīvu, manu bērnu arī nepaņēma neatbilstošā vecuma dēļ, un vienu jaunieti nācās nomainīt, jo viņš bija par vecu. Nolikums paliek nolikums. Un diskvalificēja ne jau tāpēc ka viens cilvēks neatbilst vecumam. Es pati dejoju vidējās paaudzes kolektīvā un zinu cik grūti dziļos laukos ir nokomplektēt kolektīvus.
      Indra Bērziņa
      Viss jau būtu labi, ja šis nolikums darbotos arī uz Rīgas kolektīviem. Bet nē - tur viss kārtībā un droši varēs piedalīties visi vecumam neatbilstošie kolektīvi. Žēl, ka šādu skaistu notikumu apvij ārpus Rīgas darbojošos kolektīvu diskriminācija.
      Laura Nitisa
      Ziņojusi esiet? Ja ne - nav ko vaimanāt.
      Kaspars Vanags
      Manuprāt ja ir zināms, ka Rīgā kāds pārkāpj šos noteikumus tad vajag ziņot nevis teikt kaut ko bez jebkādiem pierādījumiem. Respektīvi rakstā ir teikts kāpēc sistemātiski netiek izslēgti visi pārkāpēji, bet ja Jums ir šāda informācija, ka Rīga pārkāpj noteikumus tad vērsieties dziesmu svētku komitejā un ziņojiet, vai arī Jūs tikai pieņēmāt tādu faktu, ka tur šmaucās nemaz neko nepārbaudot?
      Pievienot komentāru
      Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
      Dziesmu un deju svētki
      Kultūra
      Jaunākie
      Interesanti